Skocz do zawartości
News Ticker
  • This is a news ticker

Blog 27

  • wpisów
    8
  • komentarzy
    10
  • wyświetleń
    1664

Radzenie sobie z gniewem

adam82

611 wyświetleń

Kontynuując moje rozważania na temat gniewu w tradingu chciałbym opisać jak moim zdaniem można próbować radzić sobie z tą emocją.

Niestety moje dywagacje nie będą poparte żadnymi dowodami, co więcej nie mam nawet podstawowej wiedzy naukowej w tym zakresie więc równie dobrze większość z tego co napiszę może okazać się bredniami. Będę bazował zatem na tym co sam zaobserwowałem w indywidualnych przypadkach. Ogół może być zatem mocno odmienny.

Przechodząc do meritum - w przypadku walki z gniewem mamy dwa podejścia:

- zapobiegać

- leczyć

Jak wiadomo dużo lepiej jest próbować zapobiegać niż leczyć, ale od leczenia (próby opanowania wybuchu i powrotu do równowagi) zacznę, ponieważ nie wiele mam tu do powiedzenie i jest to temat niezmiernie trudny i zindywidualizowany.

1. Opanowanie wybuchu gniewu.

W tym punkcie wymienię różne metody, którymi próbują posługiwać się ludzie w celu opanowania gniewu. Ich skuteczność dla niektórych jest spora dla innych praktycznie zerowa, ale każdy powinien próbować te metody stosować w celu sprawdzenia czy któraś z nich mu pomaga. Praktycznie każda z tych metod ma jedną część wspólną a mianowicie rezygnacja z tradingu od kilku minut do nawet kilkunastu godzin, w zależności od tego którą metodę wybierzemy.

A. ODDECH - zamykamy oczy i staramy się przez kilka minut miarowo bardzo głęboko oddychać. Niektórzy mówią o trzech oddechach moim zdaniem jednak to stanowczo za mało. Warto wtedy dostarczyć sobie świeżego powietrza czyli wyjść na zewnątrz lub co najmniej otworzyć okno i przy nim usiąść.

B. POMPKI - klasyczne ćwiczenia, które ma na celu nas zmęczyć, aby nie mieć siły na dalszą agresję. Musi tych pompek trochę być - każdy według swojej sprawności ale najlepiej to rozłożyć także na kilka serii ( co najmniej trzy). Z wielu różnych ćwiczeń myślę że pompki są najlepsze, ponieważ dość szybko wysiłek w nie wkładany jest już na tyle duży, że chociaż na sekundy odwraca całkowicie nasze myśli od powodu wystąpienia gniewu. Myślę że przysiady, bicie w worek treningowy itp. nie dałyby takiego rezultatu.

C. Inna dłuższa aktywność fizyczna z umiarkowanie przyspieszonym pulsem - najlepiej rower bądź bieg na dworze - od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Będzie to ogólnie dobre dla zresetowania przed dalszym tradingiem, a jednoczesne opuszczenie miejsca w którym gniew wystąpił powinno dać dodatkowe rezultaty.

D. Medytacja - są różne rodzaje medytacji bardziej i mniej związane z głównie z religią i różnego rodzaju wierzeniami. Ma ona wiele zastosowań, także do opanowywania negatywnych emocji. Mimo wszystko jednak jest to trudna sztuka której trzeba uczyć się latami i poświęcać jej dużo czasu i samozaparcia, żeby opanować ją w zadowalającym stopniu.

Z pewnym smutkiem muszę skonstatować, że opisane wyżej metody w moim przypadku przynoszą bardzo znikomy efekt, ale znam przypadki ludzi dla których są one zdecydowanie pomocne. W przypadku zastosowania którejś z tych metod i poprawy samopoczucia pozostaje jednak dalej że tak powiem "silna podatność emocjonalna" na dalsze wybuchy gniewu w danym dniu. Chodzi o to, że próg bodźców, które przywrócą ten gniew do wysokiego poziomu jest dużo niższy niż w przypadku świeżego dnia w którym nie musieliśmy się borykać z tyloma emocjami. I tutaj dochodzimy do kolejnego punktu, który moim zdaniem ma największe znaczenie w opanowaniu gniewu

E. SEN - To wręcz nieprawdopodobne jak dobry sen może poprawić emocje, zmienić sposób myślenia. Fakt, że po ciężkim dniu trudno usnąć i przed próbą zaśnięcia możemy jeszcze przez kilka godzin borykać się nawrotami gniewu w naszym umyśle, jednak później kiedy sen nadejdzie jest on moim zdaniem wybawieniem, dlatego tak ważne jest żeby móc pozwolić sobie na niezakłócony 7 - 9 godzinny sen na zakończenie ciężkiego dnia tradingu.

Idealnie byłoby po silnym wybuchu gniewu skończyć trading w danym dniu i przespać się, a w kolejnym dniu na świeżaka wrócić z innym nastawieniem. Wiem jednak, że jest to zadanie ekstremalnie trudne, szczególnie kiedy jeszcze w danym dniu jest kilka meczów na których płynność jak i kurs powinny dać możliwość odrobienia. Warto mieć jednak świadomość, że odpuszczenie dalszego tradingu w takim dniu przyniesie nam w większości przypadków dużo więcej korzyści zarówno dla naszego portfela jak i psychiki i zdrowia.

Poniżej przedstawię jeszcze jedną metodę, która może być trochę nieprzyjemna dla naszego budżetu, ale jeśli się uda to z dużym prawdopodobieństwem znacznie zredukuje gniew. Ta metoda to:

F. BET - Mając dużego reda i historię która zrodziła zarówno jego jak i silny gniew czasami warto spróbować zrobić beta na totalne odwrócenie sytuacji meczowej, które to spowoduje że 40 - 100% reda zostanie odrobione. Bet ten ma być trzymany do końca w przypadku kiedy idzie przeciwko nam, a powinien być hedgowany częściowo i całkowicie gdy idzie w naszą stronę. W sumie to taki trochę paradoks bo dobry trading na ogół polega na czymś innym czyli na trzymaniu długo pozycji zielonych aby stały się jeszcze zieleńsze oraz na szybkim cięciu reda. W tym przypadku jednak nie optymalizujemy zysków tylko powrót do umiarkowanego stanu emocjonalnego. Warto jednak dodać że bet który mamy zamiar zrobić w takim przypadku nie powinien zwiększyć reda o więcej niż ustalone X%. To X ciężko dokładnie określić. ale moim zdaniem powinno ono być gdzieś w granicach 10 - 30 tzn. mając reda 1000 możemy sobie pozwolić na bet, który w najgorszym wypadku zwiększy tego reda do 1300.

To by było na tyle z moich dzisiejszych wynurzeń. Miałem ogólnie opisać dzisiaj całość problemu włącznie z zapobieganiem gniewowi, ale wieczór mnie zastał i muszę się zwijać.

W załączeniu upgradowana przez Tiesto & Dzeko & Torres wersja klasyka nad klasykami L'amour Toujours, pierwotnie poczyniona przez mistrza Gigi D'agostino. Szacuneczek

https://www.youtube.com/watch?v=g2rdrNONy7k

 0 komentarzy


Promowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz
×