Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker
Sign in to follow this  
PS33

Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair - część 1

Recommended Posts

Informacje dotyczące poruszania się po giełdzie Betfair

Spis treści:

1. Wstęp
2. Intefejs
3. Czym jest rynek na giełdzie Betfair
4. Giełda Betfair (Exchange) - zakładki
5. Widok rynków z poziomu wybranego meczu/zdarzenia
6. Multizakłady
7. Ustawienia funkcji
8. Podsumowanie
 

Napisane przez Polon dnia 17 gru 2015 21:12
betfair poradnik sposób na betfair betfair o co chodzi recenzja betfair betfair forum

Dołączona grafika

 

Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair

 

część pierwsza

 

Poruszanie się po giełdzie Betfair


Zakaz kopiowania treści poradnika! 

Wstęp


Giełda zakładów stanowi jedną z części składowych platformy Betfair. Oferuje możliwości niedostępne u zwykłych bukmacherów, co powoduje, że funkcjonowanie na niej rządzi się nieco innymi prawami. Poradnik ten ma za zadanie przedstawić podstawowe zagadnienia dotyczące giełdy, w tym m.in. poruszanie się po giełdzie, możliwości oferowane przez dostępne funkcje, analizy wykresów i tabel, mechanizmy obstawiania zakładów. Zainteresowani tematem czytelnicy mogą również zaznajomić się z recenzją Betfair, w której zawarty jest ogólny opis platformy: Recenzja Betfair

Poradnik ten składa się z trzech części. W pierwszej części "Poruszanie się po giełdzie Betfair" omówione zostały zakładki giełdy, obsługa interfejsu, oraz ustawienia konta. W drugiej części "Podstawowe zasady obstawiania zakładów", opisane zostały mechanizmy obstawiania zakładów opatrzone pomocnymi grafikami, w tym obstawianie na "wygra" oraz na "nie wygra"; obstawianie po minimalnej stawce 0.01 EUR; mechanizm obrazujący handel na giełdzie; waściwości zakładów nieprzyjętych - oczekujących, oraz wyliczanie prowizji. W części trzeciej poradnika "Interpretacja danych dostępnych na rynku oraz rynek wyścigów konnych" czytelnicy znajdą takie zagadnienia jak: omówienie wykresów kursów oraz tabeli oczekujących i przyjętych kwot; płynność rynku oraz jego zawieszenie; rynek wyścigów konnych, opis rynków piłki nożnej oraz wyjaśnienie czym jest tick. Poradnik jest opatrzony wieloma grafikami mającymi ułatwić czytelnikom przybliżenie zawartych w nim informacji. Należy zaznaczyć że niektóre informacje prezentowane na grafikach możliwe są do oglądania jedynie zalogowanym użytkownikom.

Strona Betfair jest podzielona na dwie zasadnicze części: górny pasek z zakładkami i ustawieniami oraz część "operacyjną" znajdującą się niżej, służącą w głównej mierze do wyszukiwania i obstawiania zakładów.

 

Interfejs


Dołączona grafika

Interfejs składa się z następujących części:

1. Wyszukiwarka 

Za jej pomocą wyszukać można interesujące mecze, zdarzenia sportowe. Po wpisaniu np. nazwy drużyny, wyszukiwarka podpowiada w rozwijającym się menu dostępne mecze, lub po wpisaniu i naciśnięciu przycisku "wyszukaj" prowadzi do strony z listą meczów oraz informacją ile rynków jest dostępnych w poszczególnych meczach. Z tego miejsca można przejść do proponowanego meczu, lub bezpośrednio do konkretnego rynku w danym meczu.

2. Segment do obsługi konta 

Użytkownik niezalogowany w tym miejscu może się zalogować, natomiast po zalogowaniu dostępne są informacje o stanie konta zwykłego i australijskiego. Obok znajduje się przycisk "Deposit" służący do bezpośredniego połączenia ze stroną z opcjami wpłat, oraz mały przycisk do odświeżania aktualnego stanu środków na koncie. Poniżej dostępne są ustawienia Settings, które ze względu na ścisłe powiązanie z zakładami, zostaną omówione później. Do dyspozycji jest także rozwijane menu (My Account) za pomocą którego można obsługiwać swoje konto. Menu My Account składa się z następujących opcji:

Dołączona grafika

My Betfair Account - na stronie do której prowadzi, można wpłacić, wypłacić środki, lub je przetransferować np. do Poker Wallet. Znajduje się tam też informacja o posiadanych punktach przydzielanych za aktywną grę użytkownika, a także informacje o aktualnie obstawionych zakładach. Jest tam dostępnych kilka zakładek: Payments (wpłaty, wypłaty, transfer), Activity (opcje opisane poniżej), My details (dane osobowe, ustawienia bezpieczeństwa, wysyłanie dokumentów), Promotion&Rewards (dane dotyczące bonusów oraz punktów na koncie gracza), Player Protection (ustawienia ochronne - gracz może np. sam zawiesić sobie dostęp do konta na określony czas lub ustalić limit potencjalnych strat - ogólnie różne ograniczenia, ktore gracz może aktywować jeśli np. uzna że nie panuje nad sytuacją i ma objawy uzależnienia od hazardu)

Account Statement - przedstawia listę transakcji wykonanych na koncie, w tym wygrane i stracone kwoty, wpłaty, wypłaty, pobrane prowizje.

My Bets - stanowi spis aktualnych, oraz przeszłych zakładów obstawionych przez gracza.

Betting History - szczegółowa historia zagranych zakładów. Można wskazać kryteria wyszukiwania, np. rodzaj zakładu, dyscyplina, status, oraz zakres czasu.

Betting Profit&Loss - wykaz zysków i strat. Określając przedział czasowy, dostajemy informację o zawartych w tym czasie zakładach oraz końcowy bilans zysku lub straty.

Logout - wylogowanie


3. Dodatkowe ikony
Dla osób zalogowanych, po lewej stronie znajdują się również przyciski "My Bets" oraz "My Free Bets" kierujące bezpośrednio do wcześniej opisanych podstron, oraz przycisk rozwijający wiadomości od Betfair, a obok ikonę telefonu prowadzącą do strony z aplikacją na fona.

4. Pierwszy pasek zakładek 
Nieco niżej znajduje się pierwszy pasek zakładek, z którego można wybrać giełdę zakładów (Exchange), kasyno, poker, róznego rodzaju gry, czy zakłady bukmacherskie Sportsbook. Z racji tego, że poradnik ten dotyczy giełdy Betfair, to pozostałe elementy zostaną pominięte (niemniej ich obsługa jest w miarę intuicyjna), a głównej uwadze zostanie poświęcona pierwsza zakładka - Exchange - czyli giełda zakładów.

5. Drugi pasek zakładek
Pod pierwszym paskiem zakładek znajduje się drugi pasek. Wybierając więc giełdę zakładów Exchange, mamy dostęp do kolejnych możliwości wyboru.
Jednocześnie w tym miejscu przechodzimy do drugiej głównej części składowej strony, która znajduje się pod paskami zakładek i w której gracze przeprowadzają większość operacji na giełdzie. Zanim jednak zosytanie ona opisana, wcześniej należy wyjaśnić czym jest rynek na giełdzie Betfair, gdyż termin ten w dalszej części będzie pojawiał się bardzo często.


 

Czym jest rynek na giełdzie Betfair


Rynek jest to miejsce, gdzie dostępne są zakłady w ramach pojedynczego zdarzenia w obrębie danego meczu/wydarzenia Przykładowo na poniższej grafice przedstawione są cztery rynki z meczu Man City - Mgladbach:

Dołączona grafika

- rynek na rezultat meczu (Match Odds)
- rynek na powyżej/poniżej 2.5 gola (Over/Under 2.5 Goals)
- rynek na wynik do przerwy (Half Time)
- rynek na dokładny wynik (Correct Score)

Kursy na polach niebieskich (inaczej - Back) są to kursy na "wygra", czyli gracz obstawia że dany wynik wygra.
Kursy na polach różowych (inaczej - Lay) są to kursy na "nie wygra", czyli gracz obstawia że dany wynik nie wygra.

Tutaj z kolei przykład pojedynczego rynku Match Odds po kliknięciu na przycisk "Viev full market" znajdujący się pod każdym rynkiem.

Dołączona grafika

Liczby widniejące pod każdym kursem informują jakie kwoty do obstawienia dostępne są aktualnie na dany kurs.


 

Giełda Betfair (Exchange) - zakładki


Będąc w zakładce Exchange w jej ramach gracz ma dostęp do szeregu kolejnych zakładek:

1. Zakładka Home
Jest to podstawowa strona z ogólnymi informacjami. Wycinek strony:

Dołączona grafika

W lewej kolumnie dostęp jest do listy wszystkich dyscyplin, w tym tych najpopularniejszych. W przypadku najpopularniejszych sportów, kliknięcie na daną dyscyplinę kieruje do nowej strony z ofertą zakładów, w mniej popularnych konieczne jest ponowne wybranie z zawężonej już listy interesującej pozycji. Pod listą dyscyplin dostępne są jeszcze następujące opcje:

- Multiples - multizakłady, jednakże link prowadzi do starej wersji strony. Multizakady są dostępne z innych miejsc, o czym później.

- Sport on TV - lista transmisji wydarzeń sportowych, zarówno przez kanały telewizyjne, jak i przez Betfair Live Video. Lista może zostać pogrupowana w zależności od dyscypliny, daty, kanału TV, języka transmisji.

- Where is the money? - lista ukazująca rynki na których ulokowane są największe ilości pieniędzy.

W środkowej części strony w skrótowej formie zaprezentowane są najpopularniejsze sporty np. piłka nożna, wyścigi konne, a za pomocą zakładek (Cricket, Tennis...) można wybrać kilka innych dyscyplin. Wprawdzie już z tego miejsca można umieszczać zakłady głównie na zwycięzcę, jednak pełna oferta wydarzeń włącznie z zakładami live dostępna jest po kliknięciu "More In Play Football" pod listą meczy lub analogicznie podobnych przycisków przy innych dyscyplinach. Pojawia się wtedy okno z rozszerzoną listą meczów i opcji:

Dołączona grafika

Za pomocą górnych zakładek można pogrupować mecze wg dnia tygodnia.
Nieco niżej dostępne są dwa rozwijane menu, domyślnie ustawione na Start Time i Match Odds:

- Start Time, którym można posegregować mecze w zależności od godziny rozpoczęcia (Start Time), w zależności od ligi (Competition), lub od przyjętych kwot pieniężnych (Amount Matched)

- Match Odds, w którym z kolei można posegregować w zależności od typu zakładu, np. wyniku meczu, wyniku do przerwy, poniżej/powyżej 2.5 gola, itd.

Dodatkowo na tym samym pasku po prawej stronie dostępne są trzy opcje które można zaznaczyć, i które segregują listę meczów w zależności od:
- dostępności meczów na żywo (Can Turn In Play),
- dostępnych meczów transmitowanych przez Betfair Live Video (Live video)
- dostępnych meczów transmitowanych przez stacje telewizyjne (On TV)

Najważniejsze oznaczenia i przyciski, które można spotkać na giełdzie Betfair:

Dołączona grafika


1. Wydarzenie transmitowane przez stację TV
2. Wydarzenie transmitowane przez Betfair Live Video
3. Wydarzenie dostępne do obstawiania w multizakładach
4. Informacje i zasady dotyczące meczu/wydarzenia
5. Przekierowanie do danego rynku wydarzenia
6. Wydarzenie aktualnie dostępne na żywo w czasie jego trwania
7. Mecz nierozpoczęty, który będzie dostępny na żywo
8. Mecz nierozpoczęty nie będący dostępny na żywo
9. Kursy na wynik danego meczu. Jeżeli widnieją tylko niebieskie pola z kursami, oznacza to że w ustawieniach jest wyłączona opcja Lay - opis jej włączenia jest umieszczony w częsci opisującej ustawienia.
10. Mecz zawieszony - obstawianie zakładów niedostępne (np. chwilowo z powodu gola, przyznania czerwonej kartki)
11. Mecz zakończony
12. Oznacza że w danym rynku, przy którym figuruje ten znak, jest dostępna funkcja Cash Out (więcej o niej w rozdziale o ustawieniach)
13. Odświeżanie rynku
14. Ikona mieszcząca się przy opcjach wyboru na rynkach, udostępniająca wykresy i tabele

Ponadto na większości stron giełdy (o ile nie na wszystkich) po prawej stronie ekranu, oprócz bannerów reklamowych znajduje się u góry pasek Betslip który rozwija się w postać okienka podczas obstawiania zakładów.


2. Zakładka In Play 
Zakładka przenosząca do strony z zakładami na żywo.

Dołączona grafika


W ramach In Play dostępne są dodatkowo zakładki z listą meczów na żywo które dopiero się odbędą danego dnia, oraz następnego (Today, Tomorrow). Z kolei w zakładce "In Your Play" można umieścić ulubione - obserwowane mecze. Można tego dokonać poprzez zaznaczenie gwiazdek umieszczonych przy każdym meczu. Dodatkowym narzędziem w prawym górnym rogu jest filtr umożliwiający wybór ligi. Ponad filtrem znajdują się jeszcze dwa okienka "Live video" oraz "On TV", których zaznaczenie wyodrębnia wydarzenia dostępne w transmisji video lub w którejś ze stacji telewizyjnych.


3. Zakładka Cash Out
Informuje o aktualnie obstawionych zakładach w których jest możliwość skorzystania z funkcji Cash Out.

4. Zakładka Football 
W swoim wyglądzie i funkcjach podobna do zakładki "Home", z tą różnicą że lista zakładów obejmuje tylko piłkę nożną. W lewej kolumnie tym razem wybrać można mecze spośród najpopularniejszych lig lub krajów, a także z dnia aktualnego lub następnego. Wyboru można dokonać również za pomocą żółtych przycisków uszeregowanych na środku strony.

5. Zakładka Horse Racing 
Zakładka ta przenosi do ofert wyścigów konnych.

Dołączona grafika


W lewej kolumnie znajduje się lista wyścigów pogrupowanych wg krajów, którą można rozwijać. Więcej szczegółów jest w środkowej części strony, gdzie także są pogrupowane wyścigi, zarówno zgodnie z krajem, konkretnym torem, jak i uszeregowane wg godziny rozpoczęcia. Dostępne są też przyciski: Betfair Radio - umożliwiający słuchanie transmisji wyścigów, Racing on TV - kierujący do strony z listą transmisji video, oraz Timeform Form & Results - gdzie znaleźć można m.in. informacje, statystyki, komentarze oraz wyniki wyścigów.

6. Dwie kolejne zakładki - Tennis oraz Cricket
Posiadają one podobne funkcje do zakładki Football, z tą oczywistą różnicą, że zakłady tam prezentowane dotyczą tenisa oraz krykietu.

7. Zakładka New&Tips
Prowadzi ona do strony na której głównie znajdują się artykuły, analizy, dotyczące poszczególnych dyscyplin sportowych w języku angielskim.

8. Zakładka Forum
Prowadzi do forum Betfair. Aby móc korzystać z forum, użytkownik musi mieć konto na Betfair ze stażem minimum 6 miesięcy, oraz musi być ono w pełni zweryfikowane, a preferowanym językiem - język angielski.

9. Ostatnie dwie zakładki - Tradefair oraz Betfair Video
Pierwsza z nich prowadzi do strony informacyjno - rejestracyjnej platformy handlowej Tradefair, która jest oddzielnym segmentem Betfair i nie będzie tu opisywana. Z kolei za pomocą Betfair Video przechodzimy do strony spisu transmisji video z wydarzeń sportowych, które można segregować wg dyscypliny oraz godziny/dnia rozpoczęcia, a ponadto można je oglądać w sąsiednim oknie (z pewnymi ograniczeniami, o czym za chwilę).

Dołączona grafika


 

Widok rynków z poziomu wybranego meczu/zdarzenia


Oferty zakładów zaprezentowane w powyżej opisanych zakładkach są przedstawione w postaci listy meczów/wydarzeń. Zatem w takiej konfiguracji możliwe jest najczęściej tylko obstawienie na wynik danego zdarzenia. Aby przejść do większej ilości rynków oferowanych w ramach konkretnego wydarzenia, wystarczy kliknąć na konkretny mecz umieszczony na liście. Na przykładzie piłki nożnej można przejść do rozbudowanej oferty danego meczu. Tutaj wycinek takiej strony, mecz Oliveirense - Feirense, akurat w czasie jego trwania.

Dołączona grafika

W lewej kolumnie znajduje się spis wszystkich dostępnych rynków. W części środkowej znajdują się pogrupowane rynki wg kategorii, gdzie zakłady z tego miejsca można obstawiać. W przypadku piłki nożnej, są to zakładki: Popular (najpopularniejsze rynki), Team Markets (rynki związane z wynikiem osiągniętym przez drużyny), Goal Markets (dotyczące ilości strzelonych goli), Score Markets (rynki dotyczące głównie dokładnego wyniku meczu), Cards&Corners (rynki z kartkami i rzutami rożnymi). Z kolei za pomocą przycisków "View as" można uszeregować rynki w formie kolumnowej lub liniowej.

Na samej górze znajduje się wypełniający się pasek ukazujący postęp w czasie trwania meczu, na którym umieszczane są w formie graficznej takie informacje jak - moment strzelenia gola, lub przyznanie żółtej lub czerwonej kartki. W górnym rogu dodatkowo gwiazdka, po zaznaczeniu ktorej mecz zapisywany jest na liście obserwowanych. Nieco poniżej po lewej stronie widoczny żółty przycisk "Head to head", który po rozwinięciu prezentuje porównanie obu drużyn, np. wyniki sześciu ostatnich meczów.

Pod każdym z rynków widnieje napis "View full market", którego kliknięcie przenosi bezpośrednio do konkretnego rynku. Dany rynek można również wybrać z dostępnych w lewej kolumnie z listy.

Po prawej stronie ekranu znajduje się okno Betslip w którym tworzone są kupony, oraz w zależności od ustawień (o których za chwilę), znaleźć się może okno Stream:

Dołączona grafika

Okno to ma trzy główne funkcje, które można wybierać za pomocą przycisków (w czerwonej ramce, aczkolwiek w części meczów niektóre z przycisków mogą być niedostępne). Pierwszy przycisk oferuje możliwość obejrzenia transmisji, drugi przycisk włącza tryb udostępniania informacji o przebiegu meczu w formie wizualizacji, natomiast trzeci przycisk ukazuje statystyki meczu i porównanie drużyn.

W przypadku transmisji video przez Betfair, niestety zdarza sie że transmisja jest niedostępna ze względu na lokalizację miejsca zamieszkania. Ponadto wymogiem jest obstawienie zakładu na dane zdarzenie w wysokości minimum 5 EUR/GBP. Jednak wymóg zaryzykowania 5 EUR można ominąć. W przypadku obstawienia przeciwnych wyników (Back i Lay), można uzyskać sytuację (opisaną w drugiej części poradnika w rozdziale "Obstawianie Back i Lay na tym samym rynku - podstawowy element handlu") w której gracz obstawił 5 EUR, ale bez względu na wynik już nie ryzykuje stratą takiej kwoty.

 

Multizakłady


Na Betfair oferowane są multizakłady, umożliwiające na jednym kuponie połączenie kilku zakładów. Przyciski kierujące do multizakładów widoczne są w wileu miejscach. Poniżej zaznaczone są czerwonymi ramkami:

Dołączona grafika

Najszybszy dostęp jest poprzez zakładkę Sportsbook dostępną na wielu podstronach Betfair. Multizakłady oferowane są w ramach zakładów bukmacherskich Sportsbook, a więc działają analogicznie do zwykłego bukmachera, a nie do giełdy. Powoduje to, że kursy tam oferowane są niższe niż na płynnych rynkach giełdy. Z drugiej strony można tam znaleźć kursy wyższe niż na słabo płynnych rynkach na giełdzie.

 

Ustawienia funkcji


Okno ustawień wywołuje się za pomocą przycisku Settings w prawym górnym rogu. Okno to wygląda nieco inaczej w zależności, czy wywoła się je np. ze strony Home, czy też ze strony pojedynczego rynku (gdzie jak na poniższej grafice widać, ustawienia są pogrupowane w formie zakładek). Niemniej opcje są w większości te same:

Dołączona grafika

1.Lay odds - kursy na "nie wygra"
Pokazuje lub ukrywa kursy Lay (czyli pola z kursami koloru różowego)


2.Market depth - dodatkowe kursy

Pokazuje lub ukrywa okienka z kolejnymi kursami oczekującymi na danym rynku. Ponieważ gracze wystawiają różne wartości kursów, więc aktualnie najkorzystniejsze kursy są umieszczone bezpośrednio na niebieskich i różowych polach, a kilka gorszych pozostałych - na białych polach. W poniższej grafice włączenie tej opcji powoduje pojawienie się dodatkowych pól z kursami zaznaczonych czerwonymi ramkami:

Dołączona grafika


3. Betfair starting price - cena wywoławcza

Włączenie wyświetlania ceny wywoławczej. Cena wywoławcza dostępna jest głównie na rynkach wyścigów konnych i wyścigach chartów ale zdarzają się też w najpopularniejszych meczach piłki nożnej. Po jej aktywowaniu, na danym rynku pojawia się środkowy segment zaznaczony w poniższej grafice czerwonymi ramkami.
W ramach tego ustawienia dostępne są trzy sposoby wyświetlania:

Dołączona grafika

a) Projected Odds - wyświetlana przewidywana cena wywoławcza jest liczona na podstawie już umieszczonych zakładów oraz cen.

B) Near / Far Odds - wyświetlane są dwie wartości - Near (to ta sama wartość co w przypadku Projected Odds), oraz Far (obliczana tylko na podstawie już umieszczonych zakładów)

c) Neither - ceny nie są pokazywane.

Co istotne, obstawienie zakładu po cenie wywoławczej jest możliwe jedynie przed rozpoczęciem zdarzenia. Na dodatek cena wywoławcza w chwili rozpoczęcia wydarzenia może być inna niż w chwili wystawiania zakładu, więc zakład zostanie przyjęty po cenie aktualnej w chwili rozpoczęcia. Przykład na wyścigach konnych:

Dołączona grafika

Został obstawiony koń Wolfcatcher za stawkę 2 EUR (czerwona ramka po prawej stronie). Mimo że na rynku widnieje kurs po cenie wywoławczej 1.16 (lewa czerwona ramka), to na kuponie jest podana tylko stawka, nie ma natomiast podanego kursu, ani spodziewanej wygranej. Kupon zostanie uzupełniony w chwili rozpoczęcia wydarzenia, kiedy będzie znana ostateczna cena wywoławcza. W tym przypadku, cena wywoławcza w chwili rozpoczęcia została ustalona na 1.13 i taka została wpisana w kupon. Tak więc wystawienie kuponu, sugerując się aktualnie prezentowaną ceną wywoławczą wcale nie oznacza, że ostatecznie na kuponie pojawi się kurs zgodny z tym, który był widoczny wcześniej.


4. Profit & Loss - informacja o zysku / stracie na rynku

- Include Settled Bets - na niektórych rynkach (głównie długoterminowych), po tym jak np. dany kraj zostanie wyeliminowany z rywalizacji, zakłady mogą być rozliczane w tym kraju. Opcja ta powoduje, aby dane zyski / straty dla tego rynku zostały od razu zawarte w rozliczeniu.

- Display net of commission - zaznaczenie okienka pokazuje na rynku podczas obstawiania, jaki będzie potencjalny zysk po odjęciu prowizji pobieranej przez Betfair.

- Display "what if" figure - opcja ta włącza lub wyłącza funkcję ukazującą na rynku, jakie mogą być zyski lub straty po obstawieniu danego zakładu.

Przykład:

Dołączona grafika


Po zaznaczeniu ustawienia Display "what if" figure, gracz otwiera kupon na zwycięstwo zespołu Wolfsburg w którym wpisuje stawkę 2 EUR (czerwona ramka po prawej stronie). W momencie wpisywania stawki, po lewej stronie przy wynikach meczu pojawiają się liczby określające co się stanie w przypadku gdy zaistnieje konkretny rezultat meczu. Kwota 3.24 EUR ukazana na zielono to zysk (brutto) jaki osiągnie gracz, gdy wygra Wolfsburg. W przeciwnym wypadku, gdy wygra drużyna przeciwna lub będzie remis - kwoty czerwone - 2.00 EUR oznaczają taką właśnie stratę.
Opcja Display net of commission działa w ten sam sposób, jedynie zielona kwota ukazująca potencjalny zysk jest pomniejszona o prowizję pobieraną przez Betfair - ukazywany jest zysk netto.


5. Bet view - suwak filtrujący kwoty dostępne na rynku

Dołączona grafika

Grafika przedstawia dwa te same rynki. Na pierwszym rynku suwak Bet view ustawiony był na 2 EUR, na drugim rynku natomiast na 1000 EUR. Przy ustawieniu na 2 EUR, na drużynę Cadiz było dostępne do zagrania 47 EUR po kursie 10. Więc jeśli suwak w drugim przykładzie został ustawiony na 1000 EUR, to te 47 EUR to było za mało, więc filtr pokazał jeden z następnych kursów (8.4) gdzie było już dostępne 1071 EUR, a więc więcej niż ustawione na suwaku 1000 EUR. Podobnie było na remis, gdzie suwak wyszukał po mniejszym kursie ponad wymagane 1000 EUR. Z kolei przy drużynie Real Madryt suwak nie musiał wyszukiwać, gdyż od początku dostępna tam kwota na najwyższy dostępny kurs grubo przekraczała ponad 1000 EUR (dokładnie 8540 EUR). Analogicznie można ustawiać na suwaku inne kwoty. Ustawieniem domyślnym jest kwota minimalna 2 EUR.


6. Refresh rate - odświeżanie
Suwak określający jak często mają się odświeżać informacje zawarte na rynkach (kursy, dostępne kwoty pieniężne)


7. Highlight when odds change - podświetlenie
Włączenie podświetlenia pól z kursami, które aktywuje się w momencie zmiany kursu lub zmiany kwot dostępnych przy kursie w momencie odświeżania.


8. In-Play bet persistence - opcja zachowania oczekującego zakładu
Zaznaczenie tej opcji spowoduje wyświetlenie na zakładzie który jest oczekujący, wyboru Cancel i Keep (zaznaczonej w czerwonej ramce).

Dołączona grafika

Zakład który został wystawiony, ale nikt go nie kupił, więc ma status oczekującego, jest narażony na usunięcie (np. gdy padnie gol w meczu), lub w chwili rozpoczęcia wydarzenia, jeśli oczekujący zakład został wystawiony przed rozpoczęciem. Aby taki zakład został zachowany, należy zaznaczyć na nim opcję Keep, a jeśli ma nie być zachowany - opcję Cancel. Każdą taką zmianę należy potwierdzić przyciskiem Update. Zagadnienie to zostanie rozszerzone w drugiej części poradnika.

9. Default stake - stawka domyślna
Możliwość ustawienia stawki domyślnej, która jest automatycznie wpisywana w okienko otwieranego zakładu.


10. Cash Out
Przycisk Cash Out dostępny jest na wielu rynkach. Dzięki niemu można uciąć straty jeśli mecz układa się nie po myśli gracza, lub zapewnić zysk niezależnie od dalszych losów meczu.

- Cash Out (on Market View) - włączenie funkcji Cash Out
- Show Cash Out confirmation - aktywuje dodatkowy przycisk konieczny do potwierdzenia użycia funkcji Cash Out

Przykład:

Dołączona grafika

Na pierwszym rynku, gracz obstawił 0.10 EUR na drużynę Slavia Sofia po kursie 2.18 (niebieski kupon po prawej stronie). Mecz nie szedł w dobrym kierunku, więc gracz skorzystał z funkcji Cash Out. Na rynku znajduje się suwak, za pomocą którego można regulować wysokość strat/zysków. Suwak w położeniu Max, zapewnia równomierny rozkład zysków/strat niezależnie od ostatecznego wyniku meczu. Tak więc w tym przypadku, stosując Cash Out, niezależnie od wyniku, gracz straci 0.02 EUR, które to kwoty informują o tym figurując przy każdej z trzech pozycji. Tym samym, ewentualny zysk 0.12 EUR -> przekształca się w stratę 0.02 EUR, ale jednocześnie ewentualne straty - 0.10 EUR -> zmniejszają się na -0.02 EUR. Można to nazwać cięciem strat. Po zatwierdzeniu Cash Out, wystawiany jest automatycznie przez system przeciwny kupon, który realizuje decyzję gracza. W tym przypadku został automatycznie zawarty kupon Lay (różowy).

Gdyby z kolei mecz toczył się zgodnie z przewidywaniami gracza, to korzystając z Cash Out mógłby doprowadzić do sytuacji, w której miałby wszystkie trzy pozycje na zielono, a więc niezależnie od wyniku, miałby zysk.

Przesuwając suwak w lewą stronę (dolny rynek) proporcje między zyskiem, a stratami stopniowo zwiększają się. Od gracza zależy na jakie ustawienie suwaka się zdecyduje, czy woli mniejszą ale równą na wszystkie wyniki stratę lub zysk, czy może woli zaryzykować większą potencjalną stratą, ale i mieć szanse na większy zysk jeśli padnie korzystny wynik.


11. Display Sport Zones 
Za informacją ze strony, wyłączenie tej funkcji powoduje szybsze przechodzenie między stronami Betfair.

12. Show race card info 
Włączenie powoduje uzupełnienie rynków najbardziej popularnych wyścigów konnych o dodatkowe wizualne informacje.

13. Show Quick settings panel 
Aktywuje pomocniczy pasek ustawień na dole ekranu, gdzie dostępne są opcje Default stake, oraz Bet view.

14. Alternative color scheme 
Zmienia kolor interfejsu

15. Display Live Stream 
Udostępnia okno Live Stream

16. Auto-play Live Stream 
Automatyczne włączenie transmisji live w oknie Live Stream

17. Show the Games modules 
Udostępnia w prawej części ekranu segment reklamowy składający się z bannerów kierujących do stron z grami Betfair.

 

Podsumowanie


Mimo wielu różnych zakładek, przycisków i funkcji, poruszanie się po giełdzie nie jest trudne, choć na początku może sprawiać takie wrażenie. Część opcji do wyboru dostępnych jest z poziomu zarówno strony głównej, jak i strony z konkretnym zdarzeniem, a nawet konkretnym rynkiem, co ułatwia ich odnalezienie. Ponadto wiele dostępnych ustawień i funkcji ułatwia w pewnym stopniu korzystanie z giełdy, chociaż porównując te możliwości do tych oferowanych w specjalnych programach (np. Bet Angel, Geeks Toy i inne), to wyglądają one dość skromnie.
 

Znalezione na : 

http://www.hyipforum.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...