Jump to content
×
×
  • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

0 0 807
Rozpoczynałeś już kilkukrotnie swoja przygodę z rynkami finansowymi i zawsze do tej pory kończyło się to fiaskiem. Zastanawiałeś się dlaczego? Czy zadałeś sobie trud, żeby to zrobić? Jesteś teraz we właściwym miejscu i wiele rzeczy może się zmienić w Twoim podejściu do tradingu, a nawet do życia. Dlaczego?
Powodem dlaczego zaczynałeś wiele razy i ponosiłeś porażkę nie jest fakt, ze jesteś beznadziejny, ale to ze nie włożyłeś wysiłku w analizę swoich błędów. Często jednak nie masz nawet jak ich przeanalizować, ponieważ tak naprawdę nie pamiętasz swojego zagrania z wczoraj, a co dopiero sprzed tygodnia czy z przed miesiąca. Co zatem zrobić a by to zmienić?
Zacznij kolekcjonować swoje zagrania. Podczas prowadzenia zagrania rób preentscreeny, wklejaj je do dokumentu. Dlatego zachęcam Cie do prowadzenia swojego dziennika zagrań. Zbieranie swoich zagrań w jednym miejscu ma wiele zalet i praktycznie brak wad. Po pierwsze w jednym miejscu masz zebrane wszystkie swoje zagrania, więc masz do nich bardzo szybki dostęp. Jeżeli robisz to publicznie, czyli np. na forum budujesz w sobie olbrzymi fundament siły, o którym nie zdajesz sobie sprawy. Większość ludzi obawia się do przyznania do popełnianych błędów, do negatywnej oceny własnej. Niestety ta postawa jest bardzo częsta w naszym zachowaniu i nie prowadzi do niczego dobrego. Zwróć uwagę ze większość z nas tak robi – czy coś dobrego z tego wychodzi? Niestety nie, pamiętasz, że jeżeli będziesz robić to co wszyscy robią, będziesz uzyskiwać dokładnie to samo co reszta.
Czy jesteś zadowolony z tego co masz teraz, z przeciętności? Czy chcesz być kimś, osoba, która stanowi przykład dla innych, wzór do naśladowania. Wzorem jest osoba, która postępuje inaczej niż reszta. Zacznij zatem od siebie. Nie boj się słabej autooceny. Od szczerości wobec siebie naprawdę dużo zależy w Twoim życiu oraz w Tradingu. Analizuj swoje transakcje na forum, dzięki czemu Ty będziesz podnosić swoje umiejętności, a dodatkowo dasz szanse innym uniknięcia błędów, które przydarzyły się na Twojej drodze. Wiele osób w tym miejscu powie: „OK, ale przecież po co mam dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, niech sami dojdą do tego”. Drogi traderze, w tradingu jak i w życiu jeżeli coś dajesz od siebie to to wróci do Ciebie. Jeżeli Ty dzielisz się swoimi uwagami to kiedyś ktoś bardziej doświadczony od Ciebie podzieli się nimi z Tobą. Nie wiesz kiedy to będzie, ale w końcu się to wydarzy i wtedy sam przyznasz, ze jest to niesamowite.
Forum daje takie możliwości, ze wielu bardziej doświadczonych traderów może podzielić się swoimi spostrzeżeniami z Toba na temat Twoich poczynań, co dodatkowo pozwoli Ci na zastosowanie uwag do tradingu. Zadaj sobie inny pytanie, jak chcesz poprawić swój trading, siedząc tylko i wyłącznie w swoim otoczeniu, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i nie dzieląc się swoimi problemami z innymi, doświadczonymi traderami? Nie poprawisz swojego tradingu w ten sposób. Poprawisz go, prosząc o pomoc innych, ponieważ wiesz, że jej potrzebujesz. Ważnym jest, abyś zdał sobie sprawę z faktu, że potrzebujesz POMOCY! Potrzebujesz porady! Nie ma w tym wstydu. Obawiamy się opinii innych, kiedy tak naprawdę powinno nam zależeć na własnym rozwoju.
Jak widzisz droga do poprawy Twojego tradingu polega przede wszystkim na walce z własnymi słabościami, często tymi, które są głęboko zakorzenionymi w naszej świadomości. Nie ma tutaj miejsca na słabeuszy, nie ma tez tutaj miejsca na pychę i dumę. Jeżeli jesteś próżny, zapomnij o tradingu, ponieważ nie będziesz potrafił się uczyć na własnych błędach. Być może w tym momencie się dziwisz ale to dobrze, ponieważ zaoszczędzisz czas na bezowocne próby. Jeżeli potrafisz się uczyć, przyjmować krytykę, wyciągać wnioski z własnych błędów to trading może stać się Twoim źródłem utrzymania, a prowadzenie bloga bardzo Ci w tym pomoże.
Zobacz jak inni walczą ze swoimi przeciwnościami na naszym forum.
0 0 750
Informacje i dane makro czy tylko szum informacyjny? Na pewno część inwestorów odczytuje tę kwestię jako informacje, a inni jako szum. Jednak faktem jest, iż codziennie na rynek trafia spora dawka odczytów makroekonomicznych i jakkolwiek na to nie spojrzeć, to wywołują one zmienność na rynku.
Czasem jest to chwilowa zmienność, ale niekiedy dane te są czymś w rodzaju zapalnika, który rozpoczyna większy trend przez dłuższy okres czasu. Rynek Forex jest silnie spekulacyjny i to właśnie ten charakter rynku sprawia, że dane mogą być czymś bardzo pomocnym w tej spekulacji. Należy pamiętać jednak, że handel w okolicy ważnych wydarzeń makroekonomicznych wiąże się z ogromnym ryzykiem i statystycznie nie jesteśmy w stanie uzyskać 100% poprawnych wejść. Rynek bardzo często dyskontuje dane jeszcze przed ich publikacją. Zdarza się, że na kilka godzin przed odczytem rynek jednogłośnie spodziewa się określonych wartości i to sprawia, że cena jest prowadzona właśnie w tym kierunku, który może wywołać określona wartość wskaźnika danych. Z kolei bardzo często zdarza się, że cena tworzy istotne formacje zapowiadające określony ruch ceny, wpisujący się w oczekiwania co do odczytu. Prześledzimy teraz kilka praktycznych sytuacji, które pokażą, jak w ostatnim czasie zachowywał się rynek w pobliżu odczytu ważnych danych makroekonomicznych. Na początek sytuacja z Wielkiej Brytanii .

źródło:http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/kalendarz-ekonomiczny
Rynek spodziewał się 12.10.2014r. ważnego raportu na temat inflacji, które zbiegło się również z wystąpieniem publicznym szefa Banku Anglii Mark’a Carney’a. Z raportu wynikało, iż inflacja w ciągu najbliższych miesięcy jeszcze spadnie poniżej 1% . Dodatkowo skorygowano również prognozy PKB.

Efektem zaistniałej sytuacji był znaczący spadek pary walutowej GBP/USD, a tym samym osłabienie funta brytyjskiego. Na powyższym wykresie widzimy, iż cena jeszcze przed danymi testowała przy pomocy formacji podwójnego szczytu silną strefę oporu i dopiero podejście kolejny raz pod tą strefę zbiegło się z godziną publikacji danych. Rynek wygenerował formację zmiany układu sił i to zapoczątkowało ruch, który w efekcie osiągnął około 200 pipsów. Zobaczmy teraz jak istotnie na rynek wpłynęły dane z USA.

Źródło: http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/kalendarz-ekonomiczny
Rynek 29.10.2014 r. spodziewał się ogłoszenia wysokości stóp procentowych w USA. Dodatkowo o tej godzinie do publicznej informacji został przekazany protokół z posiedzenia FOMC. Inwestorzy spodziewali się zakończenia programu QE. No i stało się - FED zakończył największy, bezprecedensowy program wsparcia dla gospodarki zwany w skrócie QE. Trylogia drukowania pieniądza zwiększyła bilans FED-u o 4 biliony dolarów czyli licząc od poziomu z 2007 była to wartość równa 25% amerykańskiego PKB. Zobaczmy jak w tym czasie reagował rynek.

Cena na krótko przed danymi testowała silną strefę oporu, rysując przy tym silne formacje zmiany układu sił. Jeszcze przed danymi uformowało się kilka świec na interwałach krótkoterminowych oddalając kurs w kierunku profitowym. Ostatecznie przyspieszenie nastąpiło zaraz w momencie wybicia godziny publikacji danych. Dolar zareagował silnym umocnieniem, co oznacza, że para walutowa EUR/USD zaczęła się osłabiać. Innym ważnym wydarzeniem makro w USA jest publikacja danych NFP.

Źródło: http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/kalendarz-ekonomiczny
Rynek spodziewał się 3.10.2014 r. lepszych danych z Amerykańskiego rynku pracy i rzeczywiście dane te okazały się lepsze.

Rynek EUR/USD już znacznie wcześniej kierował się w stronę umocnienia dolara. Natomiast sama publikacja danych zbiegła się ze znaczącym przyspieszeniem tej dolarowej aprecjacji. Kolejny raz EUR/USD zaliczył mocne spadki. Skupimy się teraz na Europejskim Banku Centralnym i jego działaniach. 4.09.2014 r. ECB obniżył stopę procentową. W tym czasie rynek silnie testował strefę oporu.

Źródło: http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/kalendarz-ekonomiczny
Jeszcze przed samą publikacją danych doszło do odbicia kursu w dół.

Ostatecznie pod wpływem danych i konferencji po posiedzeniu ECB doszło do silnego osłabienia pary walutowej EUR/USD, a tym samym pozycja dolara się umocniła. Rynek bardzo żywiołowo reaguje na słowa szefa ECB Mario Draghi.

Źródło: http://www.reporternuovo.it/files/2014/11/Mario-Draghi-Imc.jpg
Na wskutek złej sytuacji strefy Euro i spadającej inflacji przed szefem ECB stało wielkie wyzwanie aby sprostać problemom. Jednak spekulacje inwestorów szły w kierunku złej sytuacji i jeszcze przed samą konferencją na początku listopada kurs zaczął się osłabiać ze strefy oporu.

Moment rozpoczęcia konferencji zbiegł się tylko z przyspieszeniem ceny. Często można zauważyć reakcję, że jeszcze przed samym wejściem szefa ECB, albo w jego trakcie dochodzi do wzmożonej aktywności rynku. Prezes ECB jeszcze nic nie mówi, a rynek zaczyna dyskontować oczekiwania co do danej konferencji.
Dane makroekonomiczne to bardzo ważna kwestia. W niektórych sytuacjach mogą być one wsparciem, a nawet potwierdzeniem dla sytuacji technicznej na wykresach danego instrumentu. Zanim jednak wysuniemy daleko idące wnioski musimy wczytać się w doniesienia z różnych źródeł. Nie jest tak istotne co my na ten temat myślimy, ale co myśli większość i Ci najwięksi. Jeśli dotrzemy do spekulacji, które są zbieżne, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pierwsza reakcja podąży właśnie w tym kierunku.
0 0 750
Linie trendu – Jedno z najskuteczniejszych narzędzi analizy technicznej. Jest to narzędzie niedoceniane, ale w rzeczywistości potrafi generować bardzo skuteczne sygnały transakcyjne. Można je wyznaczać na różnych interwałach czasu począwszy od wykresów minutowych, aż do miesięcznych.
Prawidłowo wyznaczona linia trendu powinna przebiegać przez dwa pierwsze ekstrema cenowe. Trzecie ekstremum jest potwierdzeniem istotności wyznaczonej linii. Linie trendu na wykresach dziennych, tygodniowych lub miesięcznych pokazują jaki w danym momencie panuje trend. Z kolei linie trendu na niskich interwałach czasu pokazują tendencje rynku i jednocześnie siłę tychże tendencji.
Poniższy wykres przedstawia przykład wyznaczania takiej linii na interwale M30.

Proszę zauważyć, jak skuteczne wejścia generują linie trendu. Tendencja wzrostowa jeszcze trwa, podczas gdy widzimy już wyraźną sekwencję rysujących się niższych dołków i szczytów. Po wybiciu z rosnącej linii tendencji , trzeci retest spadkowej linii jest dobrym miejscem do zajęcia pozycji krótkiej. Kolejny wykres prezentuje z kolei trend na interwale dziennym.

Wyraźnie widać, iż mamy do czynienia z silnym trendem spadkowym. Pamiętać należy, że trendy przyspieszają i zwalniają stąd kluczowy aspekt to aktualizowanie linii trendu. Silny trend na wyższym interwale nie wyklucza pozycji przeciwnych do tego trendu na znacznie krótszych interwałach. Umiejętne wykorzystanie potencjału zarówno wysokich, jak i niskich interwałów może przynieść bardzo dobre korzyści. Poniższy przykład pokazuje zmianę impetu trendu i sposób wykorzystania linii trendu do jego pomiaru.

Zobaczmy teraz jak wygląda sytuacja w przypadku trendu spadkowego.

Zasada tworzenia linii trendu dla ruchu spadkowego jest identyczna, z jednym małym wyjątkiem. W przypadku trendu spadkowego linia powstaje poprzez połączenie kolejnych rysujących się szczytów, a nie dołków jak miało to miejsce w przypadku linii trendu wzrostowego. Kolejny wykres pokazuje zmianę trendu spadkowego, na wzrostowy i przykład zajęcia pozycji.

Należy wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z interwałem M30, a to oznacza, że nie mierzymy dużego trendu, a jedynie tendencje rynku. Wybicie spadkowej linii trendu i budujące się kolejne dołki na linii wzrostowej są okazją do zajęcia pozycji, co widać na wykresie.
Strefy wsparcia i oporu i sygnał podwójnego szczytu i dna
Strefy wsparcia i oporu to obszary cenowe, w których potencjalnie może dojść do zmiany trendu lub tendencji. Warte podkreślenia jest słowo „obszar”. Otóż zawsze jest to obszar, a nie konkretny punkt na wykresie. Strefy wsparcia to obszary, w których może dojść do aktywacji popytu i dalszego wzrostu kursu. Z kolei w strefach oporu może dojść do aktywacji strony podażowej i cena może z tego miejsca rozpocząć dalsze spadki. Najsilniejsze obszary wsparcia i oporu powstają w miejscach gdzie cena wielokrotnie testowała daną strefę cenową. Równie istotne może być w przypadku tych narzędzi połączenie wysokich interwałów z niskimi. Naturalnie również na niskich interwałach możemy otrzymać silne strefy, a dodatkowo każdy wybity dołek może stać się oporem, a każdy wybity szczyt może stać się wsparciem. Zobaczmy zatem na wykres przedstawiający parę walutową na interwale D1

Widzimy, że dołek po lewej stronie zatrzymał spadki i cena z tego miejsca utworzyła dość dużą korektę. Możemy w takim momencie zakładać, że cena z większym prawdopodobieństwem zatrzyma się na tej strefie, aniżeli ją wybije. Przejdźmy zatem na niski interwał czasu i zobaczmy w jaki sposób zachowywała się cena w tym czasie.

Widzimy, że cena wielokrotnie próbuje przebić strefę wsparcia, ale jest to bezskuteczne. Już na tym wykresie można dojrzeć jedne ze skuteczniejszych formacji price action, a mianowicie podwójne dołki. Są to formacje, których skuteczność jest ogromna właśnie w rejonie ważnych obszarów wsparcia i oporu. Widzimy, iż cena praktycznie za każdym razem tworzyła formację podwójnego dołka, a następnie rozpoczynała silny impuls wzrostowy.

Idąc dalej w prawą stronę wykresu zauważamy znowu formację podwójnego dna. Dopiero wybicie tej strefy i jej retest poprzez podejście ceny od dołu może stanowić dobry sygnał do zajęcia pozycji krótkich. Po takim wybiciu retest odbywa się już w strefie oporu, bowiem gdy cena wybija obszar wsparcia, to zamienia się on w obszar oporu i oczywiście wybity obszar oporu przy reteście staje się wsparciem. Innym ciekawym przykładem jest sytuacja na złocie.

Cena dwukrotnie próbowała na interwale dziennym przedostać się na nowe minimum. Każda próba kończyła się jednak silną reakcją w rejonie wsparcia cenowego. Gdy cena spada do rejonu strefy wsparcia, należy obserwować reakcję ceny.

Niższy interwał czasu wyraźnie pokazuje formację podwójnego dna, która skutecznie powstrzymuje cenę. Mówiliśmy również, iż strefy wsparcia zamieniają się w strefy oporu, a one z kolei w strefy wsparcia. Zobaczmy zatem przykład jak działa ten schemat.

Cena wcześniej wielokrotnie testowała strefę oporu, która wyraźnie odrzucała cenę w dół. Dopiero wybicie strefy oporu i spadek ceny z powrotem do tego obszaru powoduje, że stanie się on potencjalnym obszarem wsparcia. Rzeczywiście tak się stało. Cena testując tę strefę uwidacznia formację podwójnego, a nawet potrójnego dna. To z kolei jest sygnałem istotności tego retestu. Innym przykładem jest wielokrotny retest strefy oporu.

Istotność niektórych obszarów cenowych wydaje się i rzeczywiście jest niepodważalna. Wielokrotne próby wybicia i tworzenie sukcesywnie formacji podwójnego szczytu powoduje, że cena w końcu wyraźnie odbija się od strefy i zaczyna dynamicznie spadać. To przykład kapitulacji popytu i pokaz siły strony podażowej rynku.
Podwójne szczyty i dna mogą się tworzyć również w pobliżu istotnych linii trendu. Kolejny wykres pokazuje linię trendu, a na niej widzimy reakcję ceny na interwale M5.
 
Cena próbując kilka razy testować strefę oporu występującą właśnie w rejonie linii trendu odbija się w końcu od niej i z dużo większą dynamiką zmierza po nowe ekstrema cenowe. Kolejny wykres przedstawia sytuację na wyższym interwale czasu.

Cena zarówno na samym dołku, w którym występuje silna strefa wsparcia, a także wyżej na linii trendu uwidacznia formację podwójnego/ potrójnego dołka. Takie sygnały, w tak istotnych strefach znacząco zwiększają prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Pamiętajmy, że samo zbliżenie się ceny do istotnej strefy nie musi być okazją inwestycyjną. Dopiero wyraźna reakcja odrzucenia ceny od danego obszaru pokazuje siłę i wymowę tego miejsca.
0 0 868
Harmonia rynku to coś więcej niż tylko układy zapowiadające miejsca zwrotne na rynku. Harmonic Trading powinien ściśle wiązać się z obszarami, w których dochodzi do zmiany układu sił, w których następują rozstrzygnięcia pomiędzy popytem i podażą.
Harmonic Trading jest ściśle związany z liczbami Fibonacciego. Leonardo Pisano Fibonacci urodził się w 1175 roku w Pizie. Był matematykiem i jednym z najwybitniejszych uczonych swojej epoki. Jednym z jego wielkich dokonań było wprowadzenie liczb arabskich, które wyparły stosowaną do tej pory numerację rzymską. Odkrył także ciąg liczb nazwany później ciągiem Fibonacciego.
Odkrycia Leonarda mają znamienny wpływ na analizy rynków finansowych. Ciąg Fibonacciego rozpoczyna się od dwóch jedynek, a każda następna liczba stanowi sumę dwóch poprzednich liczb, co można zaprezentować w następujący sposób:
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144…
Za średniowiecznym włoskim matematykiem Lucą Paciolim przyjęto, że liczba φ, przybliżona z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, jest tzw. złotym podziałem lub złotym środkiem. Stąd też w opracowaniach często podaje się, że φ=1,618. współczynnikami Fibonacciego są: PHI (1,618) oraz phi (0,618).
Inne zależności:
Stosunek dowolnej liczby w ciągu do następującej po niej wynosi 0,618.
Stosunek dowolnej liczby w ciągu do liczby poprzedniej jest równy 1,618.
Stosunek dalszej liczby ciągu do wcześniejszego wyrazu wynosi 2,618.
Stosunek wcześniejszej liczby do dalszego wyrazu z ciągu jest równy 0,382.
Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą formacją harmoniczną jest układ korekty prostej ABCD. Aby w pełni zrozumieć jego działanie należy zdecydowanie przyjąć, iż rynki pracują w falach impulsów i falach korekt. Poniższe wykresy pokazują sposób wyznaczania fal impulsów i fal korekt.


Układy ABCD przyjmują postać charakterystycznego zygzaka. Poniższy obraz prezentuje teoretyczny wygląd tych schematów dla trendu wzrostowego i spadkowego:

Gdy rynek kończy w trendzie wzrostowym falę impulsu, zaczyna się korekta na fali AB. Tutaj odbicie BC jest jeszcze wyrazem nadziei rynku, że to tylko chwilowe cofnięcie i cena wróci do silnych wzrostów. Okazuje się jednak, że cena spada dalej w dół. Wielu inwestorów może doszukiwać się tutaj sygnałów zmiany trendu, ale w rzeczywistości to może być właśnie układ harmoniczny korekty ABCD. Już po uformowaniu się punktu C jesteśmy w stanie wyznaczyć potencjalne obszary, w których może dojść do starcia sił popytu z siłami podaży. Wsparciem dla układów jest niewątpliwie geometria Fibonacciego. Poniższy wykres przedstawia pewną sytuację, którą omówimy na przykładzie budującego się rynku.

Cena osiągnęła poziom minimum poprzedniego dołka czyli początku korekty, co oznacza, że możemy mieć do czynienia z impulsem spadkowym w trendzie spadkowym. Kolejne wykresy przedstawiają sposób wykonania mierzeń dla celów określenia precyzyjnych miejsc reakcjiStrefa, która zawiera po każdym z trzech rodzajów mierzeń czyli zniesienia wewnętrzne, zniesienia zewnętrzne i projekcje cenowe jest potencjalnym miejscem zwrotnym. Zobaczmy zatem jak kurs zachowa się po dotarciu do tej strefy.

Wyraźnie tworzy się formacja Pinbar zapowiadająca zmianę układu sił. Czy z tego miejsca jest szansa na dynamiczne spadki i powrót do trendu spadkowego?


Dokładnie tak. Cena praktycznie natychmiast odbiła się od wyznaczonej strefy i powróciła dynamicznie do trendu spadkowego. Dzięki metodom Harmonic Trading możemy dołączyć się do rynku z dużym wyprzedzeniem i dzięki temu zmniejszyć nasze ryzyko transakcyjne.
Jeszcze jedną ważną kwestią jest wygląd układów. Pamiętajmy aby miały one charakter zygzaka. Jeśli szukamy ich na wyższym interwale, to powinny mieć one równie czytelny charakter na niższych interwałach.

Metodologia ta najlepiej sprawdza się w silnych trendach, w których cena bardzo dynamicznie zdobywa nowe ekstrema. Dzięki układom korekt można precyzyjnie dołączyć się do rynku. Powyższy wykres pokazuje silny trend i miejsca występowania układów harmonicznych. Ostatni układ na niższym interwale nie ma już tak dokładnego charakteru zygzaka. Nie oznacza to, iż układ będzie fałszywy, ale na pewno zmniejsza się prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku i precyzyjnego wejścia w transakcję.
0 0 1081
Wyróżniamy trzy rodzaje wykresów na rynkach finansowych:

Wykresy liniowy pokazuje zmianę ceny, ale nie daje żadnych informacji odnośnie kształtowania się ceny w trakcie trwania danego interwału czasu. Wykresy słupkowe i świecowe oferują możliwość śledzenia na bieżąco ceny, natomiast zdecydowanie bardziej czytelnym wykresem jest właśnie wykres świecowy. Budowę świecy prezentuje poniższy obraz.

Dodatkowo świece tworzą formacje, które w istotnych miejscach mogą być skutecznym wyznacznikiem zmiany układu sił na rynku. Najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze formacje świecowe przedstawia poniższy obraz


Warto jednak raz jeszcze podkreślić fakt, iż powstanie tychże formacji musi nastąpić w miejscach gdzie rynek broni jakiś ważnych obszarów cenowych. Wtedy ich skuteczność i przydatność jest bardzo wysoka. Przykładem obrony takiego obszaru jest poniższy wykres.

Cena trzykrotnie uderzała w strefę oporu, która również pokrywała się z ważną linią trendu spadkowego. Proszę zauważyć, że na każdym szczycie tworzyła się formacja świecowa zapowiadająca zmianę układu sił. Pierwsza to zasłona ciemnej chmury, kolejna to pinbar, a ostatni szczyt został ukończony formacją objęcia bessy. Ostatecznie kurs spadł znacząco w dół.
0 0 621
W tym artykule postaram się wskazać główne czynniki, które maja wpływy na dane rynki.
Stany Zjednoczone – Naturalnie największy wpływ na cenę dolara amerykańskiego mają wszelkie działania FED w kwestii polityki monetarnej i stóp procentowych. Jest oczywiście szereg danych, które mogą poruszyć rynkiem. Możemy zaliczyć do nich takie dane jak:
Wskaźniki inflacyjne –Mowa tutaj oczywiście o inflacji konsumenckiej CPI oraz wskaźniku cen producenta PPI. Znaczenie tego pierwszego wskaźnika jest bardzo duże. CPI pokazuje ile kosztuje określony koszyk dóbr i usług w odniesieniu do rynku detalicznego.
Sprzedaż detaliczna – posiada również bardzo duże znaczenie dla rynku i ceny dolara. Obejmuje ona wszelkie miesięczne wydatki amerykanów. Trzeba jednak uważać na wysuwanie daleko idących wniosków odnośnie tego wskaźnika ponieważ jest on podatny na sezonowe wahania wywołane pewnymi czynnikami. Mogą mieć one związek np. ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy siłą rzeczy cały rynek wpada w wir zakupów. Istotne znaczenie mogą mieć nawet warunki pogodowe.
Beżowa księga FED – Jest to rodzaj raportu, który określa sytuację gospodarczą w 12 okręgach FED. Wskaźnik ten pozwala na analizę najważniejszych czynników, które mogą być wykorzystane przez FED i ich kwestia zostanie poruszona np. podczas konferencji po posiedzeniu FOMC. Oczywiście najważniejsze kwestie to inflacja, kondycja rynku pracy, tempo rozwoju gospodarczego czy też analiza siły i słabości poszczególnych sektorów przemysłowych.
Bilans handlowy – To nic innego jak różnica pomiędzy eksportem, a importem. Dodatni bilans handlowy to nadwyżka handlowa, a ujemny bilans handlowy nazywany jest deficytem handlowym
Rachunek bieżący bilansu płatniczego – To pewien rodzaj zestawienia relacji pieniężnych z zagranicą. Saldo rachunku może być dodatnie lub ujemne i to wpływa na to czy dane Państwo jest pożyczkodawcą czy też pożyczkobiorcą.
Produkt Krajowy Brutto – To bardzo ważny miernik aktywności gospodarczej. Określa się go zazwyczaj w ujęciu kwartalnym i jego wskazania mogą wiele pokazać w kwestii wzrostu gospodarczego danego państwa.
Dostępnych jest znacznie więcej wskaźników makro np. Chicagowski indeks PMI, Zamówienia na dobra trwałego użytku, dane z rynku nieruchomości, wskaźniki nastrojów np. wskaźnik nastrojów konsumenckich publikowany przez University of Michigan. Jednak najważniejszym wskaźnikiem i wywołującym największe zmiany jest zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Jest to tak ważne wydarzenie, że generuje ogromną zmienność rynku. Dane publikowane są zawsze w pierwszy piątek miesiąca. Wielu traderów unika handlu w ten dzień, ale z jednej strony stwarza on ogromne zagrożenie dla kapitału, a z drugiej strony jest sporą okazją inwestycyjną. Jego potencjalny odczyt czyli wzrost lub spadek zatrudnienia może wyprzedzać raport ADP, który jest publikowany w środę przed odczytem piątkowym NFP. Innym wskaźnikiem dla jego prognoz może być wskaźnik ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, który jest publikowany w każdy czwartek popołudniu.
Raport NFP (ang. Non- farm payroll) – jest zbudowany na bazie danych ankietowych z przedsiębiorstw. Jest najważniejszym wskaźnikiem rządowym i określa kondycję rynku pracy.
Poniższe Video prezentuje transakcję zawartą jeszcze przed ogłoszeniem danych. Widzimy, iż po ogłoszeniu cena natychmiast przyspiesza.
[FILM] plik video o nazwie: NAGRANIE4
Kolejne Video prezentuje sytuację bardzo mocnego odczytu wskaźnika który wzrósł do 321 tys. Teoria mówi, że aby rynek pracy USA rozwijał się w dobrym tempie wymagane są odczyty na poziomie minimum 150 tys. Tak dobry odczyt wywołał ogromną reakcję.
[FILM] plik video o nazwie: NAGRANIE5
Strefa Euro – Odczyty mające wpływ na cenę Euro dotyczą wskaźników obejmujących cały euroland, ale również poszczególne Państwa członkowskie. Szczególnie uwaga jest skupiona na największych gospodarkach strefy Euro, a mianowicie Niemiec i Francji. Pojedyncze wskaźniki pokazujące kondycję gospodarek tych Państw mogą mieć istotny wpływ na zachowania inwestorów, a w efekcie może wpłynąć w niedalekiej przyszłości na odczyt wskaźników dla całej strefy Euro.
Do ciekawych danych możemy zaliczyć np. Indeks Zew z Niemieckiej gospodarki, który bada nastroje konsumentów. Poniższy screen przedstawia transakcję w dniu publikacji indeksu ZEW, który osiągnął bardzo niską wartość…

Źródło: http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/kalendarz-ekonomicznyKolejny wykres to już bardzo dobry odczyt indeksu i widzimy, iż reakcja jest również wyraźnie widoczna.

Oczywiście rynek zwraca uwagę również na podobne aspekty, jak w przypadku USA czyli stan przemysłu, tempo wzrostu gospodarczego, sytuację na rynku pracy i nieruchomości. Czasem może się zdarzyć, że rynek sprawia wrażenie, że ignoruje np. dobre odczyty ze strefy Euro i silnie umacnia dolara. Jeśli na rynku panuje silny trend spadkowy dla EUR/USD, to dobre dane z USA będą wywoływały zdecydowanie większy wpływ na rynek.
Japonia - Jednym z ważniejszych odczytów makroekonomicznych w Japonii jest produkcja przemysłowa. Pamiętajmy, że jest to gospodarka silnie uzależniona od eksportu.
Indeks Tankan – Jest to raport przedstawiający nastroje przedsiębiorców. Dane tworzone są na bazie około 10 000 przedsiębiorstw. Im wyższe wartość osiąga indeks tym lepsze nastroje przedsiębiorców.
Bilans Handlowy – ze względu na ogromny eksport tego kraju jest to wskaźnik niezwykle istotny. Wielkość eksportu będzie kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarki.
Wielka Brytania – Oczywiście jak w każdym innym przypadku dużą rolę odgrywa tutaj Bank Anglii. Szczególnie ważne są odczyty raportu nt. inflacji w ujęciu kwartalnym. Oczywiście wpływ na funta mają również dane z rynku pracy i nieruchomości , a także dane pokazujące stan sektora przemysłowego i nastroje konsumenckie.
Australia – Niezwykle ważne są wszelkie doniesienia z Narodowego Banku Australii. Nie mniej ważne są wskaźniki zaufania konsumentów i nastroje w sektorze przedsiębiorców. Trzeba wziąć pod uwagę, że gospodarka Australii nie należy do największych, a duży udział w dochodach Państwa ma eksport. Podobnie jak w przypadku Japonii. O ile nadwyżka w bilansie handlowym nie wpływa znacznie na walutę, tak deficyt handlowy ma bardzo negatywny wpływ i działa szkodliwie wobec australijskiej waluty.
0 0 686
Dane fundamentalne są niezwykle istotne dla rynku Forex. Bardzo często kalendarze ekonomiczne są wypełnione w danym dniu po same brzegi.

źródło:forexfactory.com
Oczywiście nie wszystkie dane są tak bardzo istotne. Niektóre mają wpływ na rynek, ale jest on często już wcześniej wpisany w cenę i rynek mógł już te dane zdyskontować. Istotność danych można sprawdzić praktycznie w każdym kalendarzu makroekonomicznym. Poniżej przedstawiony został przykładowy kalendarz wraz z danymi.

Wartość z prawej strony przedstawia odczyt poprzedni , wartość środkowa to prognoza czyli przewidywania analityków, natomiast wartość po lewej stronie to aktualny odczyt. Brokerzy oznaczają często ważne dane czerwonym kolorem, średnio ważne pomarańczowym, a takie, które mogą nie mieć istotnego wpływu na rynek kolorem żółtym lub zielonym. Skrajni analitycy techniczni uważają, że dane fundamentalne są już wpisane w cenę i negują ich istotność. Jednak warto zastanowić się czy wejście w pozycję, na krótko przed danymi z amerykańskiego rynku pracy to dobre rozwiązanie. Nawet jeśli rynek ostatecznie osiągnie nasz poziom docelowy, to ogromna zmienność rynku może aktywować nasze zlecenie SL, nawet jeśli jest one znacząco oddalone od naszego poziomu wejścia.
0 0 640
Konferencje po posiedzeniu przedstawicieli Banków Centralnych są bardzo ciekawym wydarzeniem w kontekście handlowania na rynku Forex. Odpowiednie zrozumienie przekazu może pomóc w prawidłowym zajęciu pozycji, która może przynieść naprawdę korzystne efekty.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w tej dziedzinie jest posiedzenie Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku (FOMC) reprezentującego system Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych, a także posiedzenie rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Zazwyczaj po takich posiedzeniach odbywają się konferencje szefów oficjalnych instytucji. W przypadku FED’u jest to obecnie Janet Yellen, a ECB Mario Draghi.
Jastrzębie i gołębie – Często takim mianem określa się w analizach wydźwięk komunikatów szefów Banków Centralnych. Mianem Jastrzębiego komunikatu określa się dość restrykcyjną walkę z inflacją chociażby poprzez pewną podwyższę stóp procentowych. Natomiast wydźwięk gołębi ma miejsce wtedy gdy niechętnie mówi się o zaostrzaniu polityki monetarnej. Postawa ta ma związek z obawą o tempo wzrostu gospodarczego, a zaostrzanie polityki może wpłynąć na ten aspekt negatywnie. Należy jednak uważać ponieważ takie wydarzenia generują ogromną zmienność na rynku, która w żaden sposób nie jest okazją inwestycyjną.
Przykładem może być konferencja Janet Yellen w grudniu. Sam komunikat był bardzo mieszany. Rynek oczekiwał jasnego przekazu dotyczącego przyszłych podwyżek stóp procentowych. Natomiast retoryka ta była nieco gołębia ponieważ zakładała, że podwyżki będą, ale nie w takim wymiarze, w jakim mogą spodziewać się inwestorzy. Wtedy rynek poruszał się w dół i w górę bez żadnej bariery. Dopiero konferencja Janet Yellen okazała się bardziej jastrzębia i oprócz podwyżek stóp procentowych padły słowa o dobrej sytuacji gospodarczej. Rynek natychmiast zaczął to dyskontować i doszło do umocnienia dolara. Poniższe nagranie zawiera obraz zachowania rynku o godz. 20 zaraz po ogłoszeniu komunikatu i 20.30 podczas rozpoczynającej się konferencji Janet Yellen.
[FILM] plik video o nazwie: NAGRANIE1
Innym przykładem dużego wpływu na rynek będzie sytuacja obniżki stóp procentowych przez prezesa ECB– Mario Draghi. Miało to miejsce we wrześniu 2014r. Rynek natychmiast zareagował osłabieniem Euro. Poniższe Video pokazuje sytuację z tego okresu.
[FILM] plik video o nazwie: NAGRANIE2
Kolejne Video przedstawia sytuację na parze walutowej USD/SEK czyli dolar amerykański do korony szwedzkiej. Obniżenie stopy procentowej przez Bank Szwecji wywołało ogromną przecenę korony szwedzkiej.
[FILM] plik video o nazwie: NAGRANIE3
Banki centralne i ich przedstawiciele potrafią wpływać na rynek również w inny sposób. Takim przykładem może być Mario Draghi, który bez żadnych przeszkód wypowiedział się już kolejny raz o negatywnym wpływie drogiego euro na gospodarkę niektórych krajów strefy Euro. Poniższy screen przedstawia transakcję z tego dnia. Rynek pomimo tego, iż technicznie brał pod uwagę osłabianie euro i taki ruch miał już miejsce, to moment wygłoszenia kilku zdań na ten temat zbiegł się ze zwiększeniem dynamiki ruchu i na pewno przyczynił się do szybkiej i znacznej przeceny.

0 0 543
Polityka monetarna i kierunek działań Banków Centralnych istotnie wpływa na ceny instrumentów finansowych. Jednym z istotnych narzędzi Banku Centralnego jest stopa procentowa. Niższe stopy procentowe mogą stanowić podstawę do zapożyczania się, zwiększania konsumpcji i inwestycji.
Z kolei wyższe stopy procentowe wpływają na ograniczenie akcji kredytowej i wpływają na tendencję ludzi do oszczędzania. Również stopy procentowe wyznaczają kierunek transferu kapitału w kontekście podejścia globalnego.
Na rynku FOREX dla tradera nie jest istotna wysokość stóp procentowych, ale oczekiwania co do ich wysokości i ewentualne zmiany w przyszłości. Zazwyczaj obniżka stóp procentowych wywołuje spadek wartości waluty, natomiast wzrost stóp procentowych będzie determinowało umocnienie waluty. Należy jednak zwrócić uwagę właśnie na oczekiwania co do przyszłych poziomów stóp. Jeśli obecnie stopy są niskie, ale retoryka banku centralnego będzie stwarzała szansę na podwyżkę stopy procentowej, to zapewne inwestorzy mogą rozpocząć kupowanie waluty i wywołać jej umocnienie. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z wysokimi stopami, to wszelkie zapowiedzi ich obniżki będą dyskontowane przez rynek poprzez osłabienie waluty czyli jej wyprzedaż.
Kluczowa w kontekście polityki monetarnej i stóp procentowych jest również kwestia inflacji. Zadaniem Banku Centralnego jest utrzymanie stabilności cen. Zarówno wysoka, jak i niska inflacja będzie wywoływała działania i komentarze ze strony członków zarządu banków. Jeśli inflacja zacznie mocno spadać to zdecydowanie Bank Centralny będzie przeciwdziałał ryzyku deflacji poprzez obniżkę stóp procentowych. Z kolei zbyt wysoka inflacja będzie wymagała schłodzenia zapędów gospodarki poprzez podwyżkę stóp procentowych. Restrykcyjna polityka monetarna realizowana jest poprzez podnoszenie stopy procentowej, a ekspansywna polityka monetarna poprzez obniżanie stopy procentowej.
 

Obniżenie stopy procentowej przez EBC - 04.09.2014r. (EUR/USD)

Nie zawsze zmiany stóp procentowych wywołują od razu prawidłowe reakcje na rynku walutowym. Przykładem może być chociażby podniesienie stopy procentowej przez rosyjski bank aż do 17%. Bank Centralny Rosji chciał tym samym zatrzymać deprecjację rubla, ale w efekcie to nie nastąpiło. Silna spekulacja rynkowa jeszcze bardziej pogłębiła spadki na rublu.

0 0 730
Jednymi z najciekawszych instrumentów rynku są złoto i ropa. Zmienność w porównaniu z parami walutowymi jest znacznie większa. Wbrew pozorom są to rynki bardzo techniczne i również reagują na ważne dane makroekonomiczne
Złoto – Rynek w ostatnim czasie oczekiwał rozstrzygnięcia referendum w Szwajcarii w sprawie zwiększenia rezerw złota. Na krótko przed tym referendum opublikowano sondaż pokazujący iż obywatele są przeciwni temu zwiększeniu. Cena złota nagle runęła do dołu. Jednak rynek niewiele czasu później zniósł cały ruch. Po referendum, które ostatecznie okazało się negatywne dla zwiększenia rezerw złota, cena poszybowała znacząco w dół .Oczywiście ruch zaczął się jeszcze w piątek na 2 dni przed referendum. Rynek wyceniał w tym czasie oczekiwania. W niedzielę, ruch został jeszcze pogłębiony. Później cena złota została znowu skorygowana w górę, ale sam wpływ tego wydarzenia na kurs złota był duży.

Ropa – W dobie narastającego konfliktu na linii Rosja i Ukraina, a także zaostrzającego się konfliktu pomiędzy Rosją, a UE i USA, ceny ropy mocno były zbijane do dołu. Doszukiwano się tutaj teorii spiskowych o celowym osłabianiu ropy przez USA i kraje Arabskie. Oczywiście w każdej plotce może być ziarno prawdy, ale liczy się tak naprawdę ruch ceny. Osłabienie ropy było ogromne, a techniczna strona rynku była bardzo czytelna. Koniec listopada przyniósł spotkanie krajów OPEC. Spadki cen ropy mogły być zatrzymane chociażby poprzez ograniczenie produkcji. Jednak kraje należące do OPEC nie zdecydowały się na ten krok i w momencie konferencji po spotkaniu, Ropa znowu zaczęła się dynamicznie osłabiać.

Zrozumienie instrumentu na którym handlujemy jest kluczowym czynnikiem prawidłowego zawierania transakcji. Zarówno analiza techniczna, jak i fundamentalna mogą pomóc w podjęciu decyzji o odpowiednim pozycjonowaniu się na rynku. Nie można ignorować żadnych ważnych wydarzeń ponieważ mogą one mieć ogromny wpływ na poszczególne instrumenty finansowe. Ten wpływ nie musi być długotrwały, ale wysoka zmienność może przyczynić się do dużej okazji inwestycyjnej i wysokiej stopy zwrotu z inwestycji w krótkim czasie.