Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker
Sign in to follow this  
Escabar

ROLAND GARROS is coming !

Recommended Posts

Turniej z serii Wielkiego Szlema zbliża się nieubłaganie. Zawodnicy szykują się na walkę na najwyższym poziomie bowiem na turniejach Grand Slam toczy się walka o najwyższe cele. Nie ma kalkulacji, oszczędzania sił, liczy się tylko zwycięstwo.

Już teraz wiemy, że w turnieju nie wezmą udziału znakomicie serwujący amerykanin Andy Roddick oraz hiszpański taktyk Juan Carlos Ferrero. Obydwoje wykluczyły kontuzje.

Do walki o finał przystępuje również niepokonany w tym sezonie serb Novak Djokovic. Który od początku sezonu zarobił na kortach 2 razy więcej niż sam Rafael Nadal. Djoko ma już na koncie 5,43 miliona dolarów, na drugim miejscu Rafa z dorobkiem 2,65 miliona, a pierwszą trójkę zamyka angielski panicz Andy Murray (sic!) 1,51 miliona. Polak Łukasz Kubot na 52 pozycji z dorobkiem 228 tys dolarów.

NA początku warto zwrócić uwagę na kursy "na zwycięstwo" Novaka i Rafy. Bo to właśnie ci panowie są w gronie mocnych faworytów. A kilka meczy wygranych w fazie pucharowej na pewno obniży kursy.

Wśród kobiet na pewno nie zagrają siostry Williams które borykają się z kontuzjami.

Warto zwrócić uwagę na solidną grę Viktorii Azarenki, Caroliny Woźniacki(?) oraz coraz lepszą formę Marii Szarapowej. Nie lada niespodziankę może zgotować niemka - Julia Goerges, która w ostatnich turniejach grała bardzo obiecująco, nie wstrzymując ręki.

Jak wiadomo clay to specyficzny rodzaj nawierzchni, gdzie liczy się taktyka gry, umiejętność rozrzucenia przeciwnika. A tam najlepiej radzą sobie hiszpanie.

Wszelkie uwagi pytania, dyskusję proszę prowadzić w tym wątku.

Niech Roland nas pochłonie !

Pierwsze kortowe zmagania już za nami. Niedziela raczej bez rewelacji jeśli chodzi "mecze na szczycie". Grało kilku zawodników z nazwiskiem i tu nie obyło się bez niespodzianki.

Swoje występy zakończyli chorwat Marin Cilic przegrywając z reprezentantem Hiszpanii Ramirezem Hilgado 3-0. Wśród pań największą niespodziankę sprawiła włoszka Flavia Pennetta, która odpadła z Varvarą Lepchenko z wynikiem 2-0.

Spotkania bez problemów wygrali między innymi: David Ferrer, Jo-Wilfred Tsonga, Stanislaw Wawrinka i Fabio Fognini.

Wśród pań gładko z rywalkami poradziły sobie Julia Goerges, Polona Hercog, Jelena Janković oraz australijka Samantha Stosur.

KUBOT nie złożył broni, hiszpan Almagro jedzie do domu !!

"Łukasz Kubot wygrał z Hiszpanem Nicolasem Almagro 3:6, 2:6, 7:6 (3), 7:6 (5), 6:4 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa (z pulą nagród 17,520 mln euro). To wielki sukces Polaka (122 w rankingu), który pokonał rozstawionego z numerem "11" Hiszpana.

Mecz rozpoczął się źle dla reprezentanta Polski, który już w pierwszym gemie stracił własne podanie. Nieoczekiwanie przy wyniku 1:2 odrobił jednak stratę przełamania i dał polskim kibicom nadzieję, że powalczy z rozstawionym z "11" Almagro. Niestety, zarówno końcówka pierwszego seta, jak i cały drugi, przebiegały pod dyktando Hiszpana, który 21 maja triumfował w turnieju ATP w Nicei.

Łukasz Kubot nie miał zamiaru jednak się poddać i w trzeciej partii walczył jak równy z równym. Żaden z zawodnik nie potrafił przełamać przeciwnika. W tie-breaku górą był Polak, który zwyciężył 7:6 (7-3).

W czwartym secie Polak uwierzył w siebie i mimo, że już był bliski porażki (przegrywał 3:4 i serwował Almagro), to zdołał przełamać rywala i wrócić do gry. Po chwili wyszedł na prowadzenie 5:4, dość łatwo wygrywając przy swoim podaniu. Hiszpan znowu jednak wygrał dwie kolejne piłki i był bliski zakończenia pojedynku, ale Łukasz Kubot miał jeszcze jeden zryw, przełamał rywala i doprowadził po raz drugi w tym meczu do tie breaku.

Okazało się, że to nie było ostatnie słowo naszego tenisisty. Ponownie zachował więcej zimnej krwi i ograł rywala 7-5. Cudowny powrót do gry i o zwycięstwie miał przesądzić piąty set.

W tym jednak dało o sobie znać zmęczenie polskiego tenisisty. Kubot szybko został przełamany i po chwili przegrywał 0:3 w gemach. Gdy wydawało się, że to koniec emocji - Polak zaskoczył wszystkich raz jeszcze. Heroiczna walka na korcie opłaciła się - Kubot przełamał serwis Almagro i to dwa razy! Ze stanu 0:3 - zrobiło się więc 5:3 dla polskiego zawodnika.

Ostatecznie Łukasz Kubot wygrał w tej partii 6:4, wykorzystując pierwszą piłkę meczową, i po raz pierwszy w karierze pokonał hiszpańskiego tenisistę (dotychczas rywal zwyciężał trzykrotnie). Kwalifikant odprawił zatem jedenastą rakietę Rolanda Garrosa po trzech godzinach i 50 minutach wyrównanej walki.

Polak popełnił aż 58 niewymuszonych błędów, przy 23 po stronie rywala, w wygrywających uderzeniach był nieznacznie lepszy 75-69. Hiszpan świetnie serwował i miał aż 18 asów.

W drugiej rundzie rywalem Polaka będzie Argentyńczyk Carlos Alberto Berlocq (69. w rankingu ATP), który w pierwszej rundzie pokonał Bernarda Tomica z Australii 7:5, 6:4, 6:2. Bilans dotychczasowych pojedynków między tymi zawodnikami jest korzystny dla Polaka 2-1.

"Chciałbym zadedykować to zwycięstwo rodzinie w Lubinie i Bolesławcu, która zawsze jest ze mną w dobrych, ale i trudnych chwilach. Mam nadzieję, że dzięki ich wsparciu uda mi się wrócić do pierwszej setki rankingu i zostanę tam na dłużej. Mamie życzę wytrwałości, siostrze Pauli - żeby skończyła studia, a tacie, żeby utrzymał się z drużyną Kolejarza Stróże w pierwszej lidze. Jutro czeka ich ciężki mecz w Ząbkach, ale wierzę, że wygrają. Mamy takie nasze motto życiowe: +dopóki walczysz jesteś zwycięzcą+" - powiedział ze łzami w oczach Kubot, który po zwycięstwie odtańczył kankana dla trenera.

"Od stycznia pracuję z Janem Stocesem i mam z nim umowę, że jeśli wygram z mocnym rywalem na ważnym korcie, to po meczu tańczę dla niego kankana. Tak było w styczniu w Australian Open, tak było też dzisiaj" - dodał.

Almagro jest drugim wśród najwyżej rozstawionych zawodników, którzy pożegnali się z paryską imprezą w pierwszej rundzie. W poniedziałek odpadł Czech Tomas Berdych (nr 6.).

- Mogę powiedzieć, że to było jedno z największych zwycięstw w karierze, nad zawodnikiem, który jeszcze niedawno był w pierwszej dziesiątce świata. Do tego w ubiegłym roku trzy razy pokonał mnie na wszystkich nawierzchniach, a tylko raz, właśnie na "ziemi" w Rzymie, udało mi się urwać mu seta. Przyjechał tutaj z dużą pewnością siebie, bo w sobotę wygrał turniej w Nicei, no i na mączce rozegrał w tym roku o wiele więcej meczów ode mnie. Zawsze bardzo dobrze serwuje. Z niskiego wyrzutu, od razu przykrywa piłkę rakietą, więc jest mało czasu na odczytanie, gdzie ją skieruje - powiedział Kubot.

Polak jest 122. w rankingu ATP World Tour, a w Paryżu przeszedł trzy rundy eliminacji. We wtorek długo nie mógł znaleźć sposobu na mocny serwis Almagro, a udało mu się to dopiero w trzecim i w czwartym secie.

- W trzecim secie, dzięki Bogu, dotrwałem do tie-breaka, głównie atakując z returnu i mieszając grę. Taka była moja strategia, żeby nie grać przy jego serwisie długich wymian, tylko chodzić do siatki i wybijać go z rytmu. Przy swoim miałem cały czas zmieniać tempo, czasem atakować, czasem rozgrywać wymiany i grać po linii, szczególnie z forhendu. Było tych wariantów dużo, ale choć na początku mi się nie udawało, to wierzyłem, że taka taktyka musi w pewnym momencie przynieść skutki. Wiedziałem, że piłki, którymi gramy w Paryżu, bardzo mi odpowiadają, bo są szybkie i umożliwiają zdobywanie wielu punktów bezpośrednio serwisem - stwierdził Kubot.

- Miałem dzisiaj szczęście, ale szczęście przecież sprzyja dobrze przygotowanym. W czwartym secie przegrywałem już 2:4 i 15-40 przy swoim serwisie, ale mu się nie udało tego wykorzystać, choć to zawodnik ze światowej czołówki. Później było jeszcze 0:3 w decydującym secie, bo przegrałem serwis, psując trzy woleje. Jednak dalej grałem swój tenis, bo wiedziałem, że mogę wygrać. Dotychczas nie miałem okazji rozegrać zbyt wielu meczów pięciosetowych, właściwie tylko kilka w Pucharze Davisa. Almagro ma w nich większe doświadczenie, ale się udało - dodał.

W drugiej rundzie Roland Garros rywalem Kubota będzie Argentyńczyk Carlos Berlocq, obecnie 63. na świecie. Będzie to ich czwarty pojedynek i czwarty na korcie ziemnym. Bilans dotychczasowych jest korzystny dla Polaka 2-1, a w setach 6-2.

- To zawodnik, który gra głównie z głębi kortu, waleczny, więc nie będzie oddawał punktów za darmo. Szykuje się wyrównany mecz, ale wierzę, że w czwartek będę dobrze serwował. To może mi pomóc. Na razie mam ponad dzień na regenerację, no prawie, bo jutro jeszcze gram debla - przypomniał Kubot, który w deblu występuje w parze z Austriakiem Oliverem Marachem."

materiał onet.pl

Środa 25maj i 4 dzień Rolanda przed nami.

Dziś sporo ciekawych starć.

Zastanawiać się można nad spotkaniami:

gospodarz Benneteau czy może hiszpan David Ferrer ?

świetnie grający serb Tipsarevic czy może kolejny hiszpan Pere Riba ?

Novak Djokovic - Hanescu, co pokaże Djoko w kolejnym starciu ?

Nie mniej ciekawie robi się u kobiet.

wojowniczka Mattek-Sands czy raczej pogromczyni włoszki Flavii Pennetty, Varvara Lepchenko ?

Sara Errani czy nienaganna Hantuchova ?

lecz dwa najciekawsze spotkania dzisiejszego dnia to wg mnie:

Lucie Safarova - Julia Goerges

oraz

Marion Bartoli - Olga Govortsova

kto wygra, wyniki już wieczorem !

Czy ktoś ma jakieś info odnośnie "stanu" kostki Murraya?

Dzis czytalem krotki wywiad z Murrayem .

Ma podobno naderwane sciegno -jak sam mowi gra ryzykujac powazniejsza i dluzsza kontuzje . Ale zaraz potem dodaje ,ze ma przeciez dobre staty z Troickim i Chela .

Podobno dostal kule ,zeby nie obciazac nogi -ale zartem stwierdzil ,ze nie uzywal tego ,bo nie wie jak .

Powiedzial tez ,ze w czasie meczu z Trocikim mial w sobie wiecej pigul niz Ozzy Osbourne .:-D

Bylo to widac ,bo do wielu pilek nie biegal jak zawsze .

Co do dalszych meczow uwazam ,ze chyba troche sie podpala i wietrzy swoja szanse ,ze moze nawet wygrac Rolanda .Przyjazni sie z Djokovicem wiec wie ,ze on ma problemy z kolanem a biorac pod uwage ich ostatni mecz w Rzymie ,gdzie mial go juz praktycznie na widelcu nie wiadomo ,gdyby doszlo do finalu i powiedzmy meczu dluzszego niz 3 sety ktoremu pierwszemu odezwala by sie kontuzja .

Ale wczesniej po drodze jest Chela ,typowy clayowiec z tym ,ze w nie najlepszej formie -ale do ogrania .

A potem najprawdopodobniej Nadal ,tez moim zdaniem do ogrania -taka sama metoda jak zrobil to Djoko -poza tym tez chodza jakies slychy ,ze z nogami Nadala znowu jest cos nie tak .

Ale czy warto majac w perspektywie Wimbledon ?Moim zdaniem nie ,powinien juz oddac wo dla Troickiego .

Mecze z Chela i Nadalem nawet jak wygrane to z pewnoscia nie bedzie mniej niz 6 setow ,wiec obciazenie bardzo duze .

Ale ja ceniac go za niesamowita ambicje u ducha walki zycze mu jak najlepiej i oczywiscie bede mu kibicowal .