Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker
balrog1984

Kalkulator kursów "Correct Score"

Recommended Posts

Cześć,

Wrzucam tu mój arkusz XLS, który może się przydać graczom CS-ów. Wiem, że niektórzy z Was tworzą sobie duże bazy. Ja pomyślałem, że spróbuję od strony teoretycznej. Skorzystałem z rozkładu Poisson'a który pozwala obliczyć prawdopodobieństwo strzelenia bramki, gdy drużyna strzela śr X bramek.

Dla dociekliwych:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozkład_Poissona

Sposób użycia:
Na początku wpisujemy śr. liczbę bramek w meczu - suma [ __ ] - tak, aby kurs na under 2,5 się zgadzał.
W drugim kroku ustalamy śr. liczbę bramek dla drużyny 1 - sr1 [ ___ ] dobieramy tak aby kursy MO się zgadzały.

Odpowiednie kursy powinny zostać obliczone. W tej pierwszej dużej tabeli mamy rozkład kursów - czysto z r. Poissona, odczytać można najpierw poziomo - potem pionowo. Ale jak zobaczycie różni się to troche od giełdy. Dlatego poniżej na tych kilku przykładach chciałem zrobić taką maskę korekt.

Po prawej w kolumnie O-P są już kursy, które powinny odpowiadać giełdzie.

Mam nadzieję, że się komuś przyda, podzielcie się spostrzeżeniami - czy to w ogóle ma sens.

CorrectScore.xls

\

Sposób użycia:

Na początku wpisujemy śr. liczbę bramek w meczu - suma [ __ ] - tak, aby kurs na under 2,5 się zgadzał.

W drugim kroku ustalamy śr. liczbę bramek dla drużyny 1 - sr1 [ ___ ] dobieramy tak aby kursy MO się zgadzały.

CorrectScore.xls

możesz wyjaśnić dokładniej jakie średnie wpisujemy w danych komórkach? sr1 i sr2 to średnie goli w meczach, a suma to po prostu sr1+sr2?

możesz wyjaśnić dokładniej jakie średnie wpisujemy w danych komórkach? sr1 i sr2 to średnie goli w meczach, a suma to po prostu sr1+sr2?

Dokładnie tak. suma = sr1 + sr2. Wpisujesz tylko w te zielone pola: suma () oraz sr1(). Wiem, że może to być trudne dla niektórych do załapania, postaram się przygotować przykład z obrazkami. Średnie śr1 i śr2 są potrzebne do tego aby to wszystko policzyć. A dobierasz je tak aby M/O oraz U/O się zgadzały z giełdą.

Edited by balrog1984

Poniżej podam przykład który powinnien ułatwić Wam pracę z tym arkuszem. Wybrałem taki oto mecz:

33wukwo.png

Sprawdzamy sobie kurs BACK na rynku Under 2.5 (1), oraz kurs na faworyta (2).

Otwieramy arkusz i wypełniamy 2 zielona pola. Zaczynamy od pola suma (1). Jak zaznaczyłem na poniższym screenie, wartość ta (średnia liczba bramek w meczu) jest ściśle powiązana z rynkiem Under/Over. W tym przykładzie musiałem podać wartość 2,47 gola w meczu, aby kurs na Under 2.5 odpowiadał sytuacji na giełdzie.

W drugim kroku muszę podać taką wartość (2) średniej liczby goli dla drużyny HOME (w tym przypadku jest ona także faworytem), aby rynek 1 X 2 (czyli Match Odds) zgadzał się z giełdą. Tu mała uwaga. Zgadzać się będzie tylko kurs faworyta (tak musi pozostać!) - wynika z różnicy pomiędzy rozkładem Poissona, a prawdopodobieństwem wynikającym z kursów giełdy. Dobierajcie tak tę wartość, aby faworyt był zgodny z giełdą. Średniej 2 nie podajecie - jest obliczana.

14v59h.png

I to już w sumie wszystko, dostajecie taki oto zestaw kursów (poniżej), na ile to się przyda niewiem, ale powinien być dość dokładny, aby można było zauważyć że coś stoi za wysoko, lub za nisko. Pomoże z pewnością gdy brakuje Wam takiego meczu w notatkach.

16bly6f.png

Mała uwaga jeszcze. Tam poniżej są odchyłki rozkładu kursów na giełdzie względem rozkładów z Poissona, można zauważyć, że uśredniłem je i stosuję jako korektę. Nie jestem pewien czy dla różnych rynków te odchyłki będą powtarzalne. Być może to jest mały mankament tego kalkulatora. Gdyby tak było - trzeba by w przyszłości zrobić grupy meczów i stosować różne uśrednione maski korekt. Tylko pytanie czy giełda się nigdy nie myli ? Wg mnie myli się Dziś mecz Arsenalu z Tottenhamem - wszyscy wskazywali że 0-0 stoi za nisko i co - wynik meczu 5-2 !

Niewiem czy dobrze rozumiem twoje pytanie. W arkuszu właśnie tak to robię, że po uzupełnieniu średnich - dostaję kurs.

Chyba, że chodzi Ci o wczesną predykcję zanim pojawią się kursy? Lub też szacowaniu po swojemu szans i granie betów, gdy dostaję różniece, no ale to jest bukmacherka. W moim przekonaniu nic tak nie wyznacza prawdopodobieństwa w meczu jak miliony zakładów na świecie na dane spotkanie.

Właśnie szukam sposobu by samemu określić tą średnią przy pomocy statystyk, dzięki temu sam określam kurs i widzę czy jest on niedowartościowany czy przewartościowany. W moim doświadczeniu kilka razy udało mi się idealnie przewidzieć kurs a co za tym idzie można było ugrać kilka - kilkanaście ticków. Będę testować dalej zobaczymy.

Dla meczu Blackpool - Hull wyliczyłem następujące kursy:

MO 1 => 2,26 - 2,28

Under 2.5 => 1,52

CS 00 => 7,2

jak na razie MO 1 zgadza się idealnie

Jeszcze taka mała uwaga mario - jak będziesz korzystał z rozkładu Poissona do piłki nożnej - to zauważysz, że nie jest to model idealny. Na forach można poczytać trochę o tym. Wg mnie wynika to z tego, że strzelanie bramek przez drużyny niekoniecznie jest od siebie niezależne. Często drużyny bronią wyniku, lub po utracie prowadzenia duży faworyt będzie na maksa podkręcał grę żeby wygrać. Ja zastosowałem korektę na każdy dokładny wynik. A korekty wziąłem z tych kilkunastu meczy (stan na giełdzie) na sekundy przed gwizdkiem i uśredniłem.

Innymi słowy nie istnieje idealny matematyczny model meczu. Można wziąć najbardziej zbliżony i wygodny (Poisson) i go trochę dostosować pod statystykę.

Jeżeli ktoś zagrał zgodnie z moimi wyliczeniami to można było troszkę zarobić.

kurs MO 1 wzrósł do poziomu 2,44

Under 2,5 spadł, kupiłem za 1,9 a spadł do poziomu 1,75/1,76

CS 00 kupiłem po kursie 12 a spadł do 10/10,5

Oczywiście skorzystałem z kalkulatora Balroga ale sam opracowałem sposób by wyliczyć liczbę punktów tak by otrzymać najbardziej prawdopodobny kurs

Witam wszystkich bardzo serdecznie, od jakiegoś czasu interesuje się tradingiem, a widząc ogrom wiedzy zawarty na tym forum również postanowiłem się tu trochę poudzielać :)

balrog14984:

Dzisiaj wybrałem sobie na próbę mecz Boluspor:Besiktas w pucharze Turcji. Kursy do arkusza wprowadziłem o godz. 9:45, tuż przed meczem sprawdzę czy i które wskazania z arkusza okazały się trafne, a które nie... Postaram się umieścić kolejny post po godz. 12, bo o tej startuje mecz :)

mario:

Które wartości bierzesz do obliczania własnych wyliczeń jakie podałeś w przypadku meczu Blackpool - Hull?

A więc podsumowanie:

Niestety kursy na CS nie były zgodne z tym co wychodziło z arkusza, np. rynek 0:1 był na poziomie 8/9 o 9:45, a według arkusza powinien pójśc do góry.... niestety spadł do 7,4/7,6. Inne miały spaść a wzrosły.

Co do Under/Over to było podobnie, jeżeli już kursy się wahały to raczej w drugą stronę niż powinny. Czy ktoś bawił się jeszcze tym arkuszem na konkretnych meczach?

Cześć,

Siedziałem ostatnio nad tym moim arkuszem, doszedłem do wniosku, że kluczem do sukcesu są korekty do tego rozkładu z którego korzystam, czyli Poissona. Aby ugryźć to trochę z innej strony, do tego najwłaściwszej, pobrałem dziś dane od 1993r. z ważniejszych lig w Europie z wynikami spotkań i nałożyłem to na rozkład Poissona aby zobaczyć na ile się pokrywają. Wiadomo jak jest ze statystyką, potrzeba ogromnej ilości danych, aby miało to sens. Okazało się, że dysponuje ok. 130 tys meczy, a zatem liczba z pewnością wystarczy do sprawdzenia przynajmniej kilku najczęstszych CS-ów (np. 1-1). Dzięki temu uzyskałem właściwe korekty dla przeciętnego meczu. Trzeba sobie zdać sprawę, że im dalej od przeciętnego meczu to i korekty mogą się zmienić, jednak sądzę, że dla typowego meczu to powinno być bardzo sensowne. Najbardziej "typowy mecz" to under 2,5 na poziomie zbliżonym do 1.92, oraz kurs faworyta w granicach 2.20.

Pierwsze obserwacje na przykładzie meczu Gran Derbi ukazały, że giełda stoi zgodnie ale tylko przy mniejszej liczbie bramek. Przy wynikach 3-3 był bym bardzo ostrożny. Tam będą ogromne różnice względem betfair, różnica w korekcie - wcześniej (0,72) do obecnie (1,02) robi swoje. Oznacza to ni mniej ni więcej, że gdyby stawiać non stop przeciw 3-3 zarobilibyśmy sensowne pieniądze przez te lata. Czemu kursy tak stoją? Nie mam pojęcia, wiem natomiast że na pewno nie ulegną zmianie w tym kierunku.

W arkuszu są teraz 2 modele, jeden w miare zgodny z betfair - oznaczony poisson (b ), oraz drugi statystyczny - poisson (s). Jeżeli chodzi o korzystanie to nic się nie zmieniło, ale doszła nowa funkcjonalność w kolumnie T - można wpisać kursy z aktualnej sytuacji na giełdzie, aby sprawdzić, który najbardziej odstaje (oczywiście po uprzednim wprowadzeniu odpowiednich średnich).

Ja osobiście polecam testowanie nowego modelu, dla niskich CS-ów (odrzuciłbym także AU), zwłaszcza dla meczu "typowego". Jeżeli na 131768 meczów pada 16541 razy wynik 1-1 to myślę, że jest to dobre przybliżenie, gdzie ten kurs powinien wylądować.

W arkuszu jest wbity mecz Real M. - Barcelona, zielone pola w kolumnie T także odpowiadają sytuacji sprzed gwizdka. Można zaobserwować różnice pomiędzy tymi modelami.

CorrectScore.v1.3.xls

Edited by balrog1984