Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker
Sign in to follow this  
Invvestor

Novak Djoković: dawali 200 tysięcy dolarów za ustawienie meczu

Recommended Posts

W czasie pierwszego dnia Australian Open na dalszy plan zeszła sportowa rywalizacja, a więcej mówiło się o korupcji i ustawianiu meczów w tenisie po doniesieniach BBC. Numer jeden rankingu ATP Novak Djoković był oczywiście pytany przez dziennikarzy o komentarz do tej sprawy i przyznał, że dziewięć lat temu oferowano mu 200 tysięcy dolarów za ustawienie spotkania.

W poniedziałek BBC we współpracy z serwisem Buzzfeed poinformowało, że 16 zawodników z pierwszej 50 rankingu jest podejrzanych o ustawianie meczów. Była to jednak tajemnica poliszynela, bo o ustawianiu meczów w tenisie wszyscy dobrze wiedzieli, ale panowała wokół tematu zmowa milczenia. Brytyjskie medium postanowiło ją przerwać, a dokumenty, jakimi BBC dysponuje w tej sprawie, sięgają 2007 roku.

To w tym momencie najgorętszy temat w tenisie, więc sportowa rywalizacja pierwszego dnia Australian Open zeszła na dalszy plan. Dlatego po szybkim wyeliminowaniu w pierwszej rundzie młodego Koreańczyka Hyeon Chung, Novak Djoković odpowiadał głównie na pytania nie dotyczące swojego spotkania, tylko rewelacji BBC.

- Słyszałem o tej sprawie i czytałem, że wspomina się kilku zawodników, którzy nie są już aktywni i mówi się o meczach sprzed prawie dziesięciu lat. Oczywiście w naszym sporcie nie ma miejsca na ustawianie wyników czy korupcję. Staramy się zachować czystość sportu najbardziej jak to możliwe - stwierdził Djoković i dodał, że jak na razie ludzie tylko zgadują, o jakie nazwiska chodzi, a póki nie ma dowodów, to czyste spekulacje.

Serb potwierdził też, że w 2007 roku oferowano mu 200 tysięcy dolarów za ustawienie spotkania w pierwszej rundzie turnieju w Sankt Petersburgu. Djoković ostatecznie na imprezie się nie zjawił.

- Nie kontaktowano się ze mną bezpośrednio. Cóż… wyszli do mnie z tym ludzie, z którymi w tamtym czasie pracowałem w mojej ekipie. Oczywiście nie było o tym w ogóle mowy. Człowiekowi, który próbował wszystko zorganizować, nie udało się ze mną skontaktować. Do niczego nie doszło - zastrzegł.

- Czułem się okropnie, bo nie chciałem, żeby w ogóle w jakikolwiek sposób mnie z czymś takim łączono. Niektórzy mogą to nazwać jakąś możliwością. Dla mnie to czyn niesportowy, przestępstwo w sporcie. Myślę, że nie ma na to miejsca w żadnej dyscyplinie- podkreślił.

Źródło: http://eurosport.onet.pl/tenis/australian-open/novak-djokovic-potwierdza-dawali-200-tysiecy-dolarow-za-ustawienie-meczu/5geck7

Nieco szerzej o całej "aferze": http://www.bbc.com/sport/tennis/35319202

Oraz: http://www.buzzfeed.com/heidiblake/the-tennis-racket#.can4X6PlE

Nie ujawnią nazwisk z tego samego powodu dla którego UEFA nie chce walczyć z korupcją w piłcę - największe londyńskie "betting syndicate" wykazywaly inicjatywę nieraz w tej sprawie (oni najlepiej rozumieją że podejrzana aktywność na rynku jest lepszym dowodem na ustawianie meczów niż nagrania z kamer monitoringu na którym widać osobę wręczającą łapówkę lub billingi a biorąc pod uwagę np ich interesy w Championship to właśnie im zależy na tym aby walczyć z korupcją w futbolu) ale UEFA woli ignorować tego typu zgłoszenia na zasadzie "lepiej schować to pod dywan i udawać że nie ma sprawy niż dawać mediom/opinii publicznej pretekst do krytyki".

Strona Showlegend przeanalizowała pod kątem statystycznym te same dane na których opierają się ustalenia Buzzfeed i wyszło im również 15 nazwisk:

Igor Andreev (RUS), Lukas Lacko (SVK), Ivan Dodig (CRO), Andrey Golubev (KAZ), Juan Ignacio Chela (ARG), Lleyton Hewitt (AUS), Jan Hajek (CZE), Albert Montanes (ESP), Daniel Gimeno-Traver (ESP), Janko Tipsarevic (SRB), Alex Bogomolov Jr (RUS), Matthew Ebden (AUS), Denis Istomin (UZB), Teymuraz Gabashvili (RUS) and Michael Russell (USA).

Showlegend zastrzega jednak że ich jedynym zamiarem było upublicznienie tych 15 nazwisk a w żadnym przypadku to nie oznacza że uważają że Ci gracze oszukiwali/oszukują. Na wszelki wypadek ja również tak uważam :D

Hewitt. Już pojawiły się artykuły że jest niewinny, że zastosowano złą metodologię.

Tipsa do momentu jak się nie ożenił miał parę "dziwnych" meczy.

Chela co starsi traderzy pewnie pamiętają jeden turniej w Ameryce Południowej jak go wylajowali w kosmos przed meczem.

Montanes miał słynny mecz z Fogninim na clayu, gdy Fognini grał z jedną nogą, potrafiąc tylko serwować i wygrał to :)

Lista jest chyba niekompletna bo brakuje tam jednego nazwiska, rosyjskiego, prawdziwego mistrza, szefa wszystkich szefów ustawek :)

Źródło: showlegend