Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

mazitbg

Premium Member
 • Content Count

  1,015
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  45

Reputation Activity

 1. Like
  mazitbg reacted to Grzech in Brokerzy w praktyce - opinie   
  Od redów także jest prowizja 2,5%. Jeśli wychodzimy na 0 to prowizja wynosi 0,15e.
 2. Like
  mazitbg reacted to sidney-trd in SCM Craiova - BC Timisoara   
  1,25.
 3. Like
  mazitbg reacted to sidney-trd in SCM Craiova - BC Timisoara   
  Koszykówka.
  kupno na Unibecie, kurs wciąż 1,74 na bet365 już 1,54
  Gospodarze grają bez dwóch gwiazd, kursy powinny poleciec do 1,40
   
  polecam
 4. Like
  mazitbg reacted to sidney-trd in Kyrkyra - PAOK   
  Soccer, Greece.
  Kerkyra - PAOK
  Pick: HT/FT 2/2
  Odds: 1,83
  Stake: 2
  On Betfair for 2/2 is traded over 22k the same as for the whole match odds. Seems like fixedd game, like in greek cups. Apart from that Kerkyra played full squad in cups while Paok with reserves. In general PAOK much better team. 
  Go PAOK 
 5. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Real - Deportivo   
  w dniu meczowym długo utrzymywało się 1.21-1.22, przed meczem max do 1.25
 6. Like
  mazitbg reacted to sidney-trd in Paris SG - Ludogorets   
  Rynek wrzucony już w Premium od 1,16, ale warto wrzucić go tutaj. Pinnek stoi 1,19, kursy idą do góry powoli, a giełda od ręki równie 1,19. Jest value chociażby na 1-2 grube ticki, skalpy.
  PSG praktycznie pierwsze miejsce, a mają przed sobą mecz z Niceą, która jest liderem w Ligue 1.
  Polecam troszkę uskubać. Lay PSG 1,19 (od ręki)
 7. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Atletico Madrid v PSV   
  Back 1.39
  + 5 ticków
 8. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Austria - Słowacja   
  Back Austria 2.0
  https://www.betfair.com/exchange/plus/#/football/market/1.128138525
   
  Austriacy chcą poprawić morale za porażkę 0:1 z Irlandią, przez co mają wystawić silny skład. Ponadto bilety na to spotkanie po 5€, a by zachęcić ludzi na stadion.
  Słowacja bez wielu kluczowych graczy: Kozáčik(4/0) -first GK , Ďurica(d4/0) , Hamšík(m4/1) , Mak(m4/2) , Kucka(m3/1) , Škrtel(d3/1).
 9. Like
  mazitbg reacted to cycu20021 in 2016 US Presidential Election - Next President   
  LAY na Clinton - w tym momencie 1.25
  Clinton z Trumpem ida "leb w leb" co podczas kolejnych godzin moze wyciagnac niskiego laya. Warto rozwazyc. Pwdz
 10. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Czerwiec - Lipiec 2016   
  Witajcie,
  Poniżej podsumowanie okresu czerwiec - lipiec by @mlotek94


 11. Like
  mazitbg reacted to PS33 in Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair - część 3   
  Informacje dotyczące poruszania się po giełdzie Betfair

  Spis treści:

  1. Wskaźnik procentowy i płynność rynku
  2. Tabela oczekujących i przyjętych kwot
  3. Wykresy kursów
  4. Rynek wyścigów konnych
  5. Zawieszenie rynku
  6. Czym jest tick
  7. Rynki w piłce nożnej
  8. Podsumowanie
  Napisane przez Polon dnia 17 gru 2015 21:33 betfair forum betfair poradnik betfair co to jest betfair recenzja betfair giełda
    Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair
    część trzecia
    Interpretacja danych dostępnych na rynku
  oraz rynek wyścigów konnych


  Zakaz kopiowania treści poradnika!
    Wskaźnik procentowy i płynność rynku

  Giełda Betfair oferuje wgląd w informacje pomocne przy analizie danego rynku. Pierwszą z takich informacji jest wskaźnik procentowy.
  Dla przykładu na poniższej grafice ukazane są dwa odmienne rynki:  Wskaźniki procentowe oznaczone w czerwonych ramkach informują o stopniu nasycenia rynku. Generalnie w tym przypadku im ta wartość jest bliższa 100% tym lepiej (aczkolwiek są rynki, gdzie występuje pożądany wskaźnik bliski 200%, 300%, 400%, o czym za chwilę). Z kolei kwota zaznaczona w niebieskiej ramce informuje o całkowitej ilości przyjętych kwot na danym rynku (więcej o tej kwocie w dalszej części przy okazji omawiania wykresów). Jak widać, pierwszy rynek jest płynny. Świadczy o tym zarówno spora przyjęta dotychczas kwota ponad 130 tys EUR, oraz oferowane kursy gdzie nie ma praktycznie żadnych luk między ich wartościami.

  Odmienna sytuacja panuje na drugim rynku. Rynek ten jest na chwilę obecną dosyć słabo płynny. Kwota przyjęta na tym rynku to zaledwie 13 EUR. Dostępne ilości kursów w większości nie przekraczają nawet 10 EUR. Ponadto widnieją duże luki pomiędzy kursami. Przykładowo na drużynę FK Sileks dostępny jest kurs 5.1 a kolejny to dopiero 3.95. Również różnica pomiędzy kursami Back (5.1) i Lay (9.4) jest duża. Wskaźniki procentowe na tym rynku sporo odbiegają od 100%. Rynek taki jest mało atrakcyjny, i dostępne kursy nie odzwierciedlają realnych szans na dany wynik. Wprawdzie gracz może wystawić swój kurs, ale ze względu na aktualnie słabe zainteresowanie graczy tym rynkiem, nie ma gwarancji czy ktoś by go przyjął.

  Jeśli dane wydarzenie jest wystawiane przez Betfair kilka dni przed datą rozpoczęcia, to np. w mało popularnych meczach potrzeba kilku dni, aby płynność na rynku osiągnęła zadowalający poziom, a nierzadko brak zainteresowania graczy powoduje, że płynności w ogóle nie ma. Z kolei w najpopularniejszych ligach, w tym np. w meczach Ligi Mistrzów, ze względu na duże zainteresowanie graczy, dobra płynność pojawia się na wiele dni przed datą meczu.

  Wskaźnik procentowy wynika bezpośrednio z najatrakcyjniejszych dostępnych kursów. Na przykładzie meczu FK Sileks - Shkenija można taki wskaźnik obliczyć "na piechotę". Należy wziąć wszystkie kursy Back lub Lay (w tym przykładzie obliczam wskaźnik przy Back, więc biorę wszystkie kursy z niebieskich pól Back), a więc kursy: 5.1 na FK Sileks, 1.63 na Shkenija, oraz 3.5 na remis. Obliczenie wygląda następujaco:

  (1 / 5.1 + 1 / 1.63 + 1 / 3.5 ) * 100% = 109.53%

  Jak więc widać, obliczony "na piechotę" wskaźnik pokrywa się ze wskaźnikiem umieszczonym na rynku, który wynosi tam 109.5%.

  Są również rynki, gdzie wskaźnik ten z punktu widzenia gracza powinien być bliski 200%, 300% itd. Przykład takiego rynku:  Rynek ten to "podwójna szansa". W ramach jednego zakładu można w nim obstawić następujące wyniki:

  - wygra gospodarz lub będzie remis
  - będzie remis lub wygra gość
  - wygra gospodarz lub wygra gość

  Czyli w ramach jednej z powyższych opcji można obstawić dwa spośród trzech rezultatów meczu. Ponieważ na tym rynku nie ma zbyt dużych luk w kursach to powoduje że wskaźnik na tym rynku jest bliski 200% i w tej wartości jest on pożądany. Analogicznie można znaleźć rynki, gdzie pożądany jest np. wskaźnik bliski 400%. Dzieje się to np. na rynkach wyścigów konnych "4 Places", gdzie gracz stawiając na wygraną danego konia, wygrywa jeśli koń ten zakończy wyścig na pierwszym, drugim, trzecim lub czwartym miejscu.

  Reasumując, jeśli jeden zakład na rynku jest określony przez pojedynczy rezultat wyniku wydarzenia, to pożądany jest wskaźnik bliski 100%, jeśli natomiast w ramach jednego zakładu możliwa jest wygrana przy kilku różnych rezultatach, to wtenczas pożądany jest wskaźnik wielokrotności 100%, zależny od ilości możliwych wygranych rezultatów.

  Należy wspomnieć, że wskaźniki te nie są widoczne dla osób niezalogowanych.

  Za pomocą dwóch metod segregacji wydarzeń, można wyselekcjonować w postaci listy najbardziej płynne rynki w ramach jednej lub wielu dyscyplin. Selekcja bazuje na kwotach przyjętych na danych rynkach - duże przyjęte kwoty oznaczają duże zainteresowanie graczy, a co za tym idzie - dużą płynność rynku.

  1. Klikając na przycisk "Where is the money?" na dole lewej kolumny z listą dyscyplin, przechodzi się do okna w którym prezentowane są najbardziej płynne rynki i które można segregować w zależności od dyscypliny oraz w sąsiednim okienku w zależności od kwot przyjętych lub nieprzyjętych.

  2. Na stronie głównej giełdy (Home) klikając w środkowej częśći pod listą meczów "More In - Play Football" (lub analogicznie przy innej dyscyplinie), przechodzi się do strony w której zamiast domyślnej opcji "Start Time" nad listą meczów, można wybrać "Amount Matched" i wówczas mecze segregowane w zależności od przyjętych kwot. Najeżdżając kursorem na poszczególne mecze pokazywane są te kwoty. Dodatkowo segregować można w zależności od rynku (np. Match Odds, Over/Under 2.5 goals, itd), oraz wg dni tygodnia za pomocą zakładek.

  Możliwość segregacji w zależności od przyjętych kwot jest przydatna, gdy gracz chce znaleźć najbardziej płynne rynki.


    Tabela oczekujących i przyjętych kwot

  Bezpośrednio na rynku możliwe są do obserwacji jedynie trzy kursy na Back i tyle samo na Lay (włączając w to kursy na białych polach). Jednak kwot oczekujących z reguły jest więcej, zarówno na mniejsze jak i jak i na większe kursy. Aby je zobaczyć należy kliknąć ikonę wykresu obok (w tym przypadku) nazwy drużyny:
  Ukazuje się wówczas poniższe okno (w przypadku wyścigów konnych oraz niektórych dyscyplin, tabela jest bardziej rozbudowana i zostanie to omówione w opisie wyścigów konnych). Dla osób niezalogowanych tabela nie jest widoczna w całości.  Tabela i wykres dotyczą drużyny Belgrano w meczu Belgrano - Colon. W rozwijanym menu zaznaczonym zieloną ramką można zmienić wykres i tabelkę na pozostałe wyniki meczu, czyli na Colon lub remis. Teraz jest ona ustawiona na Belgrano. To samo można uzyskać, klikając którąś z ikon wykresu na rynku, dotyczącą konkretnego wyniku, pokazane na poprzedniej grafice.

  Tabela prezentuje wszystkie kursy (kolumna Price), które są aktualnie oczekujące, oraz te które zostały przyjęte. Np. widać, ze są kursy od 1.01 do 1.05, a następnie luka po której jest dopiero kurs 1.69. Oznacza to, że kursy których nie ma, nie były przyjęte, ani że nie są aktualnie przez nikogo wystawione, dlatego są w tabeli pominięte.

  Kolumna druga i trzecia (To Back i To Lay) prezentuje kursy oczekujące (w kolorze błękitnym dla Back i różowym dla Lay), oraz kursy które nie są aktualnie oczekujące, ale wcześniej zostały wystawione i przyjęte przez graczy - na tej grafice jest tylko jeden taki kurs - 1.92 - niezabarwiony.

  Kolumna trzecia (Traded) prezentuje z kolei kwoty przyjęte na dane kursy, czyli oznaczające że inni gracze obstawili kursy w podanych kwotach. Należy zauważyć, że suma tych kwot jest przedstawiona jako informacja nad sąsiadującym po lewej stronie wykresem jako "Betting summary - Volume". Aczkolwiek przyglądając się, nad wykresem figuruje kwota 372 EUR, natomiast suma kwot z tabelki wynosi 368 EUR. Może to być wynikiem tego, że w tabelce kwoty są zaokrąglane do pełnych liczb.

  W części drugiej poradnika (rozdział: "Zakłady nieprzyjęte - czyli oczekujące") był podany następujący przykład tej samej drużyny w tym samym meczu, który w kontekście analizy powyższej tabeli, powtórzę:

  "


  Na Lay Belgrano najlepszy oferowany kurs był 1.95 w ilości 4 EUR. Gracz zaoferował lepszy kurs (przypominając - mniejszy Lay jest lepszy niż większy) który wyniósł 1.93 w ilości 50 EUR (zielona ramka). Tym samym jego oferta jako aktualnie najlepsza pojawiła się dla innych graczy jako Back (czerwona ramka), a poprzedni - gorszy kurs został zepchnięty na białe pole (strzałka)."

  W powyższym przykładzie dotyczącym wykonania przez gracza zakładu oczekującego na drużynę Belgrano na zakład Lay po kursie 1,93 i stawce 50 EUR, zakład ten jako najatrakcyjniejszy wpadł na pierwsze niebieskie pole, spychając gorszy kurs 1.93 na pole białe.

  We wcześniej wstawionej tabeli dotyczącej zespołu Belgrano, ta oferta również została zanotowana. Oferta ta (kurs 1.93 po stawce 50 EUR) figuruje i jest zaznaczona czerwoną strzałką. Tworząc ofertę kursu Lay, dla graczy jest ona widoczna jako Back (i na odwrót), dlatego też w tabeli widnieje w błękitnej kolumnie i jako aktualnie najatrakcyjniejsza oferta zajmuje pierwsze miejsce licząc od granicy Back/Lay. Gdyby założyc, ze jakiś gracz obstawiłby np. 30 EUR z tej oferty, to dostępna kwota w kolumnie Back spadłaby z 50 EUR na 20 EUR, natomiast w kolumnie Traded zostałaby odnotowana ta transakcja w postaci dodania obstawionej kwoty 30 EUR. Wycięta w poniższej grafice pozycja ta wyglądałaby wówczas tak:  Oczywiście, jeśli w kolumnie Traded wcześniej znajdowałaby się już jakaś kwota, to te 30 EUR zostałoby dodane do wcześniejszej kwoty.

    Wykresy kursów

  Ponieważ wykresy z powyższego wydarzenia są dosyć słabe ze względu na małą aktywność graczy, to posłużę się innym meczem:  Na grafice przedstawione są trzy wykresy w obrębie jednego rynku, odpowiednio dotyczące drużyny Bologna, Napoli oraz remisu.
  Nad wykresem widnieją następujące informacje:

  - Total matched on this event - jest to cała kwota pieniędzy przyjęta na danym rynku. Jak można wyliczyć, jest to suma trzech kwot "Betting sumary Volume" z opcji wyboru Bologna, Napoli oraz remis (150,290 = 33,574 + 106,917 + 9,799)

  - Betting summary Volume - jest to suma pieniędzy przyjęta tylko na konkretny wynik zdarzenia.

  - Last price matched - jest to kurs, po jakim został ostatnio przyjęty zakład na rynku na dany wynik.

  Na wykresach "Price / Volume over time" widoczne są dwa wykresy. Wykres czerwony, który należy odczytwyać według lewej osi Price, ukazuje na przestrzeni czasu wahania kursu od momentu pierwszego przyjętego zakładu do chwili obecnej. Natomiast ciemny wykres słupkowy, który należy odczytywać według prawej osi Volume, przedstawia na przestrzeni czasu przyjęte wysokości kwot. Przykładowo z wykresu dotyczącego remisu, można odczytać, że we wcześniejszym określonym momencie po kursie 4.6 zostało przyjęte około 870 EUR (niebieskie odniesienie na grafice)

  Pod wykresem w okienku Inverse Axis jest możliwość zmiany wyświetlanego wykresu (tylko czerwony wykres Price wówczas ulega zmianie). Po zaznaczeniu, przykładowy wykres dotyczący drużyny Bologna wygląda następująco:  Pokazuje on jak zmieniał się procentowy wskaźnik szans na zwycięstwo danego wyniku (w tym przypadku na zwycięstwo Bologny), gdzie na lewej osi znajdują się teraz liczby określające procent szans. Można to w prosty sposób sprawdzić. Ostatni aktualnie przyjęty kurs, jak widać nad wykresem, wyniósł 8.4. Procent szans na jego trafienie wynosi: (1 / 8.4) * 100% = 11.9%. Teraz odnosząc ten ostatni przyjęty kurs (zaznaczony w niebieskim okręgu) na lewą oś (linia przerywana) widać że na osi znajdzie się między 10%, a 12.5%, przy czym bliżej 12.5%. Zgadzałoby się to mniej więcej z wcześniej obliczonym prawdopodobieństwem wynoszącym 11.9%.

  Zasadniczo, im mniej płynny rynek, tym wykres gorzej odzwierciedla wahania kursu w stosunku do sytuacji rzeczywistej.
  Na rynku płynnym wykres na bieżąco reaguje na zdarzenia mające miejsce w meczu. Poniżej przykład w jaki sposób zmieniał się wykres kursu w zależności od strzelonych goli w meczu ENPPI - Aswan FC. Wykres dotyczy zmian kursu na drużynę ENPPI.  Na zielonej linii symbolizującej czas trwania meczu umieszczone są momenty strzelenia goli, które za pomocą strzałek przeniesione są na czerwony wykres kursu.

  Wykres rozpoczyna się kursem ok. 1.43 który został zawarty jakiś czas przed meczem i jak widać ktoś przyjął dosyć słaby kurs wystawiony przez innego gracza, bo nieco później kurs ustabilizował się na poziomie ok. 1.65. Kilka minut po rozpoczęciu meczu padł gol dla ENPPI, co spowodowało że kurs na tę drużynę gwałtownie spadł aż do 1.2. Wkrótce przeciwna drużyna strzeliła wyrównującą bramkę, a zatem zwycięstwo ENPPI się oddaliło, co spowodowało gwałtowny wzrost kursu do ok. 1.75. Od tego momentu w miarę upływu czasu widoczny był stopniowy wzrost kursu spowodowany tym, ze coraz mniej czasu pozostawało na wyjście na prowadzenie przez gospodarzy.

  W pewnym momencie widoczne było zahamowanie wzrostu kursu, a nawet jego minimalny spadek. Moment ten odzwierciedlał czas trwania przerwy w meczu, podczas której nie mają miejsca bezpośrednie sytuacje w meczu mogące zmienić wynik. Chwilę po wznowieniu gry ENPPI strzeliło gola i wyszło na prowadzenie, co spowodowało spory spadek kursu na tę drużynę. Dalej widać stopniowy niewielki spadek do chwili strzelenia trzeciej bramki przez ENNPI, przez co kurs znowu spadł i dążyłby do minimalnego kursu 1.01, gdyby nie gol przeciwnika na 3-2, który spowodował przed końcem meczu wzrost kursu. Jednak do końca meczu z tym wynikiem, kurs stopniowo spadał dążąc do minimalnej wartości 1.01.
   
  znalezione na: http://www.hyipforum.pl/
 12. Like
  mazitbg reacted to PS33 in Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair - część 2   
  Informacje dotyczące poruszania się po giełdzie Betfair

  Spis treści:

  1. Obstawianie zakładu Back
  2. Obstawianie zakładu Lay
  3. Zakłady nieprzyjęte - czyli oczekujące
  4. Obstawianie Back i Lay na tym samym rynku - podstawowy element handlu
  5. Prowizja na giełdzie
  6. Obstawianie minimalnej stawki na zakładzie Back
  7. Obstawianie minimalnej stawki na zakładzie Lay
  8. Co można zrobić, jeśli gracz pomylił Back i Lay
  9. Podsumowanie
   
  Napisane przez Polon dnia 17 gru 2015 21:21 betfair recenzja betfair poradnik betfair forum betfair co to jest betfair jak działa
    Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair
    część druga
    Podstawowe zasady obstawiania zakładów


  Zakaz kopiowania treści poradnika!


    Obstawianie zakładu Back

  Obstawianie na giełdzie Betfair sprowadza się do wybrania konkretnego meczu/zdarzenia, oraz rynku w obrębie tego zdarzenia, na którym gracz chce obstawić dany wynik. Obstawić można że dany wynik wygra lub że nie wygra.

  Kursy Back to kursy na "wygra". Są one prezentowane na niebieskich polach, a w przypadku poniższej grafiki dotyczącej konkretnego rynku, kursy Back to również te na białych polach na lewo od niebieskiej kolumny. Przykładowo, umieszczając zakład Back na drużynę Ipswich po najlepszym dostępnym aktualnie kursie 3.1 gracz obstawia, że właśnie ta drużyna wygra mecz.  Po prawej stronie w oknie tworzonego zakładu, oprócz okienka z kursem (Odds), oraz stawką (Stake), widać następujące informacje:

  - Profit - wskazuje zysk jaki gracz uzyska, jeśli zakład wygra

  - Liability - informuje o zobowiązaniu gracza, czyli ile straci, jeśli zakład przegra

  - przycisk "X" przy nazwie drużyny - kasuje na tym etapie nieobstawiony jeszcze zakład

  - Cancel all selection - kasuje wszystkie tworzone zakłady, jeśli jest ich kilka

  - Show % Book - włączenie informacji o procentowym wskaźniku kursu (tutaj widnieje jako Back 32.25%) jest on tutaj obliczony z wstawionego kursu (1 / 3.1) * 100%

  - Place bets - zatwierdzenie zakładu

  - Confirm bets before placing - funkcja włącza dodatkowe okienko potwierdzające złożenie zakładu

  Po zatwierdzeniu zakładu, gdy funkcja z okienkiem potwierdzającym była włączona, pojawia się następujące okienko potwierdzające:  Za pomocą przycisku "Edit bets" można jeszcze się cofnąć i edytować tworzony kupon, natomiast "Confirm bets" potwierdza złożenie zakładu. Jeśli w międzyczasie nie zostały wyczerpane oferty na kurs który gracz zamieścił w kuponie, to zakład zostaje przyjęty. Przypadki, w których oferty na dany kurs zostały wyczerpane, zanim zakład został zatwierdzony, zostaną opisane w części poświęconej zakładom nieprzyjętym - oczekującym.

  Istotny jest fakt, że jeśli w powyższym przykładzie gracz wpisałby w kuponie na Ipswich nie ten najwyższy kursie 3.1, lecz niższy np. 2.9, to system i tak obstawiłby zakład po najlepszym dostępnym kursie, czyli w tym przypadku 3.1

    Obstawianie zakładu Lay

  Zakłady Lay to zakłady na "nie wygra". Prezentowane są one na różowych polach oraz na białych polach na prawo od różowych.  Obstawiając że Ipswich nie wygra, zakład zostanie wygrany, jeśli wygra drużyna przeciwna lub padnie remis. Jeśli wygra Ipswich - zakład będzie przegrany. Przykładowo, umieszczając zakład Lay na drużynę Ipswich po najlepszym dostępnym aktualnie kursie 3.15 gracz obstawia, że właśnie ta drużyna nie wygra meczu. Po prawej stronie w oknie tworzonego zakładu, w większości widać te same informacje co w przypadku wcześniej opisywanego kursu Back. Ponadto dostępny jest wybór wyświetlania Payout (wyświetla sumę zobowiązania i stawki) lub Liability (wyświetla tylko kwotę zobowiązania). Po zatwierdzeniu zakładu, pojawia się okienko potwierdzające chęć umieszczenia zakładu.

  Jeśli w powyższym przykładzie gracz wpisałby w kuponie na Lay Ipswich nie ten najlepszy kurs 3.15, lecz ten gorszy np. 3.4, to system i tak obstawiłby zakład po najlepszym dostępnym kursie, czyli w tym przypadku 3.15. (bowiem w przypadku Lay kurs wyższy jest kursem gorszym).

  O ile zakład Back jest w miarę prosty, bo działa praktycznie na takiej samej zasadzie jak zakłady obstawiane u zwykłych bukmacherów, to zakład Lay jest nieco bardziej skomplikowany. Gracz wystawiający Lay wciela się niejako w rolę bukmachera. Należy to rozumieć w ten sposób, że wystawiony kurs Lay jest oferowany dla innych graczy w formie kursu Back. A ponadto zysk z wygranego zakładu Lay jest tożsamy ze stawką postawioną na ten zakład. Oznacza to, że ewentualny zysk wyniesie tyle ile wyniosła postawiona stawka (od tego zysku będzie jeszcze odjęta prowizja)

  Wcześniejszy przykład z obstawieniem Lay na drużynę Ipswich:
  Obstawiony został zakład Lay (Ipswich nie wygra) po kursie 3.15 i po stawce 2 EUR. Liability, czyli zobowiązanie (ewentualna strata) wyniesie 4.30 EUR. Jak łatwo zauważyć ta strata nie wynosi tyle samo co obstawiona stawka. Stratę w zakładzie Lay oblicza się w następujący sposób: STAWKA * KURS - STAWKA, czyli w przykładzie: 2 EUR * 3.15 - 2 EUR = 4.30 EUR

  Natomiast wartość zysku z takiego zakładu jest taka sama jak postawiona stawka, czyli obstawiając Lay na Ipswich po kursie 3.15 i stawce 2 EUR, gracz wygra 2 EUR (minus prowizja) jeśli Ipswich nie wygra meczu. Jeśli Ipswich mecz wygra, gracz straci wcześniej obliczone 4.30 EUR.

  W przeciwieństwie do kursów Back, gdzie przykładowo na dany wynik kurs 3.15 jest lepszy niż kurs 3.10 to w przypadku kursów Lay jest odwrotnie - kurs Lay na 3.10 jest lepszy niż kurs 3.15, gdyż za tą samą postawioną stawkę, ewentualna strata będzie mniejsza. Porównanie:
  Zakład na Lay po kursie 3.15 przy stawce 10 EUR. Ewentualny zysk wyniesie 10 EUR (minus prowizja), ewentualna strata 10 EUR * 3.15 - 10 EUR = 21.5 EUR
  Zakład na Lay po mniejszym kursie 3.10 przy takiej samej stawce 10 EUR. Ewentualny zysk wyniesie 10 EUR (minus prowizja), ewentualna strata wyniesie 10 EUR * 3.10 - 10 EUR = 21.0 EUR

  Jak więc widać korzystniej zagrać mniejszym kursem Lay.

  Kursy Lay, w odróżnieniu od kursów Back, mają to do siebie, że im mniejszy kurs, tym mniejsza ewentualna strata, a tym większy zysk można osiągnąć, jednocześnie jednak prawdopodobieństwo trafienia zakładu po takim kursie maleje.
  Przykład z innego meczu:  Obstawiając że Juventus nie wygra (Lay) po kursie 1.10 i stawce 10 EUR ewentualna strata (liability) wyniesie 1 EUR, a ewentualny zysk 10 EUR (należy odjąć jeszcze prowizję). Jednocześnie jednak, prawdopodobieństwo wygrania takiego zakładu wynosi mało bo ok. 9%. Ta wartość procentowa jest odwrotnością wartości procentowej kursu Back na ten wynik. W skrócie, na płynnych rynkach wartości kursów na Back i Lay na dany wynik są do siebie zbliżone (na wcześniejszym przykładzie Ipswich: kurs na Back = 3.1 a kurs na Lay = 3.15), a zatem przy kursie Lay na Juventus wynoszącym 1.10 można przyjąć, że kurs na zakład Back na Juventus wyniósłby 1.09. Tym samym wyliczone z kursu prawdopodobieństwo na to że Juventus wygra wyniosłoby ok. 1 / 1.09 * 100% = 91% skoro prawdopodobieństwo na wygraną Juventusu wynosi ok. 91%, to prawdopodobieństwo na to że Juwentus nie wygra, wynosi ok. 9%. Dlatego im mniejszy kurs Lay, tym mniejsze straty i możliwe większe zyski, ale jednocześnie mniejsze prawdopodobieństwo trafienia.

  Z drugiej strony, przy wysokich kursach Lay, prawdopodobieństwo wygranej wzrasta, lecz jednocześnie zobowiązanie, czyli ewentualna strata też wzrasta. Przykład:  Obstawiając, że nie padnie wynik 3-1 po kursie Lay równym 55 za stawkę 10 EUR, gracz może mieć zysk 10 EUR (minus prowizja) jeśli nie padnie wynik 3-1. Jednocześnie jego zobowiązanie wynosi aż 540 EUR, i jeśli jednak padnie wynik 3-1, to gracz aż tyle właśnie straci. Wynika to z obliczenia: 10 EUR * 55 - 10 EUR = 540 EUR. Prawdopodobieństwo obliczone z tego kursu wynosi ok. 98%. Gracz miałby zatem teoretycznie ok 98% szans na zysk 10 EUR, i 2% ryzyka na utratę 540 EUR. Są to jedynie szacunkowe obliczenia prawdopodobieństwa oparte jedynie o kurs, a nie o analizę sytuacji w meczu, lub brania pod uwagę stopnia płynności rynku.

  De facto, kurs na Lay jest tym samym czym kurs Back na odwrotny wynik zdarzenia. Dla uproszczenia przykładu rynek dwudrogowy:  Obstawiając Lay na Under 3.5 po kursie 1.1 gracz obstawia że nie będzie w meczu mniej niż 3.5 goli. Grając za stawkę 10 EUR, ewentualny bilans byłby taki:
  - zakład wygrany +10 EUR (minus prowizja)
  - zakad przegrany -1 EUR

  Teraz zakład Back na Over 3.5 po kursie 11.5. Gracz obstawia że będzie więcej niż 3.5 goli w meczu (należy zauważyć że gracz obstawia ten sam wynik końcowy co w powyższym Lay - tu obstawia więcej niż 3.5 goli, a w Lay obstawiał że nie będzie mniej niż 3.5 goli). Grając za stawkę 1 EUR, ewentualny bilans byłby taki:
  - zakład wygrany +10.5 EUR (minus prowizja)
  - zakład przegrany -1 EUR

  W podobny sposó można by porównywać Back na Under 3.5 z Lay na Over 3.5.

  Jak widać bilanse w powyższym przykładzie Lay i Back są niemal identyczne, bo przecież grane na ten sam wynik końcowy. Podobnie można by analizować bardziej rozbudowane rynki. W przypadku wcześniejszego przykładu z drużyną Ipswich, obstawienie Lay na Ipswich byłoby tożsame z jednoczesnym obstawieniem Back na Middlesbrough i Remis w odpowiednich proporcjach, bo skoro gracz obstawia że Ipswich nie wygra, to tak samo jakby obstawiał że wygra drużyna przeciwna, lub padnie remis. Niemniej łatwiej zagrać na jeden Lay, niż na kilka pozycji Back, których kursy na dodatek mogą się zmieniać, co skomplikuje dokładne obliczanie potrzebnych stawek.

  Dodać jeszcze należy, że obstawiając kurs Lay niższy niż 2.0, np. kurs 1.2 za stawkę 100 EUR, gracz wcale nie musi mieć na koncie 100 EUR. Bowiem w przypadku zawarcia takiego zakładu Lay, z konta nie jest odejmowana kwota stawki (tak jak w Back), tylko kwota zobowiązania. A im mniejszy kurs Lay, tym mniejsze zobowiązanie. Tak więc w poniższym przykładzie z kursem 1.2 po zawarciu zakładu odjęte z konta zostałoby do czasu rozstrzygnięcia - 20 EUR, natomiast w przypadku trafienia tego typu gracz zanotowałby zysk 100 EUR (minus prowizja).
  Z kolei odwrotnie jest z kursami Lay większymi niż 2.0 (przedstawione na poniższej grafice). Wówczas mając na koncie 100 EUR, gracz nie mógłby zagrać np. kursu Lay 3.5 po stawce 100 EUR, gdyż kwota zobowiązania, która miałaby zostać odjęta z konta wynosi więcej niż 100 EUR, a konkretnie 250 EUR. Więc aby zgrać ten zakład, gracz powinien mieć na koncie minimum 250 EUR. A ewentualny zysk z tego zakładu byłby równy postawionej stawce, czyli 100 EUR (minus prowizja).
  Natomiast w przypadku kursu Lay wynoszącym równo 2.0, po obstawieniu go za 100 EUR, z konta zostaje odjęte dokładnie tyle samo, czyli 100 EUR (tyle wynosi zobowiązanie). A ewentualny zysk jest oczywiście równy stawce, czyli 100 EUR (minus prowizja).

    Zakłady nieprzyjęte - czyli oczekujące

  Oferty kursów umieszczone na rynku oznaczają że inni gracze wystawili takie kursy. Zaletą tego jest to, że można takie kursy zagrać, wadą zwłaszcza na mało płynnych rynkach jest natomiast to, że kursy mogą być słabe, a ich ilość mała. Nie trzeba jednak grać kursów oferowanych przez innych. Można wystawić swoje oferty i liczyć że ktoś je kupi. Takie oferty czekających kwot widoczne są w danym rynku pod poszczególnymi kursami:  Z tego rynku można odczytać, że np. na zwycięstwo drużyny Entella dostępnych jest 71 EUR po najlepszym aktualnie kursie 2.62. Oznacza to, że w danej chwili gracz może zagrać po tym kursie za maksymalnie 71 EUR. Z kolei na Back na remis po kursie 3.2 dostępnych jest 1368 EUR, a na Lay remis 7 EUR po kursie 3.25 itd. Na białych sąsiadujących polach widoczne są ponadto kolejne mniej atrakcyjne kursy w różnych ilościach na Back i Lay.
  Załóżmy, że gracz chce postawić 100 EUR na zwycięstwo (Back) drużyny Entella, ale najlepszy dostępny kurs 2.62 jest wg niego za niski. Może zatem zaoferować swój kurs:  Gracz A klika niebieskie pole Back z kursem na zwycięstwo Entelli, a w kuponie po prawej stronie wpisuje wyższy kurs wybrany przez siebie, np. 2.68 oraz stawkę 100 EUR (zielona ramka). Co się dzieje po potwierdzeniu kuponu prezentuje drugi obrazek. Oto oferta gracza na kurs 2.68 w ilości 100 EUR pojawiła się jako oferta dla innych graczy na rynku w zakładzie Lay (czerwona ramka). Jak widać, poprzednia oferta która tam figurowała (kurs 2.72 w ilości 295 EUR) została zepchnięta na sąsiednie białe pole jako mniej atrakcyjna (niebieska strzałka). Jeśli natomiast inny gracz zaoferowałby kurs np 2.64, to również 100 EUR gracza A po kursie 2.68 zostałoby zepchnięte na dalsze białe pole.

  Zaoferowane w ten sposób kursy mają status oczekujących w kolejce. Załóżmy, że po wystawieniu zaprezentowanej oferty 100 EUR na kurs 2.68 przez gracza A, inni gracze również zaoferowaliby różne kwoty na ten kurs. Gracz B zaoferowałby 50 EUR na kurs 2.68, a gracz C 130 EUR. W rezultacie, pod kursem widniałaby suma tych wszystkich ofert, czyli 280 EUR (czerwona ramka w poniższej grafice)  Jednak jeśliby znalazł się gracz D, chętny aby zakupić jakąś ilość tego kursu, to w pierwszej kolejności zostałyby one kupione od gracza A, jako że jego oferta została jako pierwsza wystawiona w kolejce oczekujących.
  Jest w tej sytuacji kilka możliwości:

  1. Gracz D obstawia kwotę 100 EUR na Lay na Entellę po kursie 2.68. W takiej sytuacji cały wcześniej opisany zakład gracza A obstawiony na Entellę na Back za 100 EUR zostaje przyjęty.

  2. Gracz D obstawia kwotę mniejszą, np 40 EUR na Lay na Entellę po kursie 2.68. W tej sytuacji zakład gracza A zostaje przyjęty w części na kwotę 40 EUR. Natomiast pozostałe 60 EUR nadal czeka sobie w kolejce.

  3. Gracz D obstawia większą kwotę 170 EUR na Lay na Entellę po kursie 2.68. Tutaj zakład gracza A zostaje w całości przyjęty (100 EUR), zostaje także przyjęty w całości kolejny oczekujący zakład gracza B (50 EUR), oraz część zakładu gracza C w kwocie 20 EUR. Razem daje to 170 EUR które obstawił gracz D. Ponadto, ponieważ gracz C zaoferował 130 EUR, a została przyjęta część zakadu w kwocie 20 EUR, to pozostała kwota oczekuje w kolejce jako tym razem pierwsza na liście.

  Podobnie ta zasada działa przy obstawianiu Lay, tylko na odwrót:  Na Lay Belgrano najlepszy oferowany kurs był 1.95 w ilości 4 EUR. Gracz zaoferował lepszy kurs (przypominając - mniejszy Lay jest lepszy niż większy) który wyniósł 1.93 w ilości 50 EUR (zielona ramka). Tym samym jego oferta jako aktualnie najlepsza pojawiła się dla innych graczy jako Back (czerwona ramka), a poprzedni - gorszy kurs został zepchnięty na białe pole (strzałka).

  Zasada jest prosta. Jeśli jeden gracz wystawia kurs Lay (że coś nie wygra), to aby zakład został przyjęty, inny gracz musi zagrać odwrotnie (że to coś wygra). Tym samym gracze zakładają się między sobą i jeden z nich wygra, a drugi przegra.
  Gracz może również obstawić kursy, które już oczekują i są wystawione przez innych graczy. To są po prostu te od razu dostępne kursy, aktualnie najwyższe - prezentowane na niebieskich i różowych polach.

  Losy oczekującego zakładu mogą być następujące:

  1. Może zostać w części lub w całości przyjęty przez innych graczy.

  2. Może zostać automatycznie usunięty, kiedy na rynku dochodzi do resetu. Reset ma miejsce w momencie rozpoczęcia wydarzenia na żywo, lub np. w przypadku strzelenia gola, przydzielenia kartki w piłce nożnej. Usunięcia oczekującego zakładu można zapobiec włączając funkcję "In-Play bet persistence" opisaną wcześniej w ustawieniach.

  3. Gracz może sam skasować oczekujący zakład. W tym celu należy kliknąć po prawej stronie ponad oknem w którym są umieszczane zakłady, na zakładkę Open Bets aby dostać się do edycji zakładów.

  Jeśli gracz chce usunąć pojedynczy oczekujący zakład, to może kliknąć czerwony przycisk obok nazwy (zielona ramka) i potwierdzić "Update". Jeśli chce skasować wszystkie oczekujące zakłady, których jest kilka, może skorzystać z przycisku "Cancel all unmatched".
  Za pomocą tego okienka można również edytować oczekujący zakład, zmieniając stawkę lub kurs. Po zmianie należy potwierdzić przyciskiem Update.  W okienku widoczne są dodatkowo pola, które można zaznaczyć:

  - Bet info - pokazuje lub ukrywa w okienku informację o numerze zakładu i dacie.

  - Average Odds - pokazuje końcowy bilans transakcji uproszczony do jednego zakładu

  - Consolidate - oferowany zakład może być przyjęty w częściach przez kilku innych graczy, co może spowodować, że pojawi się kilka oddzielnych kuponów. Włączenie tej opcji powoduje skonsolidowanie ich do formy jednego zsumowanego zakładu.

  Na poniższej grafice zaprezentowany jest przykład częściowego przyjęcia zakładu, gdzie gracz wystawił jeden zakład Back na Sewillę za stawkę 3 EUR. Początkowo zakład ten figurował jako oczekujący ze względu wyższy zaoferowany kurs. W pewnej chwili część zakładu została przyjęta w kwocie 2.9 EUR, a reszta - 0.10 EUR nadal znajdowała się w kolejce. Szybko jednak i ta część została przyjęta.
  Ważna uwaga:
  Należy pamiętać o wystawionych oczekujących zakładach które nie zostały przyjęte, zwłaszcza w przypadku zaznaczenia opcji zachowania takiego zakładu (Keep), bowiem sytuacja meczu w chwili przyjęcia takiego zakładu może poważnie odbiegać (może być bardziej niekorzystna) od okoliczności wcześniejszej chwili w której taki zakład został wystawiony. Porzucenie takiego zakładu może skutkować jego przyjęciem w sytuacji meczu w której gracz nie obstawiłby takiego zakładu. Jeśli gracz nie jest już zainteresowany takim zakładem najlepiej go po prostu skasować. Jeśli gracz nie pamięta, czy ma jakiś nieprzyjęty zakład, może to sprawdzić rozwijając w okienku zakładów zakładkę "Open Bets" lub wchodząc w menu My Account -> My Bets (przycisk "Unmatched") 

    Obstawianie Back i Lay na tym samym rynku -
  podstawowy element handlu

  Jedną z podstawowych zasad handlu jest kupić, a następnie sprzedać po takiej cenie, aby mieć zysk. Podobnie jest na giełdzie Betfair.
  Obstawiając np. Back można doprowadzić do sytuacji, w której następnie obstawienie Lay na tym samym rynku da zysk niezależnie od końcowego rezultatu zdarzenia. Taką funkcję może pełnić wcześniej wpomniany Cash Out. To samo można jednak wykonac ręcznie umieszczając zakład na przeciwny wynik. Należy jednak pamiętać, e nie zawsze kurs pójdzie w korzystnym kierunku, co może spowodować stratę. Przykład symulacji:  Gracz obstawia zakład Back na remis po kursie 2.36 i stawkę 10 EUR (niebieski kupon po prawej stronie). W tej chwili kurs na Lay na remis wynosi 2.38. Aby móc zanotować zysk, kurs Lay musi być chociaż minimalnie mniejszy niż kurs Back po którym został przyjęty zakład (czyli mniejszy niż 2.36). Ponieważ aktualny wynik meczu to 0-0, a więc remis, więc o ile nie padłby gol w najbliższym czasie, to kurs na remis powoli by spadał i w pewnym momencie byłby niższy od wcześniej obstawionego 2.36. i wyniósłby 2.34. Gracz nie musi czekać na obstawienie kursu Lay 2.34, aż stanie się on dostępny. Może go wystawić od razu, i kurs ten znajdzie się w kolejce oczekujących, a gdy kurs na rynku spadnie, zostanie on przyjęty. W tym przypadku kurs Lay 2.34 zostałby wystawiony po stawce 10.09 EUR (różowy kupon po prawej stronie). Stawka ta została tak dopasowana, aby niezależnie od ostatecznego wyniku meczu, gracz zanotował zysk. Zysk w zależności jaki wynik padnie, jest pokazany w postaci zielonych liczb przy nazwach drużyn. Oczywiście, w sytuacji gdyby po obstawieniu zakładu Back, a przed obstawieniem Lay padł gol, wtedy kurs na remis wzrósłby i sytuacja by się skomplikowała. Obstawienie kursu Lay wyższego od kursu Back generowałoby stratę.

  Upraszczając: obstawiając kurs Back, aby zanotować zysk na handlu, należy obstawić następnie kurs Lay mniejszy od obstawionego Back. I na odwrót: Obstawiając najpierw kurs Lay, aby zanotować zysk na handlu, należy następnie obstawić większy kurs Back, dobierając odpowiednią stawkę w obydwu przypadkach. Wpisując stawki, wyświetla się bilans strat i zysków, co ułatwia odpowiedni dobór stawki.

  W podanej symulacji, po obstawieniu przez gracza kursu Back, mógłby on wystawić jeszcze mniejszy kurs na Lay. Bowiem im większa różnica między Back i Lay, tym większy zysk (jeśli Back > Lay) lub tym większa strata (jeśli Back < Lay). Na poniższej grafice symulacja zysku, gdyby gracz wystawił zakład Lay nie jak wcześniej po kursie 2.34, lecz po kursie np. 1.9  Jak widać, gdyby taki handel się udał, zysk rozłożony równomiernie dałby 2.42 EUR (minus prowizja) niezależnie od wyniku meczu (w poprzedniej symulacji było około 0.09 EUR). Należy jednak zwrócić uwagę, że aby kurs spadł z 2.36 na 1.9 potrzeba na to więcej czasu niż przy spadku tylko o 0,02 a im więcej czasu potrzeba, tym większe ryzyko że w tym czasie padnie gol, co może spowodować niekorzystną dla gracza reakcję - wzrost kursu na remis i ewentualne straty. Więc coś za coś: albo mniejszy potencjalny zysk na handlu przy minimanie krótko otwartym zakładzie, lub większy zysk, ale i większe ryzyko że w międzyczasie coś niekorzystnego się stanie.

  I jeszcze symulacja odwrotna: gracz najpierw obstawia Lay, a następnie po większym kursie Back:  Aktualny wynik meczu St Etienne - Rennes to 0-1. Gracz obstawia że St Etienne nie wygra, czyli Lay na kurs 6.4 po stawce 10 EUR. Następnie wystawia przeciwny zakład na Back po kursie 6.6 po stawce 9.7 EUR, który to zakład oczekuje na przyjęcie. St Etienne przegrywa, więc jeśli ta drużyna nie strzeli szybko gola, to kurs na nią wzrośnie, zakład zostanie przyjęty, a gracz zanotuje zysk niezależnie od wyniku. Jeszcze lepsza sytuacja byłaby, gdyby zaraz po postawieniu zakładu Rennes strzeliło gola na 0-2. Wtedy kurs na St Etienne gwałtownie by wzrósł i gracz mógłby zanotować jeszcze większy zysk. Najgorszy scenariusz to taki, gdy przed przyjęciem zakładu na Back, pada gol dla St Etienne. Kurs na tę drużynę spada i w danej chwili generuje to straty.

  Przy okazji należy wspomnieć, że w przypadku obstawiania kilku wyników w obrębie jednego rynku, pieniądze z konta nie są "zamrażane" w całości obstawionych stawek i/lub zobowiązań do czasu rozliczenia. Na przykładzie powyższej grafiki:

  Załóżmy, że gracz ma na koncie 100 EUR. W pierwszej kolejności został przyjęty zakład Lay ze zobowiązaniem Liability = 54.00 EUR. Kwota ta zostaje na razie odjęta z konta. Zostaje więc 46 EUR. Gracz wkrótce obstawia przeciwny zakład Back za stawkę 9.7 EUR. Ta kwota nie jest już odejmowana z konta. Co więcej, oba zakłady niejako się konsolidują, w efekcie czego na koncie pojawia się początkowe 100 EUR, a gracz jedynie oczekuje na zakończenie meczu, po którym zostanie jeszcze dopisany zysk 0.32 EUR w przypadku wygranej St Etienne, lub 0.30 EUR w przypadku wygranej Rennes lub remisu (minus prowizja). W takim układzie nie ma potrzeby zamrażania dodatkowych środków, a gracz ma je w dyspozycji, gdyby chciał od razu zagrać inny zakład. Reasumując, stawka na back, oraz zobowiązanie na przeciwny Lay znoszą się, a odpowiednia kwota z powrotem jest dodawana na konto do wysokości, która nie ponosi za sobą ujmowania z konta jakiejkolwiek kwoty podczas ostatecznego rozliczania.

  Należy jeszcze wspomnieć, aby do handlu wybierać w miarę płynne rynki. W przeciwnym razie może się okazać, że po obstawieniu np. zakładu Back nie będzie możliwe obstawienie przeciwnego wyniku Lay po zadowalającym kursie, z powodu jego braku, co jest efektem słabego zainteresowania graczy danym rynkiem (więcej o płynności rynku w trzeciej części poradnika).

    Prowizja

  Skoro mowa o obstawianiu przeciwnych wyników, to należy wspomnieć o prowizji pobieranej przez Betfair. W Polsce wynosi ona 6.5%. Prowizja jest pobierana od ostatecznego zysku na danym rynku, a nie od poszczególnych wygranych zakładów z osobna. Jest to istotne, bo dzięki temu prowizja jest mniej odczuwalna.

  Pierwszy prosty przykład rynku, w którym gracz wystawia jeden zakład Back na remis po kursie 3.6 i stawkę 12.  Zgodnie z zieloną kwotą pod opcją The Draw, zysk brutto w razie wygranej wyniósłby 31.20 EUR. Odejmując prowizję 6,5%, ostatecznie zysk netto wyniesie 29.17 EUR. Notabene, zaznaczając w opcjach funkcję "Display net of commission", od razu może być prezentowany przy danym wyniku na zielono zysk netto.

  Drugi przykład:  Gracz wystawia trzy zakłady w obrębie jednego rynku:

  - zakład Back na Everton po kursie 2.16 i stawkę 13 EUR
  - zakład Back na remis po kursie 3.6 i stawkę 12
  - zakład Lay na C Palace po kursie 3.8 i stawkę 2 EUR

  Jak widać po lewej stronie pod typami, zakłady zostały skonsolidowane w formie pojedynczych zysków lub straty właściwych dla danego rezultatu:

  - jeśli wygra Everton, zysk wyniesie 5.08 EUR, a po odjęciu prowizji 4.75 EUR
  - jeśli wygra C Palace, gracz straci 30.60 EUR.
  - jeśli natomiast padnie remis, zysk wyniesie 20.20 EUR, a po odjęciu prowizji 18.89 EUR

  Gdyby jednak prowizja była pobierana od poszczególnych zakładów z osobna, to bilans w przypadku wygranej Evertonu byłby taki:

  Jeśli wygrałby Ewerton, zysk z Back Everton wyniósłby 15.08 EUR, a po odjęciu prowizji 14.10 EUR; zysk z Lay C Palace wyniósłby 2 EUR, a po odjęciu prowizji 1.87 EUR; oraz zanotowana byłaby strata z przegranego Back na remis w wysokości 12 EUR. Po zsumowaniu tych kwot, ostateczny zysk wyniósłby 3.97 EUR.
  Jak więc widać byłby on mniejszy niż przy skonsolidowanych zakładach, gdzie wyniósł 4.75 EUR.

  Jest to zatem różnica kilkunastu % i przy wielokrotnie większych stawkach mogą to już być konkretne kwoty. Analogicznie można by obliczyć wygraną C Palace oraz remis i zawsze zyski ze skonsolidowanych zakładów będą większe niż z obliczanych z osobna.

    Obstawianie minimalnej stawki na zakładzie Back

  Minimalną stawką, jaką można wpisać w kupon jest 2 EUR. Możliwe jest jednak zagranie po mniejszych od 2 EUR stawkach, w tym za minimalną wynoszącą 0.01 EUR. Zostanie to przedstawione w poniższych przykładach w których gracz obstawi kupon po stawce 0.50 EUR. Ważną rzeczą jest, czy gracz chce obstawić za taką stawkę zakład Back, czy Lay, albowiem w obydwu przypadkach nieco inaczej przebiega proces obstawiania takiego zakładu, a ewentualna pomyłka może spowodować obstawienie zakładu po stawce większej niż pożądana.

  Proces obstawiania zakładu Back po stawce 0.50 EUR wygląda następująco (najlepiej podczas obstawiania nie zaznaczać opcji zachowania zakładu "Keep", gdyż przy ewentualnej gwałtownej zmianie kursu, może zostać przez przypadek obstawiony niechciany zakład).

  1. Gracz chce postawić Back na drużynę Aab po stawce 0.50 EUR. W tym celu otwiera okno kuponu klikając na pierwszy dostępny kurs Back wynoszący 1.79  Następnie w okienku ze stawką (niebieska ramka) wpisuje minimalną stawkę 2 EUR (można również wpisać większą). Następnie w okienku z kursem (czerwona ramka) wpisuje kurs znacznie wyższy od aktualnie najlepszego. Najlepszy kurs wynosi 1.79 więc gracz wpisuje większy kurs o wartości np. 3. Chodzi o to, aby ten zakład nie został przez nikogo przyjęty. Wstawiając znacznie wyższą stawkę, zakład nie zostanie przyjęty, bo będzie w aktualnej chwili nieatrakcyjny dla graczy.

  2. Po potwierdzeniu wysłania zakładu, zakład wpada do kolejki oczekujących i na poniższym kuponie gracz klika "View open bets", aby edytować zakład:
  3. Następnie otwiera się edycja zakładu:  Gracz zmienia w kuponie stawkę z 2 EUR na 2.50 EUR (czerwona strzałka). Zmienia dokładnie o tyle, jaką chce uzyskać końcową stawkę. Skoro chce uzyskać stawkę 0.50 EUR to zwiększa o 0.50 EUR. Gdyby chciał uzyskać stawkę 0.01 EUR, to zmieniłby stawkę z 2 EUR na 2.01 EUR. Następnie potwierdza przyciskiem Update.

  4. Pojawia się kupon, na którym widać już stawkę 0.50 EUR, ale ze względu na zbyt wysoki kurs, zakład jest nieprzyjęty.  Gracz klika zatem "View open bets" aby edytować zakład.

  5. Pojawia się okienko w którym widnieją tym razem dwa zakłady (oznaczone na grafice jako 1 i 2 po prawej stronie kuponów)  Jeden z tych zakładów jest po stawce 0.50 EUR, a drugi po stawce 2 EUR. Aby zakład po stawce 0.50 EUR mógł być od razu przyjęty, gracz zmienia w nim kurs na aktualnie najlepszy, czyli 1.79 (czerwona strzałka). Ponadto drugi zakład z kursem 3 i stawką 2 EUR nie jest graczowi już do niczego potrzebny - pełnił tylko chwilową pomoc przy procesie tworzenia zakładu ze stawką 0.50 EUR. A więc gracz zaznacza go do usunięcia (przycisk w czerwonym okręgu). Następnie potwierdza przyciskiem Update, po kliknięciu którego zakład powinien zostać przyjęty (o ile w międzyczasie kurs się nie zmienił i nie zabrakło obstawianego kursu). Obstawiony został zakład Back po stawce 0.50 EUR.

    Obstawianie minimalnej stawki na zakładzie Lay

  Wystawianie zakładu Lay po stawce mniejszej niż 2 EUR przebiega podobnie do zakładu Back, za wyjątkiem pewnej istotnej różnicy. Dla odmiany, w tym przykładzie gracz chce obstawić zakład Lay po stawce 0.01 EUR

  1. A zatem, gracz chce postawić Lay na drużynę Shrewsbury po stawce 0.01 EUR. W tym celu otwiera okno kuponu klikając na pierwszy dostępny kurs Lay wynoszący 3.15  Następnie w okienku ze stawką (niebieska ramka) wpisuje minimalną stawkę 2 EUR (można również wpisać większą). Następnie w okienku z kursem (czerwona ramka) wpisuje kurs znacznie mniejszy od aktualnie najlepszego. Najlepszy kurs Lay wynosi 3.15 więc gracz wpisuje mniejszy kurs o wartości np. 2.5. Chodzi o to, aby ten zakład nie został przez nikogo przyjęty. Wstawiając znacznie mniejszą stawkę, zakład nie zostanie przyjęty, bo jest w aktualnej chwili nieatrakcyjny dla graczy. To jest główna różnica w stosunku do wcześniej opisanej metody obstawniena maej stawki na Back. Tam należało wpisać stawkę większą, tu - mniejszą.

  2. Po potwierdzeniu wysłania zakładu, zakład wpada do kolejki oczekujących i na poniższym kuponie gracz klika przycisk "View open bets", aby edytować zakład:
  3. Następnie otwiera się edycja zakładu:  Gracz zmienia w kuponie stawkę z 2 EUR na 2.01 EUR (czerwona strzałka). Zmienia dokładnie o tyle, jaką chce uzyskać końcową stawkę. Skoro chce uzyskać stawkę 0.01 EUR to zwiększa o 0.01. Następnie potwierdza przyciskiem Update.

  4. Pojawia się kupon, na którym widać już stawkę 0.01 EUR, ale ze względu na zbyt wysoki kurs, zakład jest nieprzyjęty:  Gracz klika zatem "View open bets" aby edytować zakład.

  5. Pojawia się okienko w którym widnieją dwa zakłady - jeden po stawce 0.01 EUR i drugi po stawce 2 EUR.  Aby zakład po stawce 0.01 EUR mógł być od razu przyjęty, gracz zmienia w nim kurs na aktualnie najlepszy, czyli 3,15. Ponadto drugi zakład z kursem 2.5 i stawką 2 EUR nie jest graczowi już do niczego potrzebny, więc gracz zaznacza go do usunięcia (przycisk w czerwonym okręgu). Następnie potwierdza przyciskiem Update, po kliknięciu którego zakład powinien zostać przyjęty (o ile w międzyczasie kurs się nie zmienił i nie zabrakło obstawianego kursu). Obstawiony został zakład Lay po stawce 0.01 EUR.

  Jak więc widać na tych dwóch przykładach, przy obstawianiu minimalnych stawek należy pamiętać, aby na pierwszym etapie wpisać odpowiednią stawkę, która uniemożliwi przyjęcie danego zakładu przez innych graczy. W przypadku zakładu Back - stawka musi być większa od aktualnie najlepszej dostępnej, a w przypadku Lay, musi być mniejsza od najlepszej aktualnie oferowanej. Pomyłka w tym względzie i obstawnienie na odwrót spowoduje że pierwszy zakład, który ma pełnić tylko funkcję pomocniczą, zostanie przyjęty po większej stawce.

    Co można zrobić, jeśli gracz pomylił Back i Lay

  Może się zdarzyć, że gracz pomyli zakład Back i Lay i np. zamiast Lay obstawi Back lub na odwrót. Jeśli taki zakład nie został przyjęty, tylko wpadł w kolejkę oczekujących, można go po prostu skasować. Jeśli jednak został przyjęty, gracz w takiej sytuacji ma kilka mniej lub bardziej ryzykownych rozwiązań:

  1. Gracz może nic nie robić i zdać się na los w postaci oczekiwania na końcowy rezultat zdarzenia. Wówczas albo przegra, albo wygra.

  2. Gracz może trochę poczekać i w zależności od tego jak układa się mecz (jeśli np. jest dostępny do obstawiania na żywo), może ciąć straty lub zamknąć pozycję z zyskiem (stosując Cash Out lub ręcznie obstawiając przeciwny wynik po najlepszym dostępnym kursie). W takim rozwiązaniu, ewentualne straty będą mniejsze niż gdyby nic nie robił, a mecz zakończyłby się nie po myśli. Z drugiej jednak strony, może się okazać że chwilę po wystawieniu przeciwnego zakładu gwarantującego mniejszą stratę, sytuacja w meczu zmieni się (ktoś strzeli gola) i gdyby gracz jeszcze chwilę się wstrzymał, to teraz mógłby obstawić przeciwny zakład z gwarantowanym zyskiem (ale mogłoby też być odwrotnie - wstrzymanie się z postawieniem zakładu i niekorzystny gol spowodowałby ryzyko większej straty niż przy niewstrzymywaniu się z obstawieniem). Niestety na tym polega ryzyko, a gracz z reguły nie jest w stanie przewidzieć kiedy padnie gol. Niemniej ten sposób pozwala na zmniejszenie ewentualnej straty, lub zanotowanie zysku.

  3. Gracz od razu po pomyłce może obstawić przeciwny wynik, nie czekając i nie ryzykując na to jak zmienią się kursy w dalszym czasie. Przykład obrazujący takie rozwiązanie sytuacji:
  Na poniższej grafice, gracz pomylił się i zamiast zakładu Back na Sevillę, obstawił Lay na tę drużynę po stawce 3 EUR
  Może w tej chwili skorzystać z funkcji Cash Out aby automatycznie zredukować stratę, a może ręcznie wystawić przeciwny zakład, co też robi na poniższej grafice.
  Gracz obstawia Back na Sevillę po aktualnie najlepszym dostępnym kursie 2.62. Stawkę tak dobiera, aby straty przy każdym rezultacie były równomierne. Przy stawce 3.02 EUR, po lewej stronie widać, że dostychczasowe potencjalne zyski i straty przy każdym z rezultatów, przekształcą się w minimalną stratę, która wyniesie 0.02 EUR (jeśli wygra Juventus lub padnie remis) lub 0.03 EUR (w przypadku wygranej Sevilli). Tak więc gracz zamienił potencjalną większą stratę lub większy zysk, na gwarantowaną prawie zerową stratę niezależnie od wyniku spotkania.

  4. Gracz w kontekście powyższego przykładu może również tak ustalić stawkę zakładu przeciwnego, aby spróbować wyjść na zero niezależnie od rezultatu meczu. Wtenczas wyglądałoby to tak:
  Gracz wystawia przeciwny zakład Back po dokładnie takiej samej stawce i kursie, jakie zastosował przy pomylonym zakładzie Lay (kurs 2.64, stawka 3 EUR). Jak widać po lewej stronie, bilans przy każdym rezultacie niezależnie od końcowego wyniku przekształci się na 0. Niestety, aktualnie najlepszy dostępny kurs na Back wynosi 2.62, co oznacza że zakład przeciwny po wyższym kursie równym 2.64 nie zostanie od razu przyjęty, a będzie umieszczony w kolejce jako zakład oczekujący. Jeśli kurs nie spadnie, a będzie się przez jakiś czas utrzymywał na tym poziomie, to istnieje realna szansa, że zostanie przyjęty i gracz wyjdzie na zero.
  Gracz może sie też pokusić i wystawić minimalnie większego kursu na Back niż został obstawiony Lay, czyli po kursie 2.66, co przy jego przyjęciu dałoby nawet niewielki zysk.

  Podobnie można redukować straty przy odwrotnej pomyłce, gdy zamiast Lay zostanie obstawiony Back, przy czym należy pamiętać o podstawowych zasadach określających właściwości kursu Back i Lay, a w szczególności ich różnic.

    Podsumowanie

  Podstawowe zasady obstawiania na giełdzie Betfair nie są zbyt skomplikowane, jeśli gracz pamięta o kilku najważniejszych zasadach:

  - gracz musi być świadomy na co stawia - czy na Back, czy na Lay, pomyłka w tym względzie może dużo kosztować

  - gracz powinien brać pod uwagę poziom płynności rynku, próby handlowania na mało płynnych rynkach jest znacznie bardziej ryzykowne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe

  - w przypadku obstawiania stawek mniejszych niż 2 EUR, gdzie proces obstawiania jest nieco bardziej skomplikowany, gracz powinien zachować szczególną ostrożność

  - należy pamiętać o wystawionych oczekujących zakładach które zostały nieprzyjęte, zwłaszcza w przypadku zaznaczenia opcji zachowania takiego zakładu (Keep).
   
  znalezione na: http://www.hyipforum.pl/
 13. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Maj - Czerwiec 2016   
  Witajcie,
  Poniżej podsumowanie okresu maj - czerwiec by @mlotek94
 14. Like
  mazitbg reacted to Backrus in Wyrazniejszy wykres   
  Uzyskanie ładnych wykresów nie jest takie trudne. Odrobina autoreklamy:
  https://plot.ly/~Backrus/29.embed , https://plot.ly/~Backrus/65.embed https://plot.ly/~Backrus/114.embed Wszystko to jest oczywiście plotowane w czasie rzeczywistym. Jest to część softu do betfair mojego autorstwa.
  Kiedyś prawdopodobnie udostępnię całą bazę w sieci.
 15. Like
  mazitbg reacted to hitman in Dłużej znaczy gorzej?   
  Owszem, dłużej znaczy gorzej. Bóg wybacza zawsze, człowiek czasem, a natura nigdy. Praw fizjologii nie przeskoczysz. Percepcja ma swoje prawa, przede wszystkim ma swój okres trwałości, po którym po prostu wymaga regeneracji. Trading jest dużym wysiłkiem dla umysłu i łamanie praw fizjologii ma opłakane skutki. Żeby być efektywnym trzeba koniecznie dobrze zadbać o siebie i wyrobić sobie nawyki higieny umysłu. Szczególnie jest to ważne w naszych czasach, gdzie nasza percepcja jest codziennie gwałcona przez natłok informacji we wszelkich możliwych kanałach komunikacji, a 70% społeczeństwa ma nerwicę. Punkty krytyczne to:
  1. Sen
  2. Odżywianie
  3. Odpoczynek, w tym przede wszystkim psychiczny: świeże powietrze, cisza i spokój, brak bodźców psychicznych jak reklamy, światełka, telefon, komputer, telewizor, itp.
  4. Przyjemność (i nie chodzi o żaden hedonizm, ale o cieszenie się życiem i nie narzucanie sobie nierealnych celów i nagradzanie się często za wysiłek).
 16. Like
  mazitbg reacted to hitman in Tenisowa strategia niski lay na rynkach tenisa by FOREX 366   
  Trzeba wiedzieć kiedy niski lay się opłaca, bo jest duże prawdopodobieństwo odbicia wgórę poprzed odzyskanie breaka lub break-pointy
  1. Typ gracza. Są tacy gracze, którzy mają po prostu żuzel w mózgu i można zawsze liczyć na stratę serwisu albo podwójny błąd na match poincie. Czołowy przedstawiciel: Verdasco. Tuż za nim Monaco.
  A jak na przeciwko jest odpowiedni typ gracza, to tym lepiej. Chodzi o to, by na returnie był przebijacz o duzej odpornosci psychicznej, który będzie trzymał piłkę w grze aż tamten się zacznie podpalać i popełniać błędy. Poza top 4 można podać np. takie przykłady: Bautista-Agut, Simon, Coric, Ferrer, Monils, Fritz.
  2. Moment w meczu. Tenis to trochę sport turowy - najpierw jeden wychodzi na prowadzenie, potem drugi, potem znów pierwszy, potem znów drugi i tak po trochu seriami po 3-5 gemów zwykle (czyli break i 1 lub 2 gemy bez breaka). Ja to liczę w breakach. Jak jeden ma 1-2 breaki do przodu, to czas na tego drugiego żeby złapał breaka. Wynika to z rachunku energetycznego: złapanie breaka trochę kosztuje energii i trzeba to odchorować. Jak się ucieka docprzodu wynikiem to też jest ryzyko, że się to odda za chwilę, bo tamten nadgoni. Ale jak goni, to też się zmęczy. To tak ogólnie, a ile kto ma energii i jak radzi sobie na pozycji prowadzącego i goniącego wynik i czy umie podnieść swój poziom gry podczs meczu to trzeba wiedzieć z ogólnej znajomości zawodników oraz z ich poprzednich meczów oraz kontekstu turniejów: topowi gtacze nigdy nie dają z siebie wszystkiego w turniejach rangi ATP 250, więc tam pojawia się najwięcej okazji by przeciwko nim stawiać, a poza tym w czasie mniejszych turniejów trenują do większych i trening, a nie wyniki turniejowe są dla nich priorytetem w kontekście rozplanowania danego dnia.
  3. Musisz wiedzieć na jaki kurs odbije rynek w momencie jak zawodnik przegrywający odzyska breaka, czyli ile wart jest ten break. Jeśli ma odbić z 1,05 na 1.4 to kurs na breaka wynosi 8 (bo 0,4/0,05 = 8). Czyli prawie zawsze to jest opłacalny zakład, bo kurs na break zwykle wynosi między 3,5 a 5 (między w miarę wyrównanymi zawodnikami). Trzeba patrzeć jakie kursy mają bukmacherzy na live na breaka w tym meczu. Jak mają kurs 5, to Twój zakład się opłaca, bo masz po kursie 8. Ae musisz pamiętać jaki buł ten kurs przed chwilą i dobrze szacować kursy.
  Ważne jest też odległość od potencjalnego zakończenia meczu. Jeśli jest *2-1 w trzecim secie (tzw. early break), to prowadzący musi jeszcze 4 gemy serwisowe utrzymać, a więc odbierający ma 4 okazje na odzyskanie breaka. A jesli jest *5-4 to już ma tylko jedna okazję na odłamanie. I oczywiście obie sytuacje są reprezentowane przez inne kursy i inną kondycję fizyczną graczy wynikającą z wcześniejszego przebiegu meczu, więc musisz mieć pewne podstawy percepcyjne (czytanie gry) by wiedzieć, że break jest bardziej mozliwy niż wskazania kursów a najblizszym gemie. Jeśli przegrywa zawodnik typu "pitull", to warto go grać gdy jeszcze jest dystans do końca, bo będzie miał więcrej czasu na zamęczenie tamtego. A jeśli już jest *5-4 albo *6-5, to wtedy warto, gdy obaj są już brdzo zmęczeni i był długi set, a najlepiej jak była gra na równowagi w poprzednim gemie i trwał dłużej).
   
  Podsumowując: tenis to zarządzanie energią
 17. Like
  mazitbg reacted to jarkwas in [2013-04-02] Teramo - Rimini   
  Spotkanie : Teramo - Rimini
  Rynek: back  Teramo
  Obecny kurs: 2,04
  Gracze Rimini zapowiedzieli, że nie wyjdą na boisko (problemy finansowe klubu). 
    Total matched on this event:€1,438 Betting summary - Volume:€1,436            Oddsportal: 56/56 typów na Teramo   http://www.newsrimini.it/2016/03/sciopero-rimini-calcagno-aic-questi-ragazzi-chiedono-rispetto/
 18. Like
  mazitbg reacted to KaeS in SKRILL - Sposoby ograniczenia kosztów prowizji   
  Istnieje kilka sposobów, mniej lub bardziej znanych, dzięki którym używając portfela Skrill - ograniczymy ponoszone koszty za różnego rodzaju transakcje. Najpopularniejszym z nich jest wypłata gotówki w bankomacie
  a ) PLN
  Moim zdaniem  jest to najkorzystniejsza (z różnych względów, których nie będę tutaj przytaczał) forma wypłaty gotówki, jednakże obciążona jest dodatkowymi, każdorazowymi płatnościami. W przypadku braku statusu VIP, na dzień dzisiejszy jest to kwota 1,75% od wartości wypłaty. W tym celu jedną z optymalnych możliwości jest zdobycie statusu VIP Silver, gdyż de facto, status VIP Bronze, wciąż jest kosztowny w związku z przesyłem bądź wypłatą gotówki w ATM.

  http://scr.hu/9rqv/stdc0

  http://scr.hu/9rqv/7njd2


  Warunkami uzyskania statusu VIP Silver jest obrót gotówką rzędu 15 000 Euro w ciągu 90 dni roboczych. Do obrotu NIE zalicza się przesył gotówki między użytkownikami, czy też znacząca część płatności bezgotówkowej za pomocą karty Skrill. Do obrotu natomiast zaliczają się np. wpłaty gotówki do wybranych przez Skrill bukmacherów. Z tej opcji korzystam, gdyż wydaje mi się ona najwygodniejsza. 
  Rejestruję zatem swoje konta u kilku bukmacherów, którzy są uwzględnieni w , którzy  są wypłacalni i cieszą się dobrą renomą i są popularni: bet365, pinnacle.
  Po dokonaniu depozytu i przy założeniu braku podejmowania jakichkolwiek bonusów rejestracyjnych, bądź okolicznościowych, oraz całkowitym zweryfikowaniu założonych kont, w przypadku:
  - bet365 - całą kwotę będziemy mogli wypłacić w dowolnym momencie, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, bez dokonania jakiegokolwiek obrotu niemalże zaraz po wpłacie pieniędzy na konto,
  - pinnacle - całą kwotę będziemy mogli wypłacić w dowolnym momencie, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, jedynie raz w miesiącu kalendarzowym, jednakże dopiero PO trzykrotnym obrocie wpłaconą gotówką (tj. przy wpłacie 1000 PLN jesteśmy zobowiązani postawić dowolne zakłady na kwotę 3000 PLN by móc mieć możliwość bezpłatnej wypłaty zgromadzonych na koncie środków).
  Moim zdaniem najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wpłata posiadanego kapitału w równych częściach do obu bukmacherów oraz wykonanie niezbędnego obrotu gotówką za pomocą bezpiecznych surebetów (wyłącznie na zdarzenia sportowe, na które regulamin u obu bukmacherów jest jednakowy - więcej informacji na ten temat można z łatwością znaleźć w internecie) oraz wypłata gotówki bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, na konto Skrill. Z mojego doświadczenia wynika, że wystarczy mieć ok. 8 000 - 10 000 PLN wolnych środków na koncie skrill by bezproblemowo utrzymywać status Skrill VIP (z czasem zobaczycie, że budżet może być zdecydowanie mniejszy do przeprowadzenia ów operacji).

  b ) Obca waluta
  Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Środki zarobione na giełdzie (Euro/Dolary/Funty itd.) można wypłacić w bankomacie w Polsce wyłącznie w PLN. Jeżeli główną walutą na Skrill jest PLN - wówczas tracimy z automatu 4,99% z powodu opłat za przewalutowanie. Jeżeli główną walutą na Skrill jest waluta, którą używamy na giełdzie - przewalutowanie zostanie policzone dopiero w bankomacie - opłata w zależności od bankomatu wynosi od 3.49% do 5,99% w zależności od tego w jakim bankomacie wypłacamy pieniądze (z moich obserwacji wynika, że najkorzystniejszą opcję mają bankomaty Banku Spółdzielczego, natomiast najwięcej stracimy wypłacając w bankomacie Alior Banku czy Euronetu). Brak przewalutowań Euro-PLN jest dostępy w Niemczech i na Słowacji - wówczas posiadając konto Skrill (ale bez VIP) Skrill potrąci nam należność 1,75% od kwoty wypłaty.
  W tym momencie na ratunek przychodzi opcja Skrill VIP Silver umożliwiająca użytkownikowi posiadanie drugiego konta walutowego na portfelu. W ten sposób możemy mieć na swoim koncie Skrill portfel w walucie, którą inwestujemy na giełdzie oraz portfel w walucie, którą będziemy wypłacać. Wówczas, całkowite opłaty za przewalutowanie i wypłatę gotówki w ATM są zbliżone do spreadu niezłych kantorów internetowych i wynoszą od 2,39% (opłata za przewalutowanie wykonana na Skrill pomiędzy dwoma walutami). 

  Jestem otwarty na wszelkie sugestie, natomiast w razie ewentualnych pytań - służę pomocą.
   
  Pozdrawiam!
 19. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Styczeń - Luty 2016   
  Witajcie,
  Kolejny bardzo dobry miesiąc za nami, poniżej podsumowanie rynków z tego okresu.
  Największy + w tym miesiącu:
  1. O. Volos - Karditsa -  prawdziwa petarda od sidneya - 70% zysku
  2. Do tego kilka rynków przyniosło nam zwrot ponad 20% - rynki tureckie, towarzyski Zilina - Budejovice oraz hiszpańskie Vallecano oraz Barcelona.
  Na - w tym miesiącu:
  Liverpool - Exeter - Klopp na przedmeczowych konferencjach sugerował że wystawi skład zbliżony do pierwszego spotkania między tymi zespołami, jednak ostatecznie postawił na mieszankę podstawowej 11 z kilkoma rezerwowymi, po początkowych wzrostach kurs w dniu meczu stopniowo leciał w dół
   


 20. Like
  mazitbg reacted to lostdesper in Forumowa aplikacja do analizy koni in play - Wasze sugestie   
  Witam po dłuższej przerwie!

             Spodziewałem się, że wszystko szybciej się potoczy, aczkolwiek strasznie dużo było tych danych, do tego excel chyba nie jest zbyt dobrym narzędziem do liczenia, zważywszy na sprzęt na którym pracowaliśmy. Początkowo wszystko szło dobrze, niestety mój dobry znajomy na ten moment zajmuje się doktoratem, przez co z większością pracy pozostałem całkiem sam. 

  Do rzeczy:

  Całość naszej analizy opieraliśmy na danych z http://www.betfairpromo.com/betfairsp/prices/
  Są to dane darmowe dlatego też, nie są one zbytnio szczegółowe, tj nie dostaniemy z nich dokładnego przebiegu gonitwy, a mówiąc prościej nie mamy danych cena/czas ---> czyli tu z tych danych niestety nie wyciągnie się wniosków, jak przebiegał wyścig. Można natomiast i na tym się skupiliśmy wyciągnąć wnioski, co do lay the field. 
  Gdyby ktoś nie wiedział: lay the field polega na tym, że gramy w ten sposób iż wybieramy sobie dany kurs lay, np. 1,5 i taki też lay obstawiamy dla każdego z koników. 
  Na screenie macie przykładowe lay the field, jednak proszę nie sugerować się wygraną, gdyż to jest sytuacja teoretyczna, gdzie każdy koń spada poniżej naszego wybranego kursu, co w rzeczywistości jest mało realne, żeby nie powiedzieć niemożliwe.

  Oczywiście można wybrać sobie różne kursy - my zajmowaliśmy się kursami od 1,2 do 2,0.

  W sumie do analizy wykorzystaliśmy dane od roku 2007 (szczątkowe) do 14 stycznia roku 2016. 

  Łącznie jest to 90719 gonitw, z czego 18100 gonitw to gonitwy z Irlandii, natomiast reszta to gonitwy z UK. (na ten moment, przy wprowadzaniu najnowszych danych do arkusza pomijam Irlandię)

  Przedstawiam wam kilka takich pierwszych podsumowań w formie tabeli, myślę, że każdy wyczyta to tak, jak powinien.

  Od razu powiem, że jest to podsumowanie takie trochę na szybko. Na ten moment, jeszcze jeden znajomy z Krakowa wylicza parę innych rzeczy, ale to wszystko będę na bieżąco wstawiał. 

  Cóż mogę rzec więcej, potrzebuję kogoś, kto zna się na excelu i potrafi to i owo

  Jakie wnioski:

  1. granie płaską stawką przyniesie minus
  2. granie progresją myślę, że ma sens
  3. przypadki gdzie w ciągu jednego dnia nie dało się trafić LTF na chociażby kursie 1,9 są znikome - wynikają one raczej z tego, że czasami zdarzały się dni, gdzie było tylko 4-6 gonitw.
  Są to wnioski dziecinnie proste, jednak ja potrzebuję też, byście Wy zadali kilka pytań, na które ja na ten moment nie odpowiadam, z prostego względu: potrzebuję kogoś do obróbki tych danych - być może przeprowadzenia symulacji itd. W przyszłości być może warto by napisać bota pod zwykła progresję na lay the field, moim zdaniem ma to potencjał, przy ostrożnym stawkowaniu. 

  Całość danych mam w kilku plikach. Widok tego, jak to wszystko wygląda w załączniku. 


  Moja ogromna prośba do was, byście włączyli się do dyskusji, gdyż nie wiem sam za bardzo, co tu jeszcze przedstawić. Aha, na pewno będę się starał określić największy próg progresji dla danego kursu, nie wiem natomiast jak to zrobić w excelu i raczej przez najbliższe dwa tygodnie się to nie zmieni, gdyż jak wcześniej mówiłem, Grzesiek zajmuje się tym doktoratem.


  Na ten moment to chyba wszystko.

  Aha, jak ktoś potrzebuje dane te z excela czy coś, to mam je : ogółem, dla IR, dla UK i dla każdego toru w UK oddzielnie.

  Pozdrawiam, Paweł. 
   
 21. Like
  mazitbg reacted to Peszkin in Skrill - tymczasowo zablokowane konto (rozwiązanie problemu)   
  Ze skrilla korzystam na codzień i jakież było moje zdziwienie gdy 2 dni temu nie mogłem się zalogować i otrzymałem komunikat o "tymczasowym zablokowaniu konta". Wszelkie próby odzyskania hasła poprzez maila nie dały rezultatu, dopiero po rozmowie na naszym shoutboxie i przeszukaniu informacji w sieci, dowiedziałem się, że u niektórych użytkowników przeprowadzana jest ponowna weyfikacja konta.
  Najszybsze rozwiązanie: Wystarczy wysłać zdjęcie dowodu osobistego (bądz innego dokumentu potwierdzającego tożsamość) na adres help@skrill.com, a następnie zadzwonić do polskiego konsultanta na numer +48 221 288 257, i powiedzieć że chcielibyśmy zresetować hasło i przesłaliśmy na podany email zdjęcia dokumentów, po około 2 min od rozmowy dostajemy wiadomość zwrotną z nowym hasłem na maila, a limity z naszego konta są zdjęte, bo jak się dowiedziałem w momencie tymczasowej blokady konta mamy nałożony limit transakcji na 12,5k euro na 60 dni. (albo 6 miesięcy, nie pamiętam dokładnie), natomiast karta skrilla działa normalnie.
 22. Like
  mazitbg reacted to biedak in Nowelizacja ustawy antyhazardowej   
  Ustawa hazardowa - nadchodzi nowelizacja. Miliony trafią do polskiego sportu?
  Zmiana ustawy hazardowej w 2009 roku spowodowała, że największe firmy bukmacherskie zrezygnowały z legalnej działalności na terenie Polski. Skutek był taki, że z polskiego sportu odpłynęły miliony złotych z tytułu sponsoringu. Rząd planuje nowelizację ustawy. Bukmacherzy działający nielegalnie zostaną zablokowani, ci chcący się zarejestrować, będą musieli wykupić licencję. Czy do polskiego sportu wrócą miliony? Pierwsze resortowe konsultacje projektu ministerstwa finansów, do którego dotarliśmy, odbyły się w grudniu. W lutym, po konsultacjach społecznych, ustawa ma zostać ukończona i złożona w sejmie.

  Nowelizacja przewiduje, że firmy bukmacherskie będą płaciły kilkunastoprocentowy podatek od zysku. By działać w Polsce, będą musiały wykupić licencję za 500 tys. zł. Nadzór nad rynkiem hazardowym ma zostać przerzucony z izby celnej do izby skarbowej, która będzie kontrolować ruch w internecie. Strony firm, które nie wykupią licencji, zostaną zablokowane.

  Straty dla sportu

  Obowiązująca dziś ustawa powstała po aferze hazardowej z 2009 r. Wprowadziła ona zakaz reklamy i nałożyła wysoki - jak na standardy UE - 12 proc. podatek od obrotu. - Wprowadzono ją w kilka tygodni, bez poważnych konsultacji, z wieloma ułomnościami. Biorąc pod uwagę, że nie była notyfikowana przez Komisję Europejską, właściwie nie powinna obowiązywać - mówi Artur Górczyński, były poseł, który w poprzedniej kadencji sejmu zajmował się nieprawidłowościami ustawy.

  Po zmianie prawa w Polsce legalnie działa tylko pięć firm (Fortuna, Milenium, STS, E-Toto i Totolotek).

  - Płacimy w Polsce jedne z najwyższych podatków w Europie - mówi Mateusz Juroszek, właściciel firmy STS - Płacimy grubo powyżej 50 milionów złotych podatku. A to wszystko mogłoby zostać przeznaczone na polski sport.

  Niezarejestrowane firmy wciąż prowadzą strony w języku polskim, ale serwery mają na Gibraltarze czy Malcie, gdzie podatki są prawie zerowe. Z raportu Deloitte wynika, że w 2013 r firmy zarejestrowane za granicą odpowiadały za 66 proc. z 2,4 mld złotych obrotu tzw. zakładów wzajemnych w Polsce. Z wartych 1,7 mld zł zakładów zawieranych w internecie - aż 91 proc. Ministerstwo finansów szacuje, że na nielegalny hazard internetowy Polacy wydają ponad 2 mld zł rocznie. "Realne straty ponosi również sport, który wszędzie na świecie firmy oferujące hazard w internecie wymiernie sponsorują - w Polsce przy ustawowej prohibicji firmy te nie widzą sensu sponsorowania" - pisze ministerstwo w uzasadnieniu projektu ustawy.

  Być jak Dania

  Przed 2009 r. Unibet za tytuł sponsora I ligi piłkarskiej płacił 7,5 mln złotych rocznie, Betclic dawał 4 mln Lechowi Poznań, tyle samo Wisła Kraków dostawała od bet-at-home.com. W efekcie reformy wszystkie się wycofały. Eksperci przewidują, że po nowelizacji sport może dostać nawet 100 mln złotych. - Wpływy do budżetu mogą natomiast wzrosnąć do 5-6 mld złotych rocznie - mówi Górczyński.

  Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy S.A: - Liczę, że nowelizacja rzeczywiście powstanie, ale mam nadzieję, że przeprowadzona zostanie ostrożnie i umiejętnie, by otworzyć rynek i zachęcić firmy do inwestowania w sport. Nie zamykamy się na żadnego partnera. Nie widziałbym nic złego, gdyby firma bukmacherska zostałaby np. sponsorem tytularnym ligi.

  Ustawę hazardową kilka lat temu złagodziła Dania. Teraz firmy bukmacherskie płacą tam 20 proc. podatku od przychodu brutto. W 5,5-milionowym kraju zarejestrowanych jest ponad 40 operatorów, którzy w 2015 r. oddali do budżetu państwa ok. 470 mln koron - o 170 mln więcej niż przed wprowadzeniem ustawy. Zmiana przełożyła się na sport - liga piłkarska ma sponsora tytularnego (bet25), który wspiera też Brondby, a FC Midtjylland i FC Kopenhaga podpisały umowę z Unibetem, reprezentację Danii wspiera Tipico.

  W całej Europie bukmacherzy sponsorują nie tylko piłkę. Belgijski klub koszykarski Bc Ooostende, hokejowy klub Black Wings Linz z Austrii, europejskie puchary hokeja na trawie, sztokholmski maraton czy mistrzostwa Europy w darcie - wszędzie tam bukmacherzy zostawiali swoje pieniądze. - Operatorzy gier i zakładów online są naturalnymi partnerami dla klubów i związków sportowych stąd ich powszechna obecność we wszystkich liczących się ligach świata. Budżety marketingowe tych firm w dużej części wydatkowane są właśnie na sponsorowanie klubów - mówi Joanna Dzios, rzeczniczka European Gaming and Betting Association, czyli stowarzyszenia zrzeszającego największe europejskie firmy bukmacherskie. Jak udało nam się dowiedzieć, członkowie EGBA rozmawiali ostatnio w Warszawie z przedstawicielami ministerstwa finansów o nowym kształcie ustawy.

  Zakaz reklamowania 

  Słowem kluczowym w nowej ustawie jest sponsoring. Obecny zakaz reklamy ma zostać bowiem utrzymany, będzie możliwa tylko informacja o sponsoringu. Bukmacherzy będą więc mogli eksponować swoje logo, ale równocześnie zabronione będzie informowanie o ofercie, kursach na dane mecze, promocjach. - W tym temacie przydałoby się minimalne poluzowanie. Ja np. na koszulce Lecha Poznań nie mogę mieć napisu "STS.pl" tylko "STS", bo adres strony rzekomo zachęca do zagrania. To głupota. Trzeba znaleźć złoty środek, bo ja też nie jestem za tym żeby na bandach reklamowych przy murawie były napisy "otwórz konto i stawiaj". Ekstraklasę też obserwują dzieciaki - mówi Juroszek. - Kwestia reklamy jest bardzo istotna, a EGBA wierzy iż dialog jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże, na podstawie naszych doświadczeń proporcjonalna i odpowiedzialna reklama, w przeciwieństwie do obecnego całkowitego zakazu, to sprawdzony i skuteczny sposób zwalczania szarej strefy oraz kierowania klientów do licencjonowanych operatorów - dodaje Dzios.

  Poker wyjdzie z kasyna 

  Jedną z najbardziej poszkodowanych gałęzi rynku po wprowadzeniu ustawy w 2009 roku był poker. Dzisiejsza gra w karty to wielomilionowy biznes, profesjonalne turnieje w których udział biorą gwiazdy pokroju Ronaldo czy Neymara. - Ustawa z 2009 r. bardzo niesprawiedliwie potraktowała pokera. Jesteśmy postawieni na równi z innymi grami hazardowymi, a z definicji poker to gra umiejętności z elementem losowym - mówi Marcin Horecki, polski pokerzysta i prezes stowarzyszenia Wolny Poker, które od kilku lat walczy o zmianę prawa. - Wprowadzono kosmiczny podatek na poziomie 25 proc., który wyrzucił z Polski wszystkie wielkie turnieje. Ani graczom, ani organizatorom coś takiego się nie opłacało. Polscy pokerzyści muszą jeździć po całym świecie i grać poza krajem. Tam płacimy za hotele, restaurację, przejazdy, samoloty i komuś innemu napędzamy gospodarkę. Wolelibyśmy zostawić pieniądze w Polsce - mówi.

  Zapisy w projekcie nowelizacji zakładają zmianę podejścia do pokera. Wprowadzone zostanie rozróżnienie pomiędzy pokerem kasynowym (to taki, gdzie stroną w grze jest kasyno), a pokerem turniejowym (rywalizacja między graczami). Dodatkowo, co powinno ucieszyć graczy, opodatkowanie gry ma spaść i z ustawy wyleci zapis o tym, że w pokera można grać tylko w kasynie. W projekcie nowelizacji nie ma konkretnego zapisu gdzie gra w pokera powinna się odbywać - Skoro nie ma żadnego zapisu to można będzie grać np. na Dworcu Centralnym. Oczywiście po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia i licencji - mówi nam osoba pracująca nad ustawą. - Nie mamy nic przeciwko, żeby poker pozostał w ustawie hazardowej, ale z przypiskiem, że jest to gra umiejętności. Będzie można go wtedy wydzielić z kasyna i rozgrywać turnieje w salach konferencyjnych - przewiduje Horecki. Świetnym przykładem jak sensownie można zarobić na pokerze jest irlandzkie miasteczko Galway. Mieszka tam 75 tys. osób. Na czas serii turniejów Full Tilt Poker Series przybyło tam blisko 3,5 tysiąca pokerzystów, a miasto w kilka dni zarobiło 3 mln euro. Następna może być Warszawa. http://www.sport.pl/pilka/1,65039,19513336,ustawa-hazardowa-nadchodzi-nowelizacja-miliony-trafia-do.html#indeks_news
 23. Like
  mazitbg reacted to sidney-trd in Grudzień - Styczeń 2016   
  Witam serdecznie,
  Przedstawiam podsumowanie obejmujące, póki co, okres 20-stu dni. Przed nami jeszcze 1/3 okresu - 10 dni, w których zapewne jeszcze wpadną jakieś greeny  Poniższe statystyki prezentują się całkiem, całkiem ciekawie. Do statystyk zostały zaczerpnięte dane o maksymalnych (prawie wszędzie) zyskach jakie można było uzyskać na poszczególnych rynkach. Ponadto przy uwzględnieniu, iż przy stracie 20% stawki wychodzimy z rynku.
   

   
  W jaki jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.
   
  Pozdrawiam serdecznie
  Sidney
 24. Like
  mazitbg reacted to skeleton in Listopad - Grudzień 2015   
  Z lekkim opóźnieniem, wrzucamy podsumowanie za drugi miesiąc funkcjonowania działu Premium. W tym miesiącu pomimo większej ilości redów, również udało się wygenerować całkiem przyjemny profit. Niestety nie do wszystkich spotkań udało nam się zebrać kursy zamknięcia, przez co ostateczny wynik może się nieznacznie różnić. 
   


   
 25. Like
  mazitbg reacted to Marsellus in [03/12/2015] Reading - QPR   
  Spotkanie: Reading - QPR
  Pick: Back Reading
  Odd: 2,12-2,14
   
  Gospodarze podejmują jedną z najsłabiej grających na wyjeździe drużyn Championship (na 9 spotkań QPR zanotowało 2 zwycięstwa, jeden remis oraz sześć ostatnich spotkań zakończyło się porażką ). Gospodarze nie zwykli przegrywać u siebie (tylko jedna porażka jeszcze we wrześniu z liderem tabeli zespołem Debry - co ciekawe już w pierwszej połowie z boiska wyleciał z boiska dobrze nam znany Orlando Sa a więc tym trudniej było nie przegrać). Zgodnie z zapowiedziami żaden zawodnik Reading nie będzie pauzował w tym meczu więc teoretycznie powinni wyjść najsilniejszym składem. W zespole QPR zabraknie grającego ostatnio od pierwszych minut jednego z najdroższych zawodników drużyny - środkowego pomocnika Leroya Fera (czerwona kartka). Ważnym wydaje się być także fakt że biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki ostatni raz QPR wygrał z zespołem Reading prawie 5 lat temu. Na tą chwile kurs po początkowych skokach wydaje się stabilizować i zmierzać ku południu a więc całkiem realne wydaje się ugranie kilku ticków. Powodzenia
  LINK DO RYNKU:https://www.betfair.com/exchange/plus/#/football/market/1.121992231