Skocz do zawartości
News Ticker
 • This is a news ticker

Pawlenty87

Użytkownik
 • Zawartość

  201
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  17

Aktywność reputacji

 1. Like
  Pawlenty87 przyznał reputację dla Kuchar za artykuł, Krykiet - jak "to" grać?   
  Wiec o co kaman w tym całym waleniu piłka po boisku krykietowym? Chodzi o to aby jedna z drużyn zdobyła więcej punktów od drugiej Ale halo !!! Nowość jakaś! Chyba ze deszcz załatwi sprawę - bo mecz możne się skończyć właśnie z powodu deszczu z użyciem metody Duckworth–Lewis method

  http://en.wikipedia.org/wiki/Duckworth–Lewis_method

  Niektórzy twierdza ze zasady są skomplikowane - a tak nie jest. W skrocie i na przykladzie T20 - czyli meczy gdzie kazda z druzyn ma po 20 tzw. OVERÓW. Mecz krykieta podzielony jest na 2 czesci, w ktorych kazda z druzyn na zmiane najpierw odbija pilki a potem je rzuca. Każdy over zawiera 6 odbic tzw RUNY. Oczywiscie nie kazde odbicie da punkt.
  Drużyna A(pierwsza) zaczyna odbijać piłki przez zawodnika (batsman) z wielka krykieciarską pałą i wybijane przez niego piłki w zależności od odległości na jaka zostaną wybite lub na jak długi czas pozostaną poza głównym małym polem zwanym pitch - zdobywają punkty. Ten którzy rzuca pilke to bowler - ma za zadanie tak rzucic pilke aby batsman nie byl w stanie zdobyc punkty.
  Jeden over to 6 zagrywek batsmana. Czasem bowler źle rzuci to za kare musi rzucić dodatkowa piłkę - tzw free run.

  Punktacja to:
  1pkt lub 2pkt lub 3pkt- piłka złapana w ramach boiska w zależności od odległości i ilości wymian dwóch batsmanow (na przeciwko siebie w odległości ok 20 stoją batsmani i jak piłka zostanie wybita a nie opuści boiska to batsmani mogą zdobyć dodatkowe punkty przez zmianę miejsc)
  4pkt - piłką uderza w bandę
  6pkt (max) - piłka ląduje za banda - np na dachu lub w kieszeni kibica:)
  Aby było sprawiedliwie bowlerzy mogą utrudniać drużynie wybijającej zdobywanie punktów przez eliminacje miotaczy czyli ich OUT-owanie.
  Batsman może być wyeliminowany na dwa sposoby :
  przez rozbicie bramki stojącej za batsmanem - tzw WICKET -gdy piłka po odbiciu od ziemi nie zostanie przez niego trafiona kijem a trafi w bramkę , lub gdy stojący gate keeper złapie tak piłkę i sam rozbije bramkę a akurat nikogo z drużyny batsmana nie będzie w strefie bezpieczenistwa
  z tzw high strike - uderzenia piłki przez batsmana tak ze leci ona wysoko i nie ma kontaktu z ziemia i zostaje bezpośrednio z powietrza złapana przez zawodnika drużyny B czyli bowlera.
  Jeśli 10 takich wykluczeń nastąpi lub wystrzelane zostanie 20 overow kończy się cześć pierwsza i następuje zmiana drużyn miejscami i bawimy się od nowa.
  To telegraficznym skrócie główne zasady - pominąłem pewnie wiele mniej istotnych ale skupmy się na grze na giełdzie.
  Jak zarobić na krykiecie?
  Po pierwsze mecze krykieta zwłaszcza te z Mistrzostw Świata lub mniejszych mistrzostw np Champions League ale w formule T20 to są najbardziej napakowane kasa rynki w ogole na giełdzie BF!!! Mowie tu o kwotach srednio 10-30 mln euro! per każdy mecz a od cwiercfinałów, półfinałów do finalow to ok 50-60 bywa.
  Dwa - tak samo jak i innych dyscyplinach kurs porusza się wg zdarzeń na boisku a nie czasu trwania meczu który nie jest ograniczony zegarkiem jak piłka nożna czy koszykówka. Typowiec - rynek zdarzeń nie czasu.
  Trzy - kursy chodzą jeśli padnie WICKET lub wyeliminowany zostanie gracz - batsman - lub gdy zdobyte będą jakieś punkty np 4 lub 6. Wicket i 6 maja podobny skok w kursach z tym ze wicket czesciej bije o kilka tickow 6. Dlaczego Wicket wiecej porusza rynek? Ano dlatego ze druzyny najczesciej wystawiają najlepszych batsmanow na początek meczu zeby zdobyli jak najwiecej punktow zanim wylecą. Później leca slabsi i cesto jest tak ze dochodzi do tzw zalamania batsmanow czyli np 3 batsmanow wylatuje w ciagu ok 100 zdobytych punktow a kolejnych 5 w 20 punktow. wtedy widac totalny pad i kurs leci jak na kreczu w tenisie. Dlatego czesto warto sie zaczaic na wicketa zamiast na 4 czy 6.


  Należy sprawdzić statystyki drużyn jak grały w przeszłości w tej konwencji T20 bo to całkiem inna sprawa niż mecze testowe kilkudniowe. Jeśli widać ze nie zdobywają wielu 4 i 6 to warto dać lay na taka drużynę, czasem statystyki pokazują tendencje kiedy może paść wicket - u jakiego gracza - to tez wskaźnik do tego aby lay na druzyne wybijajaca dac.
  Może się oczywiście zdarzyć ze nagle pada kilak 4 i 6 i możemy wylądować na redie - jednak nie ma się co sugerować tym zbytnio ponieważ o stanie meczu mówią nam pewne wskaźniki - jak np RUN RATE - czyli ilość zdobywanych punktów w danym OVERZE. RUN RATE to średnia zdobytych punktów danej drużyny i jest ważny w drugiej połowie gdzie RR mówi o tym czy dana drużyna lepiej sobie radzi czy nie. Niektóre strony podają wykresy zdobywanych punktów i łatwiej można się zorientować czy drużyna A lepiej sobie radziła w danym momencie meczu czy akurat B
  Zauważyłem ze zazwyczaj bywa tak ze jeśli z pozostałej ilości piłek do zagrania - mnożymy ilość pozostałych overow x6 rzutów jest 2x mniejsza niż ilość punktów potrzebnych do zwycięstwa to są małe szanse na wygrana. Chyba, że nagle okaże się, że padają 4 i 6...
  O kasę na rynku nie ma się co martwic trzeb jednak odrobić prace domowa i sprawdzić zawodników, kto gra, jak w ostatnich meczach sobie radził, jakie zmiany w teamie zostały poczynione.
  Krykiet to bardzo płynny rynek, z bardzo mocnymi zmianami w trendach i skokami zależnymi od zdarzeń.
  Wydaje się łatwiejsze tradowanie drugiej części gdzie wiemy na czym stoimy bo pierwsza drużyna ma już dorobek punktowy i wiem co musi drużyna b osiągnąć dla zwycięstwa - i tu każdy Wicekt i out zawodnika to ogromne spadki w kursie drużyny przeciwnej.
  powodzenia!!!
  @spaced
  Przydatne linki:
  http://clt20.com/home.jsp
  http://www.espncricinfo.com/
  http://uk.eurosport.yahoo.com/cricket/
  http://en.wikipedia.org/wiki/Cricket
  http://www.cricket.pl/
  http://cricket.betfair.com/
×