Skocz do zawartości
News Ticker
 • This is a news ticker
yavor

Typy graczy giełdowych

Typy graczy na giełdzie  

25 użytkowników zagłosowało

 1. 1. Do której grupy Ty się zaliczasz?

  • Systematycznie zarabiający.
   14
  • Systematycznie tracący.
   2
  • Typ "hop i bęc".
   9


Promowane odpowiedzi

Na giełdzie wyróżnić możemy trzy podstawowe typy graczy:

1. Systematycznie zarabiający. Wyróżnia ich dojrzała postawa oraz skuteczne zachowania. Gracze ci nie charakteryzują się bynajmniej 100% skutecznością zawieranych transakcji. Co ich wyróżnia to systematyczny wzrost ich krzywej kapitału. Obsunięcia oczywiście też występują ale są kontrolowane (poprzez zarządzanie ryzykiem) i nie prowadzą do bankructwa. Strata nie jest dla nich dotkliwa a raczej jest czymś naturalnym. Dzięki temu panują nad swoimi emocjami oraz dobrze radzą sobie ze stresem. Występują w mniejszości. Myślę że znane powiedzenie, iż na giełdzie zarabia tylko 5% graczy dotyczy właśnie tej grupy.

2. Systematycznie tracący. Są przeciwieństwem wyżej opisanych. Ich krzywa kapitału systematycznie opada. Często kończą z giełdą w wyniku dotkliwych strat finansowych. Nierzadko odbija się to negatywnie na ich poczuciu własnej wartości, wyrażają wtedy opinię (IMHO słuszną), że "Giełda, to nie dla mnie" bądź starają się znależć winnego zaistniałej sytuacji (spisek, grubasy, itp.). Powszechnie nazywani "dawcami kapitału". Myślę że takich graczy jest ok. 20% - 30%.

3. Typ "hop i bęc". To najliczniejsza grupa (60% - 75% wszystkich graczy).Czasem uda im się zrealizować bardzo dobre transakcje. Niestety dużą część tych zysków tracą w kolejnych nieudanych transakcjach. W ich działaniu trudno dopatrywać się systematyczności pomimo faktu, iż wielu z nich uparcie twierdzi że działa zgodnie z ustalonymi z góry zasadami. Nie potrafią zarządzać wielkością pozycji i ryzykiem. W konsekwencji ich krzywa kapitału wygląda jak elektrokardiogram.Popadają w skrajności: od euforii w przypadku przeprowadzenie zyskownej transakcji do depresji spowodowanej serią strat.

A do której grupy Ty się zaliczasz? :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×