Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker

Recommended Posts

Z tą prowokacją to taki mały żarcik był. Z tym trzymaniem się zasad Cycu to taka wycieczka osobista? :D Wiem, wiem, ja też miałem swojego Świętego Graala... :)

Co do "dwóch tygodni" Kuchar, to oczywiście też żartowałem. Jak dla mnie po prostu nie ma tu nic odkrywczego i są to "oczywiste oczywistości", które każdy po pewnym czasie odkryje. Psychika to druga sprawa, ale na to już lekarstwa nie ma. Jak Slav będzie się tego trzymał, na pewno zajedzie bardzo daleko, ale o to prosto nie jest. Jestem na to żywym dowodem i nie tylko ja, takich jest pełno.

Ogółem chodziło mi o dodawanie wpisu do podstaw tradera, jakby były czymś niebywałym. Coś takiego widziałem po prostu w wielu blogach.

Edited by 1899

Chętnie bym poznał twoją "26kę" ;) /cholera, jak to zabrzmiało :D /

:D teraz nie wiem czy mam czuć się zazdrosny o swoją żonę czy może chodzi o zasady, natomiast tak na serio traktując to z czasem będę starał się uchylać rąbką innych elementów na które zwracam uwagę, co mam nadzieję pomożę szerokiemu gronu graczy.

Pamiętajcie, że ja nigdy nie zaznaczałem, że jestem najlepszym graczem jakiego widzieliście, potwierdzam, że posiadam wiedzę i postaram się wykazać, ale nie pomyślcie sobie, że staram się umniejszyć komukolwiek ich doświadczenia lub umiejętności.

Pozdrawiam,

SLAV

Dzień dzisiejszy tak szybko jak się zaczął, tak szybko się skończył ponieważ nie miałem wystarczająco czasu by siedzieć dłużej na giełdzie i czekać na spadki na Yang Sun'a.

Jeśli ktoś miał możliwość posłuchać mojej rady to gratuluję, powiem szczerze, że aż takiego swingu się nie spodziewałem, ale gdybym był przed kompem napewno o wiele lepiej bym wykorzystał sytuację, jak zobaczycie na poniższych screenach, kurs na faworyta spadł z 2.30 nawet na 2.02 (przed samym startem 1.94 -18 ticków!!!!)

Co do Agnela, to też był lekki ruch w górę, ale jako że kurs mocno się trzymał mniej więcej w jednym miejscu, zrezygnowałem by wejść w zakład, zysk mógł być niewielki, ale wyglądało na to, że rynek w każdej chwili mógł odskoczyć jeszcze w dół.

post-2502-0-58992100-1343673823_thumb.jp

post-2502-0-44826400-1343673829_thumb.jp

post-2502-0-25991600-1343673834_thumb.jp

post-2502-0-77348400-1343673838_thumb.jp

Mając chwilę czasu, chciałbym uściślić co miała oznaczać druga z tabel zamieszczona na poprzedniej stronie.

Wiele osób wychodzi z założenia, że dobry trader powinien mieć dobrą skuteczność...

Jest to założenie błędne. Trader wcale nie musi mieć wysokiej skuteczności pod warunkiem, że wie kiedy ciąć stratę oraz jakiego typu zysk powinien osiągnąć na pozostałych zdarzeniach by ową stratę pokryć.

Poniżej zamieszczam przetłumaczoną tabelę w której to w pierwszej kolumnie zamieszczona jest procentowa wartość wygranych zakładów za dany okres, w kolumnie drugiej zamieszczona jest stawka którą udało nam się ugrać średnio na każdym zakładzie który został objęty pierwszą kolumną, w trzeciej kolumnie widnieje procent zakładów przegranych za dany okres, następnie stawkę jaką średnio przegraliśmy na tą grupę zakładów, natomiast na końcu widnieje zysk netto jaki moglibyśmy osiągnąć, zależnie od tego jaką posiadamy skuteczność, jakie kwoty wygrywamy i na jakie przegrane sobie pozwalamy.

Innymi słowy, gdybym nawet był bardzo słabym typerem i łapał bym zaledwie 30% okazji na swoją korzyść, ale w pozostałych zdarzeniach pozwalałbym sobie na straty rzędu połowy stawki tej którą zazwyczaj chciałbym wygrać, wychodziłbym jedynie na mały minus w całkowitej swojej grze.

Wystarczyłoby jednak tylko o 10% zwiększyć swoją skuteczność, zachowując ten sam stosunek wygranej stawki do przegranej i trader wychodzi już na minimalny plus.

Mając na uwadze powyższe informacje, widzimy, że gdy pozwalamy sobie by zysk na dany zakład i strata były na tym samym poziomie, potrzebujemy wykazać się skutecznością na poziomie 60% by móc pochwalić się zyskami z gry.

Jeśli jednak gramy głównie strategią skalpowania, czyli chcemy osiągnąć małe zyski, a przy tym jesteśmy przygotowani na większą stratę raz na jakiś czas, utrzymując stosunek stawki wygranej do stawki przegranej jak 1 do 2 (czyli na wygranych zakładach zyskujemy 1 jednostkę natomiast na przegranych pozwalamy sobie na 2 jednostki straty) musimy wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i osiągnąć ogólną skuteczność 'strzału' na poziomie 70% by cieszyć się jakimkolwiek zyskiem.

Tak więc, jeśli następnym razem ktoś wam powie, że z waszą skutecznością to napewno nie da rady ugrać czegokolwiek, uśmiechnijcie się pod nosem i pomyślcie, że jednak z matematycznego punktu widzenia , ten ktoś nie ma racji.

Pozdrawiam wszystkich kolegów i koleżanki po fachu.

SLAV

post-2502-0-95171900-1343687378_thumb.jp

slav, to co napisales widac ma sens, jednak trzeba wziac pod uwage czynnik ludzki ktory jest emocjonalny.

oczywisce matematyka zawsze zrobi swoje a jej funkcja jest tu wysoce pomocnicza.

mysle ze te tabele niesteyy daje w leb jesli mowimy o rynkach ip - a te gwarantuja zyski wieksze niz dzisiejsza inflacja i to co moze nam zaoferowac srednia krajowa.

wogole rynki inplay to calkiem inne story gdzie musisz innymi kategoriami funkcjonowac i niestety lookac na to co sie dzieje w spotkaniu.

niemniej jednak, posiadajac wyksztalcenie mat-info zgadzam sie - z niedocenionej i niezastapionej matmy jeszcze wiele dla nas dobrego!

spaced

Z tym trzymaniem się zasad Cycu to taka wycieczka osobista? :D Wiem, wiem, ja też miałem swojego Świętego Graala... :)

ah jakie to polskie co? nie obedzie sie bez uszczypliwosci :D szybko zapominasz kto Cie uczyl stawiac pierwsze kroki :D wycieczka osobista hmmm... co do Gralla - tak, miales go - dopoki stosowales zasady, ktore sam sobie wypisales...

sorki za off

slav, to co napisales widac ma sens, jednak trzeba wziac pod uwage czynnik ludzki ktory jest emocjonalny.

oczywisce matematyka zawsze zrobi swoje a jej funkcja jest tu wysoce pomocnicza

Emocje zawsze będą towarzyszyły w trakcie trade'u natomiast te tabele nie są od tego by pomagać je kontrolować, ale by wylać czasami kubeł zimnej wody na głowę jeśli trade nie idzie po naszej myśli, a za wszelką cenę próbujemy zrobić przeciwieństwo tego co mówi matematyka.

mysle ze te tabele niesteyy daje w leb jesli mowimy o rynkach ip - a te gwarantuja zyski wieksze niz dzisiejsza inflacja i to co moze nam zaoferowac srednia krajowa.

wogole rynki inplay to calkiem inne story gdzie musisz innymi kategoriami funkcjonowac i niestety lookac na to co sie dzieje w spotkaniu.

Z jednej strony rozumiem co masz na myśli, z drugiej jednak nie mogę zgodzić się do końca z tym poglądem. Chcesz mi powiedzieć, że grając dany zakład live nie planujesz sobie na jakie straty możesz sobie pozwolić i akceptujesz tylko zyski, natomiast w wypadku strat, nie tniesz, tylko czekasz na rozwój sytuacji? rolleyes.gif

W jednym z wcześniejszych Twoich postów pisałeś, że pre-play jest dla Ciebie pewną zagadką, dlatego postaram się w kolejnym poście na podstawie jednego dzisiejszego spotkania pokazać w jaki sposób można podejść do tej sprawy.

Pozdrawiam,

SLAV

Czynników które wpływają na dobór spotkania do pre-play jest dosyć dużo, jednak zawężając listę do jednego najważniejszego elementu, byłby to 'ciężar pieniądzą' po danej stronie zakładu.

Zaznaczam, że nie zawsze działa to w ten sam sposób, jednak czasami są na rynku pewne przesłanki jaki ruch kursu może zaraz nastąpić.

Poniej załączam screeny z dzisiejszego spotkania Motherwell - Panathinaikos z eliminacji Ligi Mistrzów.

Jak widać na pierwszym screenie, po stronie lay na pozycjach od 1.88 do 1.91 jest około 700 Funtów, nasomiast po stronie back tylko na 1.87 jest 660 Funtów, do tego jest to podparte 826 Funtami na 1.86 oraz prawie 7 tysiącami Funtów na 1.85.

Ewidentnie widać, że więcej osób chce layować tą pozycję niż backować, więc szansa na wybicie w rejony 1.92 i wyżej dosyć spora.

Na drugim zdjęciu, zrobionym 20 minut póżniej widać, że kurs zdążył się przesunąć o jeden tick do góry w dodatku nacisk po stronie back wzrósł, więc jest kolejna przesłanka ku temu, że łątwiej będzie komuś zjeść 235 Funtów po stronie 1.89 na lay niż 991 Funtów na kursie 1.88 po stronie back.

Kolejne pół godziny później i na trzecim zdjęciu już widać, że kurs zaczyna szybować w okolice 1.92 - 1.95. Zauważcie, że jest spora przestrzeń między back i lay ale nadal po stronie back jest o wiele więcej funduszy, co nadal daje większe prawdopodobieństwo by kurs został wywindowany jeszcze wyżej.

Zdjęcie numer 4 to kilka minut później, konsolidacja na rynku i przenosiny większości funduszy na poziom na którym wiało pustką, jeszcze bliżej 1.94, między 1.93 a 1.94 jest niewielka różnica w 'ciężarze pieniądza' w dodatku wygląda na to, że te 2 tys Funtów na 1.92 są podpuchą, zauważcie, że powyżej 1.95 na postronie lay nic nie ma, więc wystarczy tylko około 900 Funtów by kurs poszybował do około 2.00 natomiast by ten sam kurs spadł w dół o tyle ticków, teoretycznie potrzebowalibyśmy prawie 3 tys funtów.

Ostatnie zdjęcie to kolejne wypchnięcie kursu do góry, tym razem już na 1.99, a to wszystko działo się na przestrzeni zaledwie godziny, z tym, że największy ruch nastąpił między godziną 13 a 13.15.

Tak po krótce wygląda gra pre-play, jest to tylko jeden z przykładów jak można grać na danym rynku, z czasem, będę starał się wklejać więcej takich materiałów.

Pozdrawiam,

SLAV

post-2502-0-07504900-1343764677_thumb.jp

post-2502-0-52958200-1343764681_thumb.jp

post-2502-0-03959800-1343764686_thumb.jp

post-2502-0-40827400-1343764692_thumb.jp

post-2502-0-88506100-1343764696_thumb.jp

Slav bardzo dobra robota ( screeny ), niestety ten ciężar pieniądza moim zdaniem to 50/50% tyle już razy obserwowałem wycofywanie ściany i przenoszenie jej niżej/wyżej ( znikają wtedy bardzo często całe koszyki, tzw winda i łapanie w sidła ) w grze pre kierowałbym się wykresem i kursami u buków, te pieniądze w koszykach służą raczej spekulacji, ja nie mam zaufania do ścian na pre, na przerwach owszem

Ps, tutaj po prostu podpasywałeś rynek do tego co chciałeś napisać, równie dobrze możesz wkleić za chwilę cięcie strat w popłochu po kierowaniu się taką samą taktyką,

Ps 2. po drugie widzę że zrealizowałeś zysk już na poziomie 1.90:) dlaczego? skoro ciężar pieniądza pchał kurs w górę

Edited by Liver24

Poniej załączam screeny z dzisiejszego spotkania Motherwell - Panathinaikos z eliminacji Ligi Mistrzów.

Jak widać na pierwszym screenie, po stronie lay na pozycjach od 1.88 do 1.91 jest około 700 Funtów, nasomiast po stronie back tylko na 1.87 jest 660 Funtów, do tego jest to podparte 826 Funtami na 1.86 oraz prawie 7 tysiącami Funtów na 1.85.

Ewidentnie widać, że więcej osób chce layować tą pozycję niż backować, więc szansa na wybicie w rejony 1.92 i wyżej dosyć spora.

nie do konca sie z tym zgadzam.. jedyne co widac to kasa jaka lezy na poszczegolnych kursach - windy zazwyczaj zaczyna kasa wchodzaca na rynek a nie wystawiona

7k 3 koszyki powyzej/ponizej handlowanych kursow moze nie zaczyc absolutnie nic i taka kasa po prostu znika.

oczywiscie plusem zapelnionych koszykow jest to, ze latwiej ustawic SL i jest troche wiecej czasu na reakcje.. jezeli cos zaczyna sie dziac nie po naszej mysli.

na wykresie glownym absolutnie nic nie widac a ruchy byly calkiem sporo, na trendzie wzrostowym, ale jednak korekty byly w zasadzie do poziomu 1 tick powyzej punktu wyjscia (np 1.92 - 1.95 - 1.93 - 1.96 - 1.94 itd) i to bylo moim zdaniem wazniejsze niz rozklad gotowki w koszykach.

Edited by addicted

Slav bardzo dobra robota ( screeny ), niestety ten ciężar pieniądza moim zdaniem to 50/50% tyle już razy obserwowałem wycofywanie ściany i przenoszenie jej niżej/wyżej ( znikają wtedy bardzo często całe koszyki, tzw winda i łapanie w sidła ) w grze pre kierowałbym się wykresem i kursami u buków, te pieniądze w koszykach służą raczej spekulacji, ja nie mam zaufania do ścian na pre, na przerwach owszem

Zgadzam się jeśli chodzi o wagę, że nie jest to zawsze czynnik, który potwierdzi dany trend, jednak oprócz tego, chwilę przed wejściem widziałem, że u kilku buków kurs wskoczył na 1.90-1.93, w chwili gdy na Betfair oscylował na poziomie 1.88.

Ps, tutaj po prostu podpasywałeś rynek do tego co chciałeś napisać, równie dobrze możesz wkleić za chwilę cięcie strat w popłochu po kierowaniu się taką samą taktyką,

Celem screenów było tylko pokazanie spacedowi na prostym przykładzie, na czym potencjalnie może polegać gra pre-play, której jednym z elementów jest 'waga pieniądza' (tak się składa, że chyba kilka minut po tym jak kurs wskoczył na 2.00 nastąpiła szybka korekta rynku i spadł bodajże do 1.94, więc jeśli rzeczywiście ktoś wszedłby w rynek w tym czasie mógłby się sparzyć, będąc po niewłaściwej stronie)

Ps 2. po drugie widzę że zrealizowałeś zysk już na poziomie 1.90:) dlaczego? skoro ciężar pieniądza pchał kurs w górę

Często gram w biegu, mam chwilę przerwy w pracy to odpalam laptopa i sprawdzam co się ciekawego dzieje na giełdzie, zdarza się, że kurs nie idzie na tyle szybko do góry lub do dołu jakbym tego chciał, lub na ile czas mi pozwala więc realizuje zyski takie jakie mam pod ręką lub też tne straty o ile takie się pojawią.

Zwróć uwagę na timer, podobnie jak dzień wcześńiej na pływaniu, wyszedłem z transakcji dosłownie kilkanaście sekund zbyt wcześnie, gdybym mógł w spokoju poczekać jeszcze kilka minut zapewne bym to zrobił i wynik mógłby być okazalszy, wychodzę jednak z założenia, że czasami lepszy wróbel w garści, co nie zmienia faktu, iż postaram się pokazać lepszą grę w najbliższych dniach lub tygodniach

Pozdrawiam,

SLAV

Zgadzam się jeśli chodzi o wagę, że nie jest to zawsze czynnik, który potwierdzi dany trend, jednak oprócz tego, chwilę przed wejściem widziałem, że u kilku buków kurs wskoczył na 1.90-1.93, w chwili gdy na Betfair oscylował na poziomie 1.88.

jeśli buki podniosły kurs to zupełnie inna sprawa, widzę że masz łeb na karku, nie atakuję Cię w żadnym stopniu, chodzi mi jedynie o wielotorowe podejście do sprawy, trzymaj poziom, i lepszych wyników życzę bo narazie jest z tym średnio

na wykresie glownym absolutnie nic nie widac a ruchy byly calkiem sporo, na trendzie wzrostowym, ale jednak korekty byly w zasadzie do poziomu 1 tick powyzej punktu wyjscia (np 1.92 - 1.95 - 1.93 - 1.96 - 1.94 itd) i to bylo moim zdaniem wazniejsze niz rozklad gotowki w koszykach.

Hej addicted,

Czy mógłbyś przybliżyć mi co masz na myśli mówiąc, że korekty były do poziomu 1 tick powyżej punktu wyjścia, bo nie jestem pewien co chciałeś przez to powiedzieć?

Pozdrawiam,

SLAV

jeśli buki podniosły kurs to zupełnie inna sprawa, widzę że masz łeb na karku, nie atakuję Cię w żadnym stopniu, chodzi mi jedynie o wielotorowe podejście do sprawy, trzymaj poziom, i lepszych wyników życzę bo narazie jest z tym średnio

Absolutnie nie odebrałem tego jako atak na moją osobę, każda opinia jest ważna.

Wierzę, że wyniki będą przychodzić powoli z czasem, na chwilę obecną na 7 rynków na 3 dni ugrałem około 3-4 Funtów (co nie jest oszałamiającym wynikiem, ale należy pamiętać, że przyjąłem strategię grania o jeden tick na poziomie 0.50 Funta i tego się trzymam, więc nie mogę oczekiwać, że ugram z tego 50 Funtów przy takiej ilości zdarzeń :) ), z czego tylko jedna transakcja była na minusie, więc skuteczność nienajgorsza, kwestia czasu kiedy zwiększe stawki, a co za tym idzie i wyniki będą okazalsze.

Pozdrawiam,

SLAV

Hej addicted,

Czy mógłbyś przybliżyć mi co masz na myśli mówiąc, że korekty były do poziomu 1 tick powyżej punktu wyjścia, bo nie jestem pewien co chciałeś przez to powiedzieć?

Pozdrawiam,

SLAV

korekty byly w zasadzie do poziomu 1 tick powyzej punktu wyjscia (np 1.92 - 1.95 - 1.93 - 1.96 - 1.94 itd)

Chodzilo mi o taki scenariusz jaki mial miejsce w przypadku tego spotkania:

back/lay na poziomie 1.92/1.93 -> nastepnie wzrost o 3 ticki do poziomu 1.95/1.96 -> spadek do poziomu 1.93/1.94 -> itd..

nie widac tego na wykresie glownym, bo skala jest niewlasciwa, ale na wykresach pomocniczych z programow na prawde fajnie ie to ukladalo

• Create New...