Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker
Sign in to follow this  
PS33

Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair - część 3

Recommended Posts

Informacje dotyczące poruszania się po giełdzie Betfair

Spis treści:

1. Wskaźnik procentowy i płynność rynku
2. Tabela oczekujących i przyjętych kwot
3. Wykresy kursów
4. Rynek wyścigów konnych
5. Zawieszenie rynku
6. Czym jest tick
7. Rynki w piłce nożnej
8. Podsumowanie

Napisane przez Polon dnia 17 gru 2015 21:33
betfair forum betfair poradnik betfair co to jest betfair recenzja betfair giełda

Dołączona grafika

 

Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair

 

część trzecia

 

Interpretacja danych dostępnych na rynku

oraz rynek wyścigów konnychZakaz kopiowania treści poradnika!
 

Wskaźnik procentowy i płynność rynku


Giełda Betfair oferuje wgląd w informacje pomocne przy analizie danego rynku. Pierwszą z takich informacji jest wskaźnik procentowy.
Dla przykładu na poniższej grafice ukazane są dwa odmienne rynki:

Dołączona grafika

Wskaźniki procentowe oznaczone w czerwonych ramkach informują o stopniu nasycenia rynku. Generalnie w tym przypadku im ta wartość jest bliższa 100% tym lepiej (aczkolwiek są rynki, gdzie występuje pożądany wskaźnik bliski 200%, 300%, 400%, o czym za chwilę). Z kolei kwota zaznaczona w niebieskiej ramce informuje o całkowitej ilości przyjętych kwot na danym rynku (więcej o tej kwocie w dalszej części przy okazji omawiania wykresów). Jak widać, pierwszy rynek jest płynny. Świadczy o tym zarówno spora przyjęta dotychczas kwota ponad 130 tys EUR, oraz oferowane kursy gdzie nie ma praktycznie żadnych luk między ich wartościami.

Odmienna sytuacja panuje na drugim rynku. Rynek ten jest na chwilę obecną dosyć słabo płynny. Kwota przyjęta na tym rynku to zaledwie 13 EUR. Dostępne ilości kursów w większości nie przekraczają nawet 10 EUR. Ponadto widnieją duże luki pomiędzy kursami. Przykładowo na drużynę FK Sileks dostępny jest kurs 5.1 a kolejny to dopiero 3.95. Również różnica pomiędzy kursami Back (5.1) i Lay (9.4) jest duża. Wskaźniki procentowe na tym rynku sporo odbiegają od 100%. Rynek taki jest mało atrakcyjny, i dostępne kursy nie odzwierciedlają realnych szans na dany wynik. Wprawdzie gracz może wystawić swój kurs, ale ze względu na aktualnie słabe zainteresowanie graczy tym rynkiem, nie ma gwarancji czy ktoś by go przyjął.

Jeśli dane wydarzenie jest wystawiane przez Betfair kilka dni przed datą rozpoczęcia, to np. w mało popularnych meczach potrzeba kilku dni, aby płynność na rynku osiągnęła zadowalający poziom, a nierzadko brak zainteresowania graczy powoduje, że płynności w ogóle nie ma. Z kolei w najpopularniejszych ligach, w tym np. w meczach Ligi Mistrzów, ze względu na duże zainteresowanie graczy, dobra płynność pojawia się na wiele dni przed datą meczu.

Wskaźnik procentowy wynika bezpośrednio z najatrakcyjniejszych dostępnych kursów. Na przykładzie meczu FK Sileks - Shkenija można taki wskaźnik obliczyć "na piechotę". Należy wziąć wszystkie kursy Back lub Lay (w tym przykładzie obliczam wskaźnik przy Back, więc biorę wszystkie kursy z niebieskich pól Back), a więc kursy: 5.1 na FK Sileks, 1.63 na Shkenija, oraz 3.5 na remis. Obliczenie wygląda następujaco:

(1 / 5.1 + 1 / 1.63 + 1 / 3.5 ) * 100% = 109.53%

Jak więc widać, obliczony "na piechotę" wskaźnik pokrywa się ze wskaźnikiem umieszczonym na rynku, który wynosi tam 109.5%.

Są również rynki, gdzie wskaźnik ten z punktu widzenia gracza powinien być bliski 200%, 300% itd. Przykład takiego rynku:

Dołączona grafika

Rynek ten to "podwójna szansa". W ramach jednego zakładu można w nim obstawić następujące wyniki:

- wygra gospodarz lub będzie remis
- będzie remis lub wygra gość
- wygra gospodarz lub wygra gość

Czyli w ramach jednej z powyższych opcji można obstawić dwa spośród trzech rezultatów meczu. Ponieważ na tym rynku nie ma zbyt dużych luk w kursach to powoduje że wskaźnik na tym rynku jest bliski 200% i w tej wartości jest on pożądany. Analogicznie można znaleźć rynki, gdzie pożądany jest np. wskaźnik bliski 400%. Dzieje się to np. na rynkach wyścigów konnych "4 Places", gdzie gracz stawiając na wygraną danego konia, wygrywa jeśli koń ten zakończy wyścig na pierwszym, drugim, trzecim lub czwartym miejscu.

Reasumując, jeśli jeden zakład na rynku jest określony przez pojedynczy rezultat wyniku wydarzenia, to pożądany jest wskaźnik bliski 100%, jeśli natomiast w ramach jednego zakładu możliwa jest wygrana przy kilku różnych rezultatach, to wtenczas pożądany jest wskaźnik wielokrotności 100%, zależny od ilości możliwych wygranych rezultatów.

Należy wspomnieć, że wskaźniki te nie są widoczne dla osób niezalogowanych.

Za pomocą dwóch metod segregacji wydarzeń, można wyselekcjonować w postaci listy najbardziej płynne rynki w ramach jednej lub wielu dyscyplin. Selekcja bazuje na kwotach przyjętych na danych rynkach - duże przyjęte kwoty oznaczają duże zainteresowanie graczy, a co za tym idzie - dużą płynność rynku.

1. Klikając na przycisk "Where is the money?" na dole lewej kolumny z listą dyscyplin, przechodzi się do okna w którym prezentowane są najbardziej płynne rynki i które można segregować w zależności od dyscypliny oraz w sąsiednim okienku w zależności od kwot przyjętych lub nieprzyjętych.

2. Na stronie głównej giełdy (Home) klikając w środkowej częśći pod listą meczów "More In - Play Football" (lub analogicznie przy innej dyscyplinie), przechodzi się do strony w której zamiast domyślnej opcji "Start Time" nad listą meczów, można wybrać "Amount Matched" i wówczas mecze segregowane w zależności od przyjętych kwot. Najeżdżając kursorem na poszczególne mecze pokazywane są te kwoty. Dodatkowo segregować można w zależności od rynku (np. Match Odds, Over/Under 2.5 goals, itd), oraz wg dni tygodnia za pomocą zakładek.

Możliwość segregacji w zależności od przyjętych kwot jest przydatna, gdy gracz chce znaleźć najbardziej płynne rynki.


 

Tabela oczekujących i przyjętych kwot


Bezpośrednio na rynku możliwe są do obserwacji jedynie trzy kursy na Back i tyle samo na Lay (włączając w to kursy na białych polach). Jednak kwot oczekujących z reguły jest więcej, zarówno na mniejsze jak i jak i na większe kursy. Aby je zobaczyć należy kliknąć ikonę wykresu obok (w tym przypadku) nazwy drużyny:

Dołączona grafika


Ukazuje się wówczas poniższe okno (w przypadku wyścigów konnych oraz niektórych dyscyplin, tabela jest bardziej rozbudowana i zostanie to omówione w opisie wyścigów konnych). Dla osób niezalogowanych tabela nie jest widoczna w całości.

Dołączona grafika

Tabela i wykres dotyczą drużyny Belgrano w meczu Belgrano - Colon. W rozwijanym menu zaznaczonym zieloną ramką można zmienić wykres i tabelkę na pozostałe wyniki meczu, czyli na Colon lub remis. Teraz jest ona ustawiona na Belgrano. To samo można uzyskać, klikając którąś z ikon wykresu na rynku, dotyczącą konkretnego wyniku, pokazane na poprzedniej grafice.

Tabela prezentuje wszystkie kursy (kolumna Price), które są aktualnie oczekujące, oraz te które zostały przyjęte. Np. widać, ze są kursy od 1.01 do 1.05, a następnie luka po której jest dopiero kurs 1.69. Oznacza to, że kursy których nie ma, nie były przyjęte, ani że nie są aktualnie przez nikogo wystawione, dlatego są w tabeli pominięte.

Kolumna druga i trzecia (To Back i To Lay) prezentuje kursy oczekujące (w kolorze błękitnym dla Back i różowym dla Lay), oraz kursy które nie są aktualnie oczekujące, ale wcześniej zostały wystawione i przyjęte przez graczy - na tej grafice jest tylko jeden taki kurs - 1.92 - niezabarwiony.

Kolumna trzecia (Traded) prezentuje z kolei kwoty przyjęte na dane kursy, czyli oznaczające że inni gracze obstawili kursy w podanych kwotach. Należy zauważyć, że suma tych kwot jest przedstawiona jako informacja nad sąsiadującym po lewej stronie wykresem jako "Betting summary - Volume". Aczkolwiek przyglądając się, nad wykresem figuruje kwota 372 EUR, natomiast suma kwot z tabelki wynosi 368 EUR. Może to być wynikiem tego, że w tabelce kwoty są zaokrąglane do pełnych liczb.

W części drugiej poradnika (rozdział: "Zakłady nieprzyjęte - czyli oczekujące") był podany następujący przykład tej samej drużyny w tym samym meczu, który w kontekście analizy powyższej tabeli, powtórzę:

"
Dołączona grafika

Na Lay Belgrano najlepszy oferowany kurs był 1.95 w ilości 4 EUR. Gracz zaoferował lepszy kurs (przypominając - mniejszy Lay jest lepszy niż większy) który wyniósł 1.93 w ilości 50 EUR (zielona ramka). Tym samym jego oferta jako aktualnie najlepsza pojawiła się dla innych graczy jako Back (czerwona ramka), a poprzedni - gorszy kurs został zepchnięty na białe pole (strzałka)."

W powyższym przykładzie dotyczącym wykonania przez gracza zakładu oczekującego na drużynę Belgrano na zakład Lay po kursie 1,93 i stawce 50 EUR, zakład ten jako najatrakcyjniejszy wpadł na pierwsze niebieskie pole, spychając gorszy kurs 1.93 na pole białe.

We wcześniej wstawionej tabeli dotyczącej zespołu Belgrano, ta oferta również została zanotowana. Oferta ta (kurs 1.93 po stawce 50 EUR) figuruje i jest zaznaczona czerwoną strzałką. Tworząc ofertę kursu Lay, dla graczy jest ona widoczna jako Back (i na odwrót), dlatego też w tabeli widnieje w błękitnej kolumnie i jako aktualnie najatrakcyjniejsza oferta zajmuje pierwsze miejsce licząc od granicy Back/Lay. Gdyby założyc, ze jakiś gracz obstawiłby np. 30 EUR z tej oferty, to dostępna kwota w kolumnie Back spadłaby z 50 EUR na 20 EUR, natomiast w kolumnie Traded zostałaby odnotowana ta transakcja w postaci dodania obstawionej kwoty 30 EUR. Wycięta w poniższej grafice pozycja ta wyglądałaby wówczas tak:

Dołączona grafika

Oczywiście, jeśli w kolumnie Traded wcześniej znajdowałaby się już jakaś kwota, to te 30 EUR zostałoby dodane do wcześniejszej kwoty.

 

Wykresy kursów


Ponieważ wykresy z powyższego wydarzenia są dosyć słabe ze względu na małą aktywność graczy, to posłużę się innym meczem:

Dołączona grafika

Na grafice przedstawione są trzy wykresy w obrębie jednego rynku, odpowiednio dotyczące drużyny Bologna, Napoli oraz remisu.
Nad wykresem widnieją następujące informacje:

- Total matched on this event - jest to cała kwota pieniędzy przyjęta na danym rynku. Jak można wyliczyć, jest to suma trzech kwot "Betting sumary Volume" z opcji wyboru Bologna, Napoli oraz remis (150,290 = 33,574 + 106,917 + 9,799)

- Betting summary Volume - jest to suma pieniędzy przyjęta tylko na konkretny wynik zdarzenia.

- Last price matched - jest to kurs, po jakim został ostatnio przyjęty zakład na rynku na dany wynik.

Na wykresach "Price / Volume over time" widoczne są dwa wykresy. Wykres czerwony, który należy odczytwyać według lewej osi Price, ukazuje na przestrzeni czasu wahania kursu od momentu pierwszego przyjętego zakładu do chwili obecnej. Natomiast ciemny wykres słupkowy, który należy odczytywać według prawej osi Volume, przedstawia na przestrzeni czasu przyjęte wysokości kwot. Przykładowo z wykresu dotyczącego remisu, można odczytać, że we wcześniejszym określonym momencie po kursie 4.6 zostało przyjęte około 870 EUR (niebieskie odniesienie na grafice)

Pod wykresem w okienku Inverse Axis jest możliwość zmiany wyświetlanego wykresu (tylko czerwony wykres Price wówczas ulega zmianie). Po zaznaczeniu, przykładowy wykres dotyczący drużyny Bologna wygląda następująco:

Dołączona grafika

Pokazuje on jak zmieniał się procentowy wskaźnik szans na zwycięstwo danego wyniku (w tym przypadku na zwycięstwo Bologny), gdzie na lewej osi znajdują się teraz liczby określające procent szans. Można to w prosty sposób sprawdzić. Ostatni aktualnie przyjęty kurs, jak widać nad wykresem, wyniósł 8.4. Procent szans na jego trafienie wynosi: (1 / 8.4) * 100% = 11.9%. Teraz odnosząc ten ostatni przyjęty kurs (zaznaczony w niebieskim okręgu) na lewą oś (linia przerywana) widać że na osi znajdzie się między 10%, a 12.5%, przy czym bliżej 12.5%. Zgadzałoby się to mniej więcej z wcześniej obliczonym prawdopodobieństwem wynoszącym 11.9%.

Zasadniczo, im mniej płynny rynek, tym wykres gorzej odzwierciedla wahania kursu w stosunku do sytuacji rzeczywistej.
Na rynku płynnym wykres na bieżąco reaguje na zdarzenia mające miejsce w meczu. Poniżej przykład w jaki sposób zmieniał się wykres kursu w zależności od strzelonych goli w meczu ENPPI - Aswan FC. Wykres dotyczy zmian kursu na drużynę ENPPI.

Dołączona grafika

Na zielonej linii symbolizującej czas trwania meczu umieszczone są momenty strzelenia goli, które za pomocą strzałek przeniesione są na czerwony wykres kursu.

Wykres rozpoczyna się kursem ok. 1.43 który został zawarty jakiś czas przed meczem i jak widać ktoś przyjął dosyć słaby kurs wystawiony przez innego gracza, bo nieco później kurs ustabilizował się na poziomie ok. 1.65. Kilka minut po rozpoczęciu meczu padł gol dla ENPPI, co spowodowało że kurs na tę drużynę gwałtownie spadł aż do 1.2. Wkrótce przeciwna drużyna strzeliła wyrównującą bramkę, a zatem zwycięstwo ENPPI się oddaliło, co spowodowało gwałtowny wzrost kursu do ok. 1.75. Od tego momentu w miarę upływu czasu widoczny był stopniowy wzrost kursu spowodowany tym, ze coraz mniej czasu pozostawało na wyjście na prowadzenie przez gospodarzy.

W pewnym momencie widoczne było zahamowanie wzrostu kursu, a nawet jego minimalny spadek. Moment ten odzwierciedlał czas trwania przerwy w meczu, podczas której nie mają miejsca bezpośrednie sytuacje w meczu mogące zmienić wynik. Chwilę po wznowieniu gry ENPPI strzeliło gola i wyszło na prowadzenie, co spowodowało spory spadek kursu na tę drużynę. Dalej widać stopniowy niewielki spadek do chwili strzelenia trzeciej bramki przez ENNPI, przez co kurs znowu spadł i dążyłby do minimalnego kursu 1.01, gdyby nie gol przeciwnika na 3-2, który spowodował przed końcem meczu wzrost kursu. Jednak do końca meczu z tym wynikiem, kurs stopniowo spadał dążąc do minimalnej wartości 1.01.

 

znalezione na: http://www.hyipforum.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...