Skocz do zawartości
News Ticker
  • This is a news ticker

Trading sportowy

Artykuły dotyczące tradingu sportowego na giełdzie zakładów Betfair

Społeczność traderów w Polsce

Jednym z głównych założeń, które przyświecały powstaniu portalu było skupienie w jednym miejscu wszystkich traderów, którzy handlują na giełdach sportowych w naszym kraju. W tym celu powołane zostało do życia forum tradingu sportowego, a także shoutbox, gdzie bez skrępowania można wymieniać opinię. Padł też pomysł corocznych spotkań, które z założenia miały stać się platformą wymiany poglądów i zawierania nowych znajomości.
Zloty
Tak właśnie zrodziła się idea zlotów społeczności traderów pod patronatem forum traderzy.pl i betfair. Pierwszy zlot odbył się w dniach 8-10 lipca 2011 roku w miejscowości Przysucha na Mazowszu. Niewiele ponad rok od założenia portalu.

W premierowym zlocie uczestniczyło prawie 20 osób, zaś ze względu na fakt, że pogoda dopisała można było zażywać kąpieli słonecznych i wodnych. Jeden z użytkowników pisał po zlocie:
"Bogatsi o nowe doświadczenia i nowo zawarte znajomości na długo zapamiętamy ten zlot. Rzadko się zdarza, aby grupa, bądź co bądź, obcych sobie ludzi, tak szybko znalazła nić porozumienia i dobrze się bawiła. Wielkie podziękowania dla Kuchara i Zico za doskonałą organizację zlotu i trud włożony w zapewnienie wszystkim dobrych warunków wypoczynku i relaksu"
Drugi zlot miał miejsce w dniach 3-6 maja 2012 w Skorzęcinie pod Poznaniem. Cały kompleks w Skorzęcinie wyglądał naprawdę imponująco, a w szczególności deptak i molo. Liczne restauracje, kluby i punkty handlowo-usługowe sprawiały, że wieczorne wypady z campingu gwarantowały dobrą zabawę.

W zgodnej opinii forumowiczów ośrodek prezentował się o wiele lepiej niż Przysucha. Punktem kulminacyjnym 3 dniowej wyprawy był paintaball, a także wieczorny turniej karciany poprzedzony grillem i ogniskiem.

Kolejne spotkanie to Wawrzkowizna pod Bełchatowem, gdzie bawiliśmy w dniach 26-28 lipca 2013. W zlocie uczestniczyła rekordowa liczba 24 osób, a bliskie usytuowanie pobliskiego akwenu wodnego sprzyjał wyprawom na kajakach i rowerkach wodnych. Prócz tego tradycyjnie usiedliśmy przy zielonym stoliku, zagrali kilka spotkań w tenisa, bilard, rzutki, a także biesiadowaliśmy przy suto zakrapianej kolacji grillowej.

Spotkania i wyjazdy
Prócz zlotów traderzy spotykają się również węższym gronie. Na imprezach sportowych odbywających się w naszym kraju i za granicą. Corocznie jesteśmy obecni na katowickim turnieju tenisowym BNP Paribas Open, który początkiem kwietnia rozgrywany jest w Spodku. Prócz tego znajomości z forum zaowocowały wyjazdami na mecze za granicę. Byliśmy już miedzy innymi w Londynie na Arsenalu, w Liverpoolu i Manchesterze

w Dortmundzie i Berlinie

i wielu innych miastach. Jeśli również jesteś traderem sportowym i chcesz spędzić czas z osobami, które mają podobne pasje nie zwlekaj, tylko dołącz do naszego forum!!!

Portfele elektroniczne - który wybrać?

Jak wiadomo giełda nie może działać w oderwaniu od instrumentów i produktów finansowych, jakie oferuje nam rynek. Spróbujemy się przyjrzeć, które z nich dla traderów są najbardziej przyjazne i pożyteczne, a których należy unikać. Zaznaczamy jednak, że wybór tych a nie innych instrumentów leży w gestii gracza, zależnie od jego preferencji, osiąganych dochodów i oczekiwań.
Portfele elektroniczne (internetowe) to metoda płatności stworzona specjalnie na potrzeby Internetu. Idea portfeli internetowych zakłada stworzenie wirtualnego miejsca, z którego można dokonywać płatności w możliwie najprostszy i najszybszy sposób. Identyfikatorem użytkownika jest w tym wypadku adres e-mail, a obsługa swego konta jest możliwa wyłącznie przez internet. Portfele internetowe są globalne – za ich pośrednictwem można płacić osobom z całego świata w najróżniejszych walutach. Najbardziej znane portfele elektroniczne to neteller i moneybookers.
Na początku warto podkreślić, iż każdy trader powinien posiadać takie konto do przelewów zarobionych pieniędzy w szybki i bezpieczny sposób. Możemy nimi zapłacić na aukcji internetowej, zasilić nasze konto bukmacherskie, giełdowe czy też zrobić przelew na swój rachunek lub wypłacić pieniądze w dowolnym bankomacie. Największym atutem takich portfeli internetowych jest bardzo szybki transfer środków.
Aby móc dokonywać płatności w systemie wirtualnych płatności należy założyć konto i zalogować się. Nie trzeba zasilać konta, gdyż możemy obciążyć naszą kartę kredytową (za odpowiednią opłatą). Aby wysłać komuś pieniądze wystarczy wpisać kwotę i jego adres email. Jeśli odbiorca posiada już rachunek w systemie, przeksięgowanie jest natychmiastowe. Jeśli nie, to otrzyma maila z zachętą założenia konta celem odebrania pieniędzy.
Do czego może Ci się przydać portfel elektroniczny/internetowy?
Jako trader na giełdzie walutowej lub sportowej niejednokrotnie obracasz dużą ilością pieniędzy. Portfel internetowy przechowa je w bezpieczny sposób, da Ci możliwość skorzystania ze swoistego rodzaju centrali, skąd można wysłać pieniądze do dowolnego bukmachera, giełdy czy brokera. Dzięki niemu ominiesz duże koszty przelewów zagranicznych, a oprócz tego da Ci możliwość zapłaty na aukcjach i sklepach internetowych lub też po rejestracji kiedy otrzymasz darmową kartę płatniczą będziesz mógł wypłacać swoje środki z dowolnego bankomatu!
ZALETY PORTFELI:
łatwo dostępne i tanie (dla wysyłających najczęściej bezpłatne) dają możliwość ominięcia dużych kosztów przelewów zagranicznych dają możliwość skorzystania ze swoistego rodzaju centrali, skąd można wysłać pieniądze do dowolnego bukmachera, giełdy czy brokera przekazanie kwoty z konta trwa zazwyczaj kilka sekund; najdłużej do kilkunastu minut możliwość zapłaty na aukcjach i w sklepach internetowych możliwość wypłaty środków z dowolnego bankomatu po wyrobieniu karty (przeważnie darmowej) WADY PORTFELI:
konto jest powiązane z adresem mailowym, więc bezpieczeństwo konta zależy od tego czy ktoś nam się włamie na skrzynkę (unikaj interia.pl, onet.pl; najlepszy gmail.com) istnieją limity na ilość wysłanych pieniędzy, które mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy POZOSTAŁE CECHY PORTFELI:
Szybkość - przelewanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami portfela internetowego odbywa się w czasie rzeczywistym. Odbiorca otrzymuje pieniądze -natychmiast po ich wysłaniu. Opłaty - wysyłanie i odbieranie pieniędzy jest całkowicie darmowe. Portfele pobierają jednak opłaty za wypłatę środków (5-7zł) i przewalutowywanie (2-3%). Otrzymujemy darmową kartę do wypłat pieniędzy w bankomatach na całym świecie. Na rynku europejskich portfeli internetowych liczą się tylko 2 firmy. Są to:
NETeller, w którym najbardziej polecamy założyć konto każdemu traderowi Skrill (moneybookers) Skrill
Portfel skrill (moneybookers) możesz wykorzystać do:
wysyłania i otrzymywania pieniędzy za pomocą adresu e-mail; robienia zakupów online u ponad 100 000 handlowców, w tym na eBay.com; integracji z Twoim kontem Skype; robienia depozytów i wypłat na największych portalach dla graczy online. wypłat w bankomacie maax 250 EUR na dzień za opłatą 1,8 EUR. | neteller max 750 EUR za opłatą 4 EUR.  Oferta skrill (moneybookers) jest dopasowana do klientów indywidualnych, małych firm, sprzedawców online oraz tych wszystkich, u których nie sprawdzają się tradycyjne mechanizmy płatności. Będąc dostarczycielem globalnych rozwiązań płatniczych, skrill (moneybookers) zachęca do korzystania ze swoich usług klientów z całego świata.
Dzięki portfelowi elektronicznemu skrill możesz dokonywać błyskawicznych wpłat i wypłat jedynie za pomocą swojego adresu e-mail oraz hasła. Przeprowadzona w ten sposób operacja na Twoim koncie zajmuje jedynie kilka sekund. Wszystko przebiega płynnie i natychmiastowo, a Ty masz zawsze bezpośredni dostęp do zgromadzonych środków.
Zalety konta skrill (moneybookers):
przesyłanie pieniędzy (po całym świecie) za 1% wartości transakcji lub 0,50 euro (wybierana jest niższa kwota); natychmiastowe wpłaty i wypłaty; rygorystyczny system zabezpieczeń Twoich środków; wsparcie klienta: 12 języków, tryb 24/7. 1,8 EUR za max wypłatę 250 EUR w bankomacie. (Polecane dla "mniejszych" inwestorów. Skrill (moneybookers) świetnie sprawdza się przede wszystkim przy małych wypłatach. Limity transakcyjne można podnieść po uprzedniej weryfikacji tożsamości (karta kredytowa lub debetowa, konto bankowe, adres zameldowania, dowód osobisty).
Netteler
Czym jest neteller i co takiego czyni go najlepszym spośród wszystkich porfeli?
Rachunek neteller to bezpieczny rachunek płatniczy, którego możesz używać do płacenia i otrzymywania zapłaty na tysiącach różnych witryn. Rachunek, który jest jak konto bankowe, bez banku. Otwarcie ePortfela jest całkowicie bezpłatne, a przy tym ePortfel zawsze oferuje bezpłatną opcję przekazania pieniędzy na rachunek. Korzystając z ePortfela neteller, otrzymujesz także dostęp do darmowych kart prepaid Net+. Karty te umożliwiają korzystanie ze środków znajdujących się w ePortfelu w celu dokonywania zakupów wszędzie, gdzie akceptowane są karty MasterCard® oraz wypłat z każdego bankomatu na całym świecie. Przekazanie środków pieniężnych do brokera, giełdy betfair bądź innych witryn darmowe. Przelewy między kontami darmowe. Wypłata pieniędzy za pomocą Net+ Prepaid MasterCard 4 EUR lub darmowa przy koncie VIP. Przelew bankowy 7,5 EUR (max. 750 EUR wypłaty)

Psychologia a trading

Chyba każdy, kto miał styczność z rynkami finansowymi, inwestując prawdziwy kapitał odczuł strach. Jest to stan emocjonalny, który z jednej strony bardzo pomaga w życiu, jednak gdy nie potrafimy nad nim panować, może bardzo utrudnić i opóźnić podejmowanie decyzji, co w tradingu jest niewybaczalne – po prostu może dużo kosztować. Są różne jego rodzaje, np. strach przed stratą, strach przed pomyłką, przed porażką. Czasem nawet objawia się pod przykryciem innych emocji jak złość, smutek, frustracja. Nawiązując do poprzedniego wpisu, emocje te powodują, że trudniej jest nam prawidłowo wykonać wskazania systemu, którym się kierujemy. Dlaczego strach jest tak potężnym narzędziem naszego mózgu i skąd tak właściwie się bierze?
Gdyby nie strach oczywistym jest, że przeżywalność ludzi była by dużo mniejsza. Jest to sposób, w jaki mózg klasyfikuje potencjalnie niebezpieczne sytuacje i uruchamia mechanizmy mające na celu zabezpieczyć nas przed potencjalnie zagrażającym życiu czynnikom. Co więcej, mózg podstawie wydarzeń z przeszłości, „przewiduje” co może być zagrożeniem teraz lub w niedalekiej przyszłości . Dlatego, gdy tylko wydarzy się coś co przypomina sytuacje, która doprowadziła do jakiegokolwiek urazu, zanim jeszcze wiadomo co się stanie – organizm jest przygotowany do reakcji obronnej. Takie zachowanie sprawia wlaśnie, ze ofiary pogryzione przez owczarka niemieckiego, boją się psa każdej rasy, a ofiary tragicznego wypadku samochodowego boja się podróżować każdym autem. Bez wątpienia jest to pozostałość po naszych przodkach, którzy w sytuacji zagrożenia życia mieli do wyboru ucieczkę lub walkę – w obu przypadkach wydzielana adrenalina zwiększa możliwości organizmu.
Ta bardzo przydatna w życiu umiejętność, jest ogromna wadą gdy zaczynamy grać na giełdzie. Praktycznie każdy potrafi przypomnieć sobie sytuację, kiedy system, według którego podejmuje decyzje, dawał sygnał do otworzenia pozycji, jednak ze względu na fakt zawahania, które pojawiło się ponieważ rynek wyglądał prawie tak jak kiedyś w przeszłości gdy zaliczyliśmy stratę, pozycja nie została otwarta, podczas gdy rynek momentalnie udał się w przewidywanym przez system kierunku. Jedyne co pozostało to frustracja lub w gorszych przypadkach, duża strata powstała w wyniku pogoni za rynkiem – jednym słowem zachowania opisane w poprzednim wpisie.
Oczywiście, ja niczym się nie różniłem pod tym względem od pozostałych uczestników rynku, jednak opisane zachowanie bardzo mnie irytowało i zacząłem szukać rozwiązań w książkach psychologicznych. Dzisiaj właśnie mam zamiar opisać sposoby radzenia sobie z tym problemem, a być może przy okazji z kilkoma innymi. Oczywiście, nie każdemu proponowane metody mogą się spodobać, niektórzy mogą mieć inne pomysły na rozwiązanie problemu. W takim przypadku zapraszam do napisania o tym w komentarzu do tego wpisu.
W książce „The Inner Game of Tennis” autor opisuje grę w tenisa. Wartość uwag tutaj zawartych, pomimo iż nie ma w niej ani słowa o tradingu, jest jednak ogromna. Trading jak tenis i wiele innych sportów, wymaga panowania nad emocjami, koncentracji i odpowiedniego nastawienia mentalnego. Na końcu dopiero liczy się sprzęt, a nawet umiejętności manualne (oczywiście mówimy tutaj o poziomie mistrzowskim, gdzie różnice w przygotowaniu fizycznym są znikome ze względu na limity jakie narzuciła matka natura na organizm człowieka). Kogokolwiek by się nie spytać, zawodowego tenisistę, golfistę czy tradera, każdy odpowie, ze 90% sukcesu to psychika. Zdarzają się nawet osoby jak np. Jim Flick, który twierdzi: „Golf is 90% mental… and the other 10% is mental too”.
„Golf is 90% mental… and the other 10% is mental too” (Jim Flick)
Oczywiście słowo golf, można zastąpić dowolnym zajęciem, które mierzy się wynikami. Dlatego metody działające w innych dziedzinach, można z ogromnym sukcesem wykorzystać w tradingu. Ale wróćmy na chwile do wspomnianej książki.
Przede wszystkim, autor przedstawia ciekawa sytuacje, w której gra mecz i wszystko idzie świetnie, gdy w pewnym momencie pojawia się myśl: „tylko tego nie s***** / zepsuj „. I jak na złość, właśnie po tej myśli, cała gra momentalnie się zmienia, a w efekcie mecz, który wyglądał już na wygrany – przegrał. Zaintrygowała go ta sytuacja i poświęcił sporo czasu na znalezieniu logicznego wytłumaczenia takiego stanu rzeczy. Podzielił się wnioskami właśnie w książce opisując m.in. teorie mówiąca o tym, że mozg można podzielić na dwie rożne osobowości. Jedna, ta świadoma, która służy do ciągłej oceny tego co zrobimy, reakcji ze światem zewnętrznym, innymi słowy - ego, oraz druga – podświadomość. Te dwie osobowości maja ogromy wpływ na gracza podczas gry. Podświadomość potrafi bardzo szybko się uczyć i reagować na bodźce świata zewnętrznego, jednak istnienie świadomości powoduje, ze działania podświadomości są „filtrowane”. Ponieważ właśnie na bazie filtrów świadomość tworzy obraz świata jaki odbieramy. Są one tworzone przez wiele lat naszego życia, a im starsi jesteśmy – tym są one silniejsze. Ciekawy jest fakt, że do ok 7 roku życia, w większości poznajemy świat za pomocą podświadomości. Od tego roku, zaczynają tworzyć się stałe filtry, które są prawie w pełni wykształcone prawdopodobnie w wieku ok 15 lat. Oczywiście na ich powstawanie ogromny wpływ ma środowisko w jakim dorastamy.
Każdy zdaje sobie sprawę z niesamowitej umiejętności dzieci do nauki np. języków obcych. Wszystko właśnie możliwe dzięki braku filtrów, które pozwalają tworzyć połączenia neurologiczne na podstawie tego co faktycznie odbieramy, a nie tego – co powinniśmy widzieć czy słyszeć. Dzieci chłoną świat zewnętrzny takim jaki jest, bez żadnych opinii, założeń i oceny. Do wykształcenia tych umiejętności potrzebni są dorośli, którzy uczą wartości, odpowiednich zachowań, odróżniania tego co jest dobre a co złe, dzięki czemu dziecko będzie w stanie współgrać ze społeczeństwem Jednym słowem – maja ogromny wpływ w procesie tworzenia filtrów.
Do czego było potrzebne powyższe wprowadzenie? Mam nadzieje, że udało mi się stworzyć solidne podłoże, do tego w jaki sposób najlepiej uczyć się czegoś nieznanego: doprowadzić do takiego stanu, w którym przyjmujemy wydarzenia takimi jakie są, a nie takimi jakie byśmy chcieli żeby były. Nasze ego, filtruje informacje oczekując wydobycia z nich tego, co po potwierdzi, że ma racje. Wiemy jednak, ze rynek może zrobić w każdym momencie co tylko chce i jedyny sposób na unikniecie strat, jest przyłączenie się do tego co się dzieje, zamiast z tym walczyć. Poprzez fakt posiadania opinii, dużo trudniej jest nam zareagować na coś, co jest przeciwne do tego co oczekiwaliśmy.
W jaki sposób można więc umożliwić sobie pozbycie się opisywanych filtrów z procesu decyzyjnego? Odpowiedź jest prosta – trzeba zacząć postrzegać napływające informacje w taki sposób, w jaki postrzegaliśmy będąc dziećmi. Niestety proste odpowiedzi są często bardzo trudne do wykonania. Na szczęście nie niemożliwe!
Timothy Gallwey opisuje to na przykładzie nauki serwu. Standardowy sposób polegał by na metodzie prób i błędów połączonych z wewnętrzna analizą, wyglądająca mniej więcej tak:
Pierwsze kilka serwów: @^&*$% !!! dlaczego mi to nie wychodzi! Cały czas w siatkę albo za linie. Trener mówił, żeby uderzyć w najwyższym punkcie piłkę, itp itd …
Serw wyszedł idealnie: hmmm zaczynam to łapać, co tu dużo mówić – jestem po prostu dobry
Następne kilka serwów, wychodzą tragicznie: ~”£$^£%&**
Jeden, który wyszedł: no, teraz powtórzmy to kilka razy
Następne kilka nie wychodzą..#’#~~@$%^$~ Mam dość, koniec na dzisiaj.
Oczywiście powyższy dialog wewnętrzny (a w przypadku niektórych osób nawet i zewnętrzny) został wyolbrzymiony aczkolwiek nie sądzę, aby bardzo różnił się od rzeczywistości. W tym momencie warto pomyśleć o tym jak dziecko uczy się chodzić. Nie krytykuje się za każdy upadek ponieważ nie potrafi mówić, nie jest krytykowane przez dorosłych ponieważ i tak nie zrozumie, po upadku wstaje i próbuje jeszcze raz, i jeszcze raz i jeszcze raz, aż w końcu się uda. Jak można „skopiować” ten proces? Autor opisanej książki sugeruje następujące rozwiązanie:
Najlepiej zaobserwować kogoś, kto gra bardzo dobrze. Najważniejsza jest sucha obserwacja, bez komentarzy i ocen. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, wyobrażamy sobie (wizualizujemy) jak powinno wyglądać idealne zagranie.
Następnie, bez żadnych oczekiwań, wymagań czy analiz, należy pozwolić sobie wykonać ruch, który obserwowaliśmy/wizualizowaliśmy i którego chcemy się nauczyć. Tak jak w powyższej sytuacji, nie można pozwolić na dojście do głosu „ego”, które zacznie komentować pozytywne jak i negatywne zagrania. Trzeba zaufać sobie i wierzyć, że jest się w stanie wykonać to czego chcemy się nauczyć i po prostu pozwolić podświadomości na kilka wstępnych zagrań, dzięki którym będzie mogła dostroić mięśnie i wyeliminować niedoskonałości w wykonaniu.
Opisany proces „auto kalibracji” przebiega najszybciej jeśli nie towarzyszą mu żadne emocje. Dotyczy to zarówno emocji negatywnych (złość lub irytacja ze względu na brak postępów) jak i pozytywnych (euforia po serii udanych zagrań).
Będąc w stanie braku emocji, umożliwiamy podświadomości reagowanie na to co aktualnie się dzieje, dokładnie tak jak się dzieje bez żadnych zakrzywień wynikających z filtrów o których pisałem wcześniej. Stan ten charakteryzuje się maksymalną koncentracją, która odpowiednio wytrenowana może trwać bardzo długo. Często stan ten określany jest jako „being in the zone” – a umiejętność pozostawania w nim jest proporcjonalna do osiąganych wyników.
Nie jest to pierwszy raz kiedy spotykam się z teorią, mówiącą o tym, że dużo lepsze wyniki można osiągnąć umiejąc skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, zrelaksować organizm oraz wykorzystać oddech do osiągnięcia powyższego. Przypominając sobie treningi biegowe, trener zawsze powtarzał, aby się rozluźnić. Czytając o wschodnich technikach walki ogromną uwagę zwraca się na umiejętność prawidłowego oddychania podczas treningów. Dlatego, gdy tak wiele źródeł kompletnie się od siebie różniących, sugeruje jedno i to samo -nie potrzebowałem dodatkowych argumentów, aby sprawdzić na sobie opisane teorie. Rożnica jest ogromna, a chyba największa w tym, ze trading, który kiedyś wiązał się z huśtawka emocjonalną (strachem, euforia), teraz wydaje się być zabawą porównywalną do zabawy z lat dziecięcych. Wogóle nie czuć, ze jest to praca.
Automatycznie też, znalazłem odpowiedź na pytanie dlaczego trading na symulatorze charakteryzuje się dużo lepszymi wynikami niż na żywo – na symulatorze, decyzje nie są zniekształcone przeżywanymi emocjami, a filtry które normalnie mózg stosuje w sytuacjach zagrożenia są dużo słabsze, ponieważ mamy świadomość ze strata w takich warunkach nas nie skrzywdzi, nie sprawi bólu. Po tym wniosku, automatycznie narzuca się rozwiązanie problemu: trzeba nauczyć się tak kontrolować swój stan emocjonalny grając na żywo, aby jak najbardziej przypominał grę na symulatorze.
Na koniec wspomnę o sposobie, który umożliwił mi szybsze dotarcie do powyższego: metoda „zdartej płyty” o której niedawno wspomniałem, jednak ze względu na jej efekty, postanowiłem opisać bardziej szczegółowo. Idea tej metody polega na zneutralizowaniu efektów sytuacji, która wydarzyła się w przeszłości i miała ogromny negatywny wpływ emocjonalny odbijający się na naszym sposobie podejmowania decyzji, np.ogromna strata, która przypomina nam się za każdym razem gdy otwieramy nową transakcję i nie pozwala na bezemocjonalne podejmowanie decyzji – po prostu czujemy się prawie tak, jak byśmy przeżywali tą sytuację, gdy tylko o niej pomyślimy. Wykorzystując NLP Anthony Robbins sugeruje następując proces:
Należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie ogromy ekran przed naszymi oczami, na którym oglądamy sytuację, jednak widząc ją, nie odczuwamy emocji, które towarzyszyły nam wcześniej lub odczuwamy je dużo słabiej) ze względu na fakt, iż nie uczestniczymy w niej teraz a tylko oglądamy z boku to co się wydarzyło.
Następnym etapem jest odegranie tej sceny na tym samym ekranie jednak tym razem zaczynamy od końca wydarzeni, zwiększając dwukrotnie szybkość „odtwarzania”. Jednocześnie staramy się odegrać w tle muzykę kojarzącą się z czymś zabawnym, np. muzyka cyrkowa.
Gdy dojedziemy do początku, zaczynamy odtwarzanie sytuacji po raz kolejny, tym razem z maksymalną możliwą prędkością.
I ponownie odtwarzamy od końca.
Proces ten należy powtórzyć kilka razy, dodając zabawne elementy od oglądanego filmu, np. ulubioną muzykę, zmieniając kolorystykę na czarno białą lub tęczową, dorzucając śmieszne lub absurdalne postacie. Ważne jest aby dobrze się przy tym bawić i odgrywać film coraz szybciej.
Bez względu na to jak naiwnie brzmi powyższy scenariusz, metoda działa. Dlaczego? Dlatego, że mózg kojarzy wydarzenia z przeżywanymi emocjami i gdy wydarzy się coś co przypomina wydarzenie z przeszłości, automatycznie przypominają się negatywne emocje z nim związane. Opisana procedura ma na celu zastąpienie negatywnych emocji i pozytywnymi, dzięki czemu negatywne znaczenie emocjonalne zostaje zneutralizowane. Dla osób mających problemy z wykonaniem ćwiczenia, załączam plik mp3 (do pobrania tutaj), w którym Anthony Robbins prowadzi nas przez cały proces (źródło: Anthony Robins – Personal Power). Metodę tą zacząłem stosować do eliminacji pozostałości wydarzeń, które wywołały negatywne emocje, dzięki czemu każdy dzień mogę zacząć z kompletnie czystym emocjonalnie umysłem, a moje transakcje nie są zniekształcone strachem.
Na koniec drobna aktualizacja: ostatnio byłem bardzo zajęty i wygląda na to, że sytuacja nie zmieni się do świąt. Wszystko ze względu na fakt, że umożliwiono mi pracę nad algorytmami i razem z kolegą zaczęliśmy tworzyć roboty skalpujące (postanowiłem wykorzystać umiejętności programowania, na naukę których poświęciłem aż 5 lat). Jako, że nie mam zamiaru zostawiać mojego tradingu manualnego, pozostaje mi programowanie po godzinach. Mam nadzieję jednak, że jak rozwiążemy początkowe trudności, znajdę więcej czasu na aktualizacje bloga przynajmniej z taką częstotliwością jak podczas wakacji. Dlatego z góry przepraszam, jeżeli zawiodłem kogoś pod względem częstotliwości publikacji nowych wpisów. Dodatkowo kilka wyjazdów do kraju ostatnio całą sprawę utrudniły.

Źródło:http://pro-trading.pl/psychologia/sposoby-eliminacji-stanow-emocjonalnych-utrudniajacych-zyskowna-gre.html

Ustawa hazardowa - pytania i odpowiedzi

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie ustawy hazardowej orzekł niezgodność ustawy hazardowej (antyhazardowej) z prawem Unii Europejskiej
Przepisy ustawy hazardowej wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej przed uchwaleniem. Musieliśmy czekać prawie 3 lata na tak oczywisty wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Informację podała TVP Info. Według posła Bartłomieja Bodio z Ruchu Palikota odszkodowania z tego tytułu mogą sięgnąć nawet 10 mld €.
Trzy firmy hazardowe: Fortuna, Grand i Forta mają już wyrok Trybunału z dnia 19.07.2012 w sprawie ustawy hazardowej. Spór toczył się o ograniczenie działalności przez wprowadzenie ustawy hazardowej, która nie została notyfikowana w Unii Europejskiej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny pod koniec listopada 2012 roku podtrzymał korzystny wyrok dla wymienionych firm, a pod koniec grudnia 2012 wystosował uzasadnienie na piśmie. Poszkodowane firmy mogą już zacząć dochodzić odszkodowań od Izby Celnej w Gdyni.
IGPiOUR złożyła do Komisji Europejskiej 17.12.2009 skargę o zły tryb uchwalenia ustawy (brak notyfikacji UE). Druga wpłynęła 27.05.2010, w której skarżono naruszenie podstawowych zasad działalności gospodarczej, jakie powinny obowiązywać w państwie prawa. Komisja Europejska przyjęła skargi i rozpatruje, i rozpatruje...

1. Czy hazard w Polsce jest legalny?
Wiemy oficjalnie, że internetowe zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Ustawa hazardowa z dnia 19.11.2009 z późniejszymi nowelizacjami zabraniająca uczestnictwa w grach losowych za granicą jestsprzeczna z prawem Unii Europejskiej. Ustawa łamie choćby to, że dyskryminuje tym, iż tylko polskie spółki mogą prowadzić działalność w Polsce (oficjalne stanowisko prawnika z którym się konsultowałem).
Niestety zanim ETS (Europejski Trybunał Sprawiedliwości) albo Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie, że ustawa hazardowa jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej, trzeba ją respektować.
2. Czy gracze powinni się obawiać ustawy hazardowej?
Jeśli grasz u bukmacherów naziemnych, nie musisz w ogóle przejmować się zapisami ustawy hazardowej. Ci bukmacherzy mają wymagane licencje na działalność w Polsce i odprowadzają za Ciebie wszystkie potrzebne podatki.
Tą kwestię trzeba rozważyć w dwóch kategoriach: teoretycznej i praktycznej.
Teoria wygląda tak, że za granie w Internecie z terytorium Polski grożą sankcje grzywny lub sankcje karne. W praktyce grają dziesiątki tysięcy Polaków i nikt nie egzekwuje zakazu hazardu przez Internet (prawdopodobnie z obawy przed odszkodowaniami w przypadku niezgodności z prawem UE).
Nie słyszałem jeszcze o ani jednym przypadku ukarania gracza, który stawiał zakłady, grał w pokera czy grał w kasynie przez internet! Jeśli taki przypadek będzie miał miejsce, będzie o tym głośno na forach bukmacherskich i być może w mass-mediach. W chwili tworzenia tego artykułu, ustawa hazardowa to pusty przepis, który takim pozostanie do pierwszej rozprawy albo do werdyktu Trybunału Konstytucyjnego dot. zgodności ustawy z prawem UE.
Z drugiej strony ostrożności nigdy za wiele. Nie warto się zbędnie narażać. Organ ścigania musiałby wykazać, że Kowalski gra z terytorium Polski i jakie średnie stawki dziennie gra (od bukmacherów takich informacji nie uzyska).
Nie poleca się korzystania z polskich kont bankowych, gdyż te mogą być z łatwością skontrolowane pod kątem wpłat/wypłat. Lepiej używać do gry portfeli internetowych i wypłacać kartą z różnych bankomatów.
Jacek Kapica potrafi tylko straszyć i próbuje pokryć dziurę budżetową pod pretekstem ochrony społeczeństwa przed "złym i uzależniającym hazardem".
3. Czy webmasterzy powinni zamknąć swoje strony?
Oto oficjalne stanowisko bet-at-home:
Do chwili obecnej żadne organy i urzędy nie podjęły kroków prawnych przeciwko bet-at-home.com z powodu Ustawy o Grach Losowych z 2010 roku. Słyszeliśmy jednak o pojedynczych sytuacjach, że partnerzy reklamujący nasz serwis poprzez banery, otrzymując kary pieniężne od Urzędów Skarbowych. Proponujemy dalej prowadzić reklamę a w przypadku ewentualnej kary pieniężnej udać się do sądu.
Nasi partnerzy mogą się odwołać przeciwko własnemu państwu, z powodem utraty wolności prowadzenia usług, oraz ze względu na fakt, że prowadzona działalność następuje we współpracy z firmą bet-at-home.com, która jest zarejestrowana na terenie Malty. Wolność świadczenia usług poparta jest artykułem 56 AEUV i mówi jasno, że: Firmy, które posiadają swoją siedzibę w Państwie Członkowskim Unii Europejskiej i które prowadzą tam zgodną z prawem działalność, mogą to także prowadzić w pozostałych krajach członkowskich. Narodowa Ustawa o Grach Losowych nie może być dyskryminowana i musi być zaakceptowana przez Komisję UE.
W Polsce taka sytuacja nie została zaakceptowana, ponieważ polska Ustawa o Grach Losowych, narusza wymagania Unii Europejskiej i nie jest akceptowana przez Sąd Najwyższy w Polsce.
Izba Celna na razie podejmuje działania blokowania niektórych witryn www, które wyraźnie działają na terytorium Polski (polska firma, adres www, serwer, treść hazardowa). Przykładem zablokowanej strony są darmowepewniaki.pl (otrzymali karę 3000zł) czy bukmacher.toplista.pl (zablokowano domenę).

4. Stanowisko rządu w sprawie ustawy hazardowej
Stanowisko Rządu w sprawie ustawy hazardowej:
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nie przewiduje zmiany polityki wobec gier hazardowych na automatach.
Poinformowało także, że na etapie przygotowywania projektu ustawy o grach hazardowych część przepisów, która w opinii ekspertów bezdyskusyjnie podlegała obowiązkowi notyfikacji, została wyodrębniona z projektu ustawy o grach hazardowych do odrębnego procedowania. Przepisy te zostały notyfikowane Komisji Europejskiej i dopiero po zakończeniu procesu notyfikacji weszły w życie jako nowelizacja ustawy o grach hazardowych. W pozostałym zakresie uznano natomiast, że nie ma obowiązku notyfikacji projektowanych przepisów - czytamy w komunikacie resortu finansów.

5. Jaki był cel ustawy hazardowej?
Oficjalnie ustawa hazardowa miała na celu zwiększenie przychodów państwa. Niektórzy twierdzą, że premier Donald Tusk chciał nią po prostu zamieść pod dywan aferę hazardową. Z dopalaczami mu się udało, ale tu ustawa przyniosła więcej szkody niż pożytku.
W praktyce ustawa miała nastraszyć niedoinformowaną część graczy przed graniem u bukmacherów internetowych, tak aby grali u bukmacherów naziemnych. Dodatkowo chcieli zebrać pieniądze z licencji od bukmacherów naziemnych za kontynuowanie działalności (jednorazowy haracz).
W dużej mierze rząd wystraszył graczy, bo jednak nadal jesteśmy narodem głupim, podatnym na to co mówi się w mediach. W mediach nie mówiło się jednak o tym, że ktoś został ukarany za grę w Internecie, że ktoś robił przelewy do bukmacherów czy ktoś nie opodatkował wygranej z zakładów. Dlaczego?
Bo ustawa hazardowa miała straszyć, a nie być egzekwowana! (bo nie może być egzekwowana jako sprzeczna z prawem UE)
Żółtodzioby które przygotowały ustawę nie miały pojęcia o zakładach. Zamiast zarobić na ustawie, firmy które działają w Polsce będą zamykane jedne po drugich, bo nałożone na nie podatki są największe w Europie (jeśli nie na świecie).
6. Skutki ustawy hazardowej
Zbigniew Boniek, prezes PZPN, szacuje straty polskich klubów na 100 mln euro rocznie[5]. Tymczasem wpływy państwa na pewno nie są tak znaczne. Oczywiście nikt nie chce ich ujawnić, żeby nie skompromitować już bardziej wprowadzonej ustawy hazardowej.[6]
7. Treść ustawy z dnia 19 listopada 2009
Ustawa hazardowa z dnia 19 listopada 2009 (2,74MB) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku.
Przepisałem co ciekawsze fragmenty moim zdaniem.
Art.29.1. Zabrania się reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach.
2. Zabrania się informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, przyjmowania zakładów wzajemnych oraz gier na automatach.
Art. 103. (...) wprowadza się następujące zmiany:
7) Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.
9) po art. 110 dodaje się art. 110a i 110b w brzmieniu:
§1 Kto wbrew przepisom ustawy zleca lub prowadzi reklamę lub promocję gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach, umieszcza reklamę takich gier lub zakładów lub informuje o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier lub zakładów, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w §1 lub §2, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
8. Treść nowelizacji ustawy z dnia 26 maja 2011
Ustawa z dnia 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw w praktyce ta ustawa nie zmieniła nic dla graczy. Wprowadziła jedynie obowiązek zakupu licencji (480.000PLN) dla bukmacherów działających na terenie Polski.
9. Treść nowelizacji ustawy z dnia 1 stycznia 2014
W czerwcu 2013 Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, której przewodniczył poseł PO Ireneusz Raś, wniosła do Sejmu projekt ustawy o grach hazardowych, który miałby wejść w życie z dniem 1.01.2014.
gazeta.pl podaje, że główne zmiany miałyby dotyczyć Lotto, które od nowego roku byłoby dostępne przez Internet. Już teraz widać, że niektórzy właściciele pozbywają się kolektur.
Jak to jest podane w Uzasadnieniu (str.6), jednym z celów jest oczywiście zwiększenie przychodów Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (cięcie kosztów i zwiększenie dostępności).
Ta nowelizacja ustawy ma wpływ głównie na Totalizator Sportowy, który stanowi monopol państwa polskiego od 1957 roku.
10. Precedensowe wyroki
Sprawa Schindler (C-275-92)
ETS uznaje, iż świadczenie transgranicznych usług hazardowych jest objęte zakresem obowiązywania Traktatu.
Sprawa Gambelli (C-243/01)
ETS uznaje, że przepisami traktatu objęte są również usługi oferowane drogą elektroniczną oraz że krajowe przepisy zakazujące operatorom mającym siedzibę w jednym państwie członkowskim oferowania w Internecie usług w zakresie gier hazardowych konsumentom w innym państwie członkowskim utrudniające swobodę otrzymywania usług oferowanych przez usługodawcę mającego siedzibę w innym państwie członkowskim bądź korzystania z nich, stanowi ograniczenie swobody świadczenia usług.
Sprawa Placanica (C-338/04)
Głośna sprawa, na którą ETS będzie się powoływał o swobodzie działalności gospodarczej w ramach UE.
Sprawa Santa Casa (C-42/07)
Sprawa monopolu hazardowego w Portugalii w postaci spółki państwowej Santa Casa (odpowiednik polskiego Totalizatora) wygrana przeciwko bukmacherowi bwin.
Rząd Portugalii w celu ochrony obywateli chce mieć tylko jednego operatora na rynku, nad którym będzie mógł sprawować łatwą kontrolę. ETS uwierzył w taką motywację z uwagi na to, że w Portugalii funkcjonował od lat tylko jeden operator hazardowy.
Fortuna, Grand, Forta (2012)
Trzy firmy hazardowe: Fortuna, Grand i Forta mają już wyrok Trybunału z dnia 19.07.2012 w sprawie ustawy hazardowej. Spór toczył się o ograniczenie działalności przez wprowadzenie ustawy hazardowej, która nie została notyfikowana w Unii Europejskiej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny pod koniec listopada 2012 roku podtrzymał korzystny wyrok dla wymienionych firm. Poszkodowane firmy mogą już zacząć dochodzić odszkodowań od Izby Celnej w Gdyni.
Goldbet (2013)
Dnia 12 września 2013 roku został ogłoszony wyrok w sprawie austriackiego Goldbet, który chciał działać na terenie Włoch. Z tego co zrozumiałem wyrok jest korzystny dla bukmachera:
Wyrok Trybunału z dnia 12 września 2013 roku
W uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na sprawę Placanica i in. z 2007 roku, w którym możemy przeczytać:
Uregulowania krajowe zakazujące przyjmowania zakładów wzajemnych bez koncesji wydanej przez dane państwo członkowskie stanowią ograniczenie swobody świadczenia usług - uzasadnił swoją decyzję ETS.
11. Podsumowanie ustawy hazardowej
Pan Kapica wymyślił zakaz sprzeczny z prawem europejskim i dlatego ustawa hazardowa w obecnej formie NIE MOŻE być podstawą do karania graczy.
Ustawa (anty)hazardowa miała na celu nastraszenie nieświadomej części społeczeństwa i ściągnięcie pieniędzy z wyższych podatków od gier i za wydanie licencji bukmacherom naziemnym. Nic więcej.
Przykre, że osoby za to odpowiedzialne nie zostaną ukarane.
Literatura
[1] KE bierze się za polską ustawę hazardową - do 19 stycznia 2014 mamy czas na przygotowanie nowej ustawy hazardowej
[2] Wyrok Trybunału Europejskiego z dnia 12 września 2013: zakłady bukmacherskie przeciwko włoskiemu ministerstwu
[3] Nowelizacja ustawy hazardowej w sprawie Lotto, która ma wejść w 2014 roku
[4] Nielegalnych chroni wolność internetu - wywiad z Jackiem Kapicą opublikowany na stronie Ministra Finansów w dniu 2.12.2013.
[5] Boniek: tracimy na ustawie 100 mln euro rocznie - prezes PZPN w wypowiedzi na antenie Canal Plus
[6] Zapytanie nr 135 w sprawie ustawy hazardowej - pytanie Posła Henryka Kmiecika z oszacowaniem przychodów z ustawy w roku 2011
[7] Wywiad z Jackiem Kapicą na łamach Tygodnika Kibica - obnażenie braku wiedzy Jacka Kapicy nt. zakładów bukmacherskich wraz z komentarzem, 8.06.2011
[8] Hundreds More Sites Blocked in Russian Online Gambling Crackdown - Rosja stworzyła organ cenzurujący "Roskomnadzor", który blokuje strony hazardowe, pornograficzne, farmaceutyczne, nielegalne videa polityczne i promujące przestępczość
[9] Rozprawa przeciwko 41 pokerzystom
źródło: http://www.surebety.pl/artykul/ustawa-hazardowa

Scalping - pre play i in play

Większość osób na forum konie, piłkę czy tenis, więc warto napisać również parę słów o scalpingu. Mam nadzieje że ten sposób gry wyrobi w grających pewien automatyzm ruchów, a przy okazji da szansę na zarobek. Będzie on niewielki, aczkolwiek osiągany w krótkich odstępach czasu. Na tym włąsnie polega idea tradingu.
Poniżej screen z odpowiednim rozstawieniem stawki, oczywiście opcja offset nie zbędna, jeśli kurs ucieka z podanego przedziału należy niezwłocznie ciąć stratę, ważny jest też dobór rynku i kurs na jakim gramy, oraz płynność, na koniach będzie to konsolidacja rynku na piłce przerwa meczu lub kilka minut przed.
Lepiej wybrać wyższy kurs ponieważ nie ucieka aż tak mocno. Ważnym wskaźnikiem jest WOM, obserwacja sił na drabince, "testowanie nowej ceny"- mam tu na myśli przesunięcie sie kursu o tick, ponowny powrót i najważniejsze czy dalej wraca na nowe maximum a może konsoliduje sie. W pierwszym przypadku tniemy strate na tic i bezpieczniej anulowac pozostałe pozycje a w drugim realizujemy zysk.


Inne ważne rzeczy w scalpingu:
rozmieszczenie stawek jak w pierwszym poscie, okazało sie dobre ale tylko na spokojnych rynkach i wyzszym kursie kierowanie sie gotówka na drabince jesli ruszył mocny trend, widzac mocego backa czy tez laya starałem sie wejsc w kojelna skupowana pozycje, warunkiem tego była duza kasa za plecami, i mała na kolejnej pozycji na ktorej chciałem sprzedac swoj zakład, trzeba bacznie obserwowac ukłąd sił i pieniędzy na drabince,z zmiana sytuacji musi oznaczac natychmiastowe cięcie bo kurs poprostu moze znacznie odskoczyc w druga strone. Czyli jesli nikt nie połozy większej kwoty na kurs po ktorym kupilismy albo jest ta pozycja bardzo mocno skupywana a na nastepnej kasy przybywa i nie jest mocno kupowana nalezy wyjsc ustawienie sie z pieniędzmi dwie trzy pozycje od skupowanej ceny, jesli kurs zbiza sie do naszej pozycji obserujemy czy ktos kłądzie kase na nasze pieniądze czy nie i jak wyglada sytuacja po przeciwnej stronie, tak abysmy mogli sprzedac zakład. Jesli kurs idzie "ostro" tj WOM rosnie nalezy swoje pieniadze przesuwac wyżej lub niżej w zależnosci po ktorej stronie sie ustawilismy, z tego co widze nie nalezy tu grac przeciw trendowi gdy słabnie bo to mzoe byc korekta, swoje pozycje lepiej ustawiac w kierunku trendu ktory wyhamował. po obu stronach mozna sie ustawiac przy konsolidacji położenie swoich pieniędzy po tej stronie drabinki gdzie jest wiecej pieniedzy i zajecie kolejki, jesli kurs sie nei poruszy nasze pieniadze zostana przyjęte, i jesli następni położa pieniadze na nasze mamy pewnosc że sprzedamy, natomiast jak ostro nasza pozycja zostanie wykupywana trzeba uciekac Ogólne ciężko powiedziec ktora metoda jest najlepsza, na koniach przy niższych kursach lepie sprawdza się druga metoda ale tylko jesli kurs znajduje sie w trendzie, przy wyzszych kursach trzecia i czwarta metoda, a pierwsza na mniej płynnych rynkach, piłce 10 min przed meczem czy w przerwie, ewentualnie na tenisie w przerwach czy pre.

PMT - modelowanie rynków

Liczba graczy handlujących na giełdzie systematycznie się zwiększa. Widać to nie tylko po wzroście odwiedzin naszego forum, ale owa tendencja jest obserwowana niemal we wszystkich krajach Europy. Nic zatem dziwnego, że od czasów Adama Todd'a rynek aplikacji pomagających w handlu zwiększył się kilkakrotnie. Wydawało się, że po erze nakładek, gdzie swoją ostatnią cegiełkę włożył "The Geeek" nie można już wiele wymyślić...
Co to jest PMT vel. "shirley"?
Program przewidziany jest do osób handlujących rynki piłki nożnej przed spotkaniem. Nie ważne czy działasz na rynku meczowym, dokładnego wyniku, under/over, czy kolejnego gola. Autorzy, czyli "xtrt" i "Adster", na swojej stronie zapewniają, że każdy może na tym zarobić. Nie musi znać się na piłce nożnej, nie musi wiele czasu spędzać przy wykresach, wystarczy że będzie miał do dyspozycji wspaniałe narzędzie PMT znane szerszej publiczności jako "shirley". W dużym uproszczeniu i nie zagłębiając się w matematyczne meandry można powiedzieć, że PMT to automatyczna baza, która w oparciu o teorie prawdopodobieństwa i statystykę buduje dla nas modele rynków piłki nożnej. Oprogramowanie korzysta z płynnych kursów rynków betfair i w odniesieniu do nich tworzy własne modele. Dzięki temu pozwala ona w ułamku sekundy znaleźć pozycję, która jest warta zagrania, a to maksymalizuje naszą szansę na opuszczenie rynku z zyskiem.
http://www.youtube.com/watch?v=JmJC2kiwcQ0
Co ważne program sam pobiera wszystkie potrzebne dane, a my nie musimy już mozolnie wklepywać rzędu cyferek. Do wyboru mamy ligę angielską, włoską, niemiecką, hiszpańską i mecze międzynarodowe. Ktoś może napisać, że brakuje mu ligi szkockiej, albo portugalskiej, lecz z doświadczenie mogę powiedzieć, że płynność na tych rynkach jest znikoma, więc szans na udany handel jest niewiele. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby wstukać te dane ręcznie. Aby korzystać z PMTnie potrzebujemy ściągać żadnych nakładek, ani instalować skomplikowanych aplikacji. Działa pod każdym systemem operacyjnym i na każdej przeglądarce. Spójrzcie na poniższa prezentację.
http://www.youtube.com/watch?v=ezP-NXSlPXw
Ceny wydają się nieco bardziej rozsądne. Za zakup półrocznej subskrypcji zapłacimy niecałe 32 funty za każdy miesiąc. Dodatkowo zyskamy dostęp do działu Members i możemy liczyć na wsparcie ze strony supportu. Na stronie próz tego można znaleźć bogata galerię Video oraz Czat dla subskrybentów. Autorzy zalecają ponadto aby PMTstosować łącznie z Geek Toy lub BetAngelem aby zmaksymalizować swoje zyski. Warto wykupić licencję i przekonać się samemu!

Przybornik tradera

Na nasze postępy w grze duży wpływ ma przede wszystkim fakt, czy potrafimy oceniać i analizować własną grę. Bez tych elementów nie będziemy zdolni czynić postępów, a to w tradingu rzecz bardzo ważna. Trzeźwe spojrzenie na własne statystyki pozwala zobaczyć gdzie popełniamy błędy i co można ulepszyć w naszym sposobie gry.
Archiwizacja dokonań i predykcje gry
Niezwykle pomocnym programem jest tutaj arkusz kalkulacyjny stworzony przez naszego forumowego kolegę. Pozwala on oszacować prognozowany zysk. Możecie go pobrać z tego linku


Kolejne narzędzie to program umożliwiający symulacje na ile wyjdę na plus/minus przy rożnych kursach/stawkach. Ma tę przewagę nad stroną betfair, że możesz wpisać stawki na 2 różne backi. Można również łączyć backi np. z MO, CS-a i O/U. Bardzo ciekawe narzędzie i sporo włożonej pracy użytkownika franza.
 


Nie wszystkie kursy sa od razu widoczne. Drabinka ma 350 tickow, wiec dla poprawy nawigacji zrobilem grupowanie. Klikajac tam gdzie pokazuje strzalka A na dwojke, rozwijacie calkowicie laddera, na jedynka zwijacie. Jak chcecie rozwinac tylko jedna grupe tickow, to klikacie na te plusika gdzie pokazuje strzalka B. Tabela, na ktora pokazuje strzalka C, zawiera liste stawek, ktore sa juz wpisane w "laderze" - przydatne jak ladder jest zwiniety, zeby latwo znalezc, gdzie lezy stawka. UWAGA: te tabelke trzeba odswiezyc recznie (prawym na komorke "Kursy" (A356) i aktualizuj).


Lay i Back "pracuja" od siebie niezaleznie. Mozna wpisywac po kilka wartosci w kazdej z kolumn. Lay jest po lewej, back po prawej :). Stawka lay jest rozumiana jak na stronie BF, czyli "to win". Zobowiazanie sa wyliczane w kolumnie H, u gory suma zobowiazan. Dla back jest wyliczany zysk netto (po odjeciu stawki). Jak widac na screenie, jesli postawimy lay-a za 50 @2,32, to nasze zobowiazanie wyniesie 66. Lay za 100 po 2,28 to zobowiazanie 128. W komorce H2 suma zobowiazan, czyli 194. W tym wypadku, jesli chcemy greenowac po kursie 2,38, stawka back ktora musimy uzyc zeby rozlozyc zysk rownomiernie to 144,54 (kolumna E). Mamy wtedy zysk 5,46 (kolumna F, lub po potraceniu prowizji 5,19 - kolumna D). Analogicznie ze strata: jesli chcemy ciac straty po kursie 2,00, to mamy strate 22 euro, a stawka back musi wyniesc 172 euro.
Prowizje mozecie dopasowac w komorce B1. Program do pobrania tutaj.
Program do archiwizacji swoich dokonań możecie znaleźć pod tym linkiem. Posiada on możliwość stworzenia wykresu.


Ciekawa i przydatna rzec - tabela prawdopodobieństwa, wykorzystywana jako stosunek kursu na dane zdarzenie do procentowej możliwości nastąpienia danego zdarzenia.
Tabela nie będzie odkrywcza dla wielu z was, jednak proszę uwierzcie, że ogromny procent ludzi gra u bukmacherów nie mając zielonego pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje.
Więc następnym razem jak ktoś wam powie, że dane zdarzenie ma 90% szans na wejście, a kurs na nie będzie w granicach 2.00, to albo odeślijcie tą osobę do tego tematu, albo postawcie całkiem sporą sumę na zdarzenie, bo założe się, że tego bankera odsprzedacie na betfair z przeogromnym zyskiem


Prócz tego do waszej dyspozycji jest także:
kalkulator kursów Correct Score - który pozwala obliczyć prawdopodobieństwo strzelenia bramki, gdy drużyna strzela śr X bramek.
Kalkulator Betfair - umożliwiający wygenerowanie odpowiednich kursów Back i Lay. Szybki i przejrzysty
Programy do screenów i nagrywania pulpitu
ScreenShu 1.0.4 - łatwy i intuicyjny program do robienia zrzutów całości, bądź określonej części ekranu
ScreenShooter 4.01 - Niewielki program ScreenShooter służy do wykonywania screenów całości ekranu bądź wybranego fragmentu w formacie JPG lub PNG. Po wykonaniu zrzutu ekranu program może automatycznie wysłać go na serwer i uzyskujemy gotowy link URL który wystarczy skopiować i wysłać znajomemu. W nowej wersji programu mamy także możliwość niewielkiej edycji screena.
Camstudio - program do nagrywania pulpitu w trakcie handlu. Dodatkowo program jako jedyny nagrywa dźwięk.

VPN - pomoc i ochrona

Na rodzimym podwórku coraz większą popularność zaczyna zdobywać sposób łączenia się z internetem przez tzw. tunel VPN. Najnowsze trendy wśród internautów wskazują, że szczyt zainteresowania tego rodzaju usługami przypadnie na lato 2011. Postanowiliśmy już teraz poruszyć ten problem i objaśnić wam co kryje się pod skrótem VPN oraz jak skonfigurować takową sieć dla własnych celów.
1. Co to jest VPN? 
VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.
Określenie "Wirtualna" oznacza, że sieć ta istnieje jedynie jako struktura logiczna działająca w rzeczywistości w ramach sieci publicznej, w odróżnieniu od sieci prywatnej, która powstaje na bazie specjalnie dzierżawionych w tym celu łącz. Pomimo takiego mechanizmu działania stacje końcowe mogą korzystać z VPN dokładnie tak jak gdyby istniało pomiędzy nimi fizyczne łącze prywatne. Rozwiązania oparte na VPN stosowane są np. w sieciach korporacyjnych firm, których zdalni użytkownicy pracują ze swoich domów na niezabezpieczonych łączach. Wirtualne Sieci Prywatne charakteryzują się dość dużą efektywnością, nawet na słabych łączach (dzięki kompresji danych) oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa (ze względu na szyfrowanie).
2 .Jak to działa ?
Protokoły VPN warstwy łącza danych działają poniżej warstwy sieci (w modelu TCP/IP), co oznacza, że mogą one chronić informacje warstwy sieci i warstw wyższych. Co więcej, chroniony może być nie tylko ruch IP, ale także ruch innych protokołów, np. IPX (ang. Internetwork Packet Exchange).
Najczęściej protokoły VPN warstwy łącza danych wykorzystują protokół PPP (ang. Point-to-Point Protocol), który używany był do zabezpieczenia połączeń modemowych. Dany protokół VPN służy przeważnie do utworzenia tunelu, przez który może się komunikować protokół PPP. Dla przykładu w PPTP (ang. Point-to-Point Tunneling Protocol) szyfrowanie i uwierzytelnianie dokonywane jest przez PPP, a nie przez protokół VPN. PPP wykorzystuje do szyfrowania algorytm DES, natomiast to uwierzytelniania stosowane są algorytmy PAP (ang. Password Authentication Protocol) oraz CHAP (ang. Challenge Handshake Authentication Protocol). Kilka lat temu odkryto pewne niedoskonałości wyżej wymienionych protokołów, dlatego też protokoły VPN warstwy łącza danych często korzystają z dodatkowych protokołów, aby zapewnić większe bezpieczeństwo połączeń VPN [2]. Najczęściej używane protokoły VPN warstwy łącza danych to: PPTP i L2TP.

3. Czy tunele VPN są płatne?
Tak i nie. Istnieją aplikacje płatne i darmowe. O wersjach płatnych możecie poczytać tutaj Pod tym linkiem jest także szczegółowy opis jak skonfigurować takową sieć.
Darmowe programy – tunele VPN - możecie znaleźć pod tym adresem.
Na forach tematycznym najlepszą opinią ciesz się jeden z nich:można ustawić bezpieczne VPN i teren IP dla UK, bo domyślnie mają z USA. Potrzebny jest do tego program Expatshield
Link do programu: http://expatshield.com/
jest w 100% darmowy, nie wiem jak ze skutecznością i bezpieczeństwem, bo nie jestem specem od internetu, ale przy sprawdzaniu IP otrzymuję piękny i jak najbardziej pożądany obrazek

kawałek z recenzji tego programu:
"Hotspot Shield tworzy połączenie VPN między komputerem a punktem dostępowym. Ten szyfrowany tunel nie daje żadnej szansy osobom trzecim, które mogą próbować „podsłuchać” przesyłaną pocztę, hasła, wiadomości IM czy cokolwiek innego, co akurat przesyłamy w Internecie. Hotspot Shield zabezpiecza połączenia za pomocą szyfrowania HTTPS.
Ja zdecydowałem się na program, który możecie pobrać z tej strony. Oto screen z mojego kompa po włączeniu programu:

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/VPN

Sprzęt polecany do handlu

Na początku wystarcza jeden monitor, stary monitor lub laptop, miejsce siedzące na uczelni czy też w domu i już właściwie można handlować. Z biegiem czasu, gdy podejście do tego zawodu staje się znacznie bardziej profesjonalne, trader zaczyna zdawać sobie sprawę, że powinien zainwestować w profesjonalne stanowisko, które pozwoli mu na optymalne warunki do inwestycji na rynkach finansowych.
Dziś postaramy się zobaczyć ile tak naprawdę kosztuje profesjonalne stanowisko tradera.
Jednostka centralna
Komputer jest sercem stanowiska, zatem niezbędne jest posiadanie silnej jednostki, wyposażonej w dobrej klasy procesor oraz kartę graficzną, która będzie w stanie poradzić sobie z obsługą kilku monitorów. Poniżej zasugerowany zestaw stanowi minimalne rozwiązanie i silniejsze jednostki są tutaj jak najbardziej mile widziane.
Procesor: Intel Pentium G3220-215zł,
RAM: Crucial DDR3 4GB 1600MHz CL11 -137zł,
Płyta Główna: Asrock H81M-DGS -167zł,
Karta Graficzna: Gigabyte ATI Radeon HD7770-367zł,
Dysk: Seagate Barracuda 500GB SATA3-194zł,
Zasilacz: Corsair VS Series 450W -138zł,
Napęd: Asus nagrywarka DVD DRW-24F1ST -75zł,
Obudowa: Zalman ZM-T2 Plus -89zł,
Cena: około 1699zł
Szczególną uwagę zwróćcie na kartę graficzną, która oprócz mocy musi posiadać odpowiednią ilość złączy do podłączenia monitorów. W tym przypadku Radeon posiada tylko złącze DVI oraz HDMI, dlatego np. warto zamienić go na GeForce GTX 650. Pamiętajcie również o możliwości podłączenia kart w technologii CrossFire (Radeony) oraz SLI (GF), dzięki czemu będzie mogli użyć dwóch kart graficznych, a ilość złączy nie będzie stanowić problemu. W razie takiej sytuacji należy upewnić się czy posiadana płyta główna posiada 2 złącza PCI-Express.
Monitory
W tej kwestii zwykle pojawiają się kontrowersje. Profesjonalne stanowisko powinno zawierać od 3-6monitorów. Do tego należy oszacować przekątną, która minimalnie powinna wynosić 22cale. Cena pojedynczego monitora może być różna.
Poniżej znajduje się przykładowy monitor:
http://allegro.pl/mo...3893840209.html
Cena: 2x 470zł =940zł
Stojak (opcjonalnie)
Do prawidłowego usytuowania monitora będziecie potrzebować stojak, do którego zostaną przyczepione monitory.
W zależności od ilości monitorów, należy wybrać stojak, który będzie odpowiedni.
Cena: 460zł
Biurko
Aby móc użyć stojaka, który nie będzie związany ze ścianą należy zadbać również o odpowiednie biurko, przy którym będzie nam się wygodnie siedziało. W przypadku użycia stojaka, biurko nie musi być zbyt szerokie.
Cena: Około 400zł
Krzesło
Jest również kwestią uznaniową. Warto jednak zadbać, aby długi czas spędzany przed komputerem, nie powodował bólu kręgosłupa oraz innych części ciała.
Cena: Około 300zł.
Łączna cen całego zestawu to 3339zł. Nie jest to niska cena, jednak komfort pracy jest nieoceniony.
Telefon
Prócz tego jeśli chodzi o telefony do gry polecamy smartfony oparte na androdzie w wersji 4.0 lub wyższej. Ważną sprawą jest również przekątna ekranu, która nie powinna być mniejsza niż 4", a najlepiej miała między 4,5-5,0". Wiadomo, że dla tradera sportowego telefon do handlu będzie spełniał funkcję raczej rezerwowego narzędzia do zamknięcia pozycji bądź sprawdzenia kursów. Wobec tego nie będzie koniecznie kupowanie telefonu stricte pod trading, a jego wybór będzie w dużej mierze sprawą uznaniową.

Stanowisko tradera

Trading to zajęcie dość specyficzne, które wymaga odpowiedniego przygotowania , nie tylko psychicznego , ale również środowiskowego. Przez środowisko rozumie się miejsce ,w którym handlujemy. Zwykle jest to nasze mieszkanie, czasem specjalny pokój przeznaczony do handlu. Sprzęt, który używamy do handlu jest również niezmiernie ważny.
Wśród traderów sportowych panuje wiele opinii dotyczących przede wszystkich ilości monitorów niezbędnych do handlu. Aby uciąć na ten temat dyskusję, należy założyć, że jest to zupełnie indywidualna kwestia i każdy może sam zadecydować o swoim zapotrzebowaniu. Naszym zdaniem jedną najbardziej efektywnych kombinacji jest:
- PC + 1 monitor + Notebook
- PC + 2monitory
Poniżej macie przykładowe stanowiska do gry naszych użytkowników


 
Należy pamiętać, że laptop powinien posiadać dwa złącza graficzne umożliwiające podpięcie monitorów (zwykle są do VGA oraz HDMI), natomiast PC musi posiadać kartę graficzną z możliwością podpięcia kilku monitorów.
Jaką moc powinien mieć PC/Notebook, aby obsłużyć sugerowaną ilość monitorów oraz aplikację?
Biorąc pod uwagę fakt, że dzisiejsze aplikacje stają się coraz bardziej wymagające, a do obsługi takiej ilości monitorów niezbędny jest lepszy sprzęt, konfiguracja która zapewni komfortową pracę to np. komputer wyposażony w procesor I3+ lub odpowiedniki oraz kilka gigabajtów Ram. Nie zapominajmy, że na giełdzie liczą się czasami ułamki sekund. Dobre podzespoły to podstawa.
Jak rozmieścić monitory?
Jeśli monitorów jest więcej niż dwa, to warto wyposażyć się w stojaki. W zależności od ilości monitorów, należy wybrać odpowiedni. Istotny w tej kwestii jest również sposób mocowania, ponieważ niektóre stojaki montowane są bezpośrednio do ściany, inne wykorzystują przyczep biurka.
Jakie biurko?
Jest to często bardzo pomijana kwestia, jednak komfortowy układ klawiatury, myszki, monitorów jest przede wszystkim uzależniony od biurka. Z reguły im większe tym lepiej. Zwrócić należy uwagę również na ilość miejsca dostępną chociażby na komfortowe ułożenie nóg.
Jakie krzesło?
Trywialna kwestia krzesła, staje się dość istotna po kilku godzinach spędzonych przed komputerem na niewygodnym krześle. Zadbać należy aby plecy oraz nasze siedzenie, po tygodniach tradingu nie dawały nam w kość. Tutaj również nie należy oszczędzać. Krzesło jest zdecydowanie indywidualną sprawą. Porównałbym ją do wyboru materaca - jedni lubią twarde drudzy miękkie, a cel jest jeden, człowiek ma czuć się wyspany następnego dnia.
Pomieszczenie?
W miejscu, w którym handlujemy, powinien być dostęp do świeżego powietrza np. okno. Ważnym jest, aby było również dostatecznie dużo miejsca, aby po nużących godzinach tradingu, można było wykonać kilka czynności ruchowych, które pobudzą egzamin. Niektórzy traderzy lubią także, gdy w czasie pracy w tle sączy się spokojna muzyka, bądź odgłosy przyrody, takie jak morskie fale, bądź śpiew ptaków.
Podsumowując, na komfort pracy podczas tradingu, składa się wiele czynników, które zwykle mają charakter osobisty. Należy pamiętać, że miejsce w którym spędzamy dużą ilość czasu powinno dawać nam przede wszystkim komfort.

Darmowe programy do handlu

Na rynku oprogramowania do handlu jest również wiele mniejszych firm, które walczą o klientów. Część z nich kusi użytkowników darmowymi nakładkami. Powstają także aplikacje oparte na API, tworzone przez samych grających, mające ułatwić im poruszanie się po giełdzie bądź wyławianie wartościowych informacji.
Pierwszy z darmowych i bardzo popularnych programów do handlu jest cymatic. Program mimo, że nie pobiera opłat może imponować profesjonalnym wykonaniem. Naszym zdaniem niewiele ustępuje swoim płatnym odpowiednikom. Prezentuje się tak:

Podstawowe cechy programu(którymi chwali się autor) to między innymi:
Dziennik betfair Rozwiązanie API - bezpieczeństwo przetestowane i zatwierdzone przez betfair Bezkonkurencyjna prędkość Interfejs Ladder - pełna głębokość rynku, handel single click, pozycja w kolejce Pozycja w kolejce (PIQ) - zapewnia w czasie rzeczywistym, szacowany Zawiera Automated Trading Robot - ogląda handel na drabinie dla Ciebie! Tick offsetowy - automatycznie zawiera zakład gdy sa spełnione warunki Racing Autopilot - może automatycznie wybrać każdą rasę konia i Greening - jedno kliknięcie i mamy równo rozłożony zysk (lub stratę) Dynamiczne wykresy - automatycznie się aktualizujące Obsługa wielu monitorów - idealny do oglądania wielu spotkań Monitoring API - w czasie rzeczywistym przegląd kursów i zarządzanie w internecie Natychmiastowe Powiadomienia e-mail - z błędów i raportów API Monitora Intuicyjny - przeznaczone dla profesjonalnych handlowców, ale łatwe dla początkujących zbyt Innym znanym w Polsce darmowym programem do handlu jest botbeetle. Można go pobrać tutaj. Jest to program cały czas udoskonalany, ale w opinii użytkowników forum traderzy.pl interfejs jest cały czas mało czytelny w porównaniu z choćby Gekk Toy. Zobaczcie sami:

Inne certyfikowane przez Betfair programy, które jednakże nie są zbyt popularne na rynku:
Betlab - włoski program z darmową 2-tygodniową wersją dostępną do ściągnięcia po zarejestrowaniu się; pełna wersja kosztuje 50€ Centaur Xpress Trader - miesięczna lub roczna opłata, dostępne też coś w rodzaju klubu Gruss Software - dostępny 30-dniowy trial dla Betfair i Betdaq; koszt £6 miesięcznie lub £60 rocznie ISI Trader - darmowy, ale po zarejestrowaniu się, dostępne darmowe artykuły, wideo i webinary nt. tradingu Betting Bots Worldwide - jest darmowa wersja testowa, cena po kontakcie ze sprzedawcą Bf Bot Manager - płatna ok. £60 Bet Hedger - wersja limitowana ogranicza stawkę do £3. Pełna wersja kosztuje jedynie £9.95. BetDriver - trading automatyczny, warunkowe stawianie, bookmaking, darmowy trial na 14 dni betfair rapid - na obecną chwilę darmowy program autorski samej giełdy betfair na XP i Vistę Bethat - darmowy program na komórkę bfplusplus - darmowy z otwartym źródłem; funkcje: szukanie zakładów według kryterium, dynamicznie ładowane moduły z pełną kontrolą zakładów i inne Zoombet - darmowy program na komórkę. Bardzo intuicyjny i funkcjonalny  
×