Skocz do zawartości
News Ticker
  • This is a news ticker
matiaspl

Zadbaj o siebie - zadbaj o giełdę. by plomien

Promowane odpowiedzi

Poniżej przedstawiam przydatne zasady którymi kieruje się jeden z traderów naszej społeczności, oczywiście chodzi o plomien'a.

Mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe, za skorzystanie z jego wpisu na blogu :)

- Aby być dobrym traderem trzeba poswiecic troche rzeczy ze swojego zycia, u mnie np. wiazało sie to z ograniczeniem ilosci spozywanego alku(...) , zmiany trybu zycia po czesci itd.

- Mianowicie chodzi mi o to, zeby nie osłabiać swojej psychiki i dbać o siebie pod względem fizycznym jak i psychicznym.

- Wytłumacze to na swoim przykładzie: w lipcu i sierpniu miałem przerwy wyzsze niz tydz. czasu z powodu braku pradu, cały tydzen wiec siedziałem na tyłku piłem kawe, ogladalem comedycentral i grałem w Medivala. Przez kawe wypłukiwałem sobie wszystkie witaminy, a od "nieruszania sie" byłem ciagle zmeczony i zamulony.

- Po tygodniu wracałem na rynki i bałem sie wchodzic w transkacje, pewnosc siebie spadła i bałem sie po prostu grać, tak jakbym bał sie tego albo stresował, chodzi o to ze organizm i umysł był w pewien sposób osłabiony , brak magnezu i witamin naprawde bardzo wpływa na to samopoczucie i to jak postrzegamy rynki i radzimy ze zwiazanym z tym stresem.

(...)

- Druga sprawa papierosy, nie pomagaja w skupieniu, a mozna rzec oglupiaja umysł i człowiek po ujemnej trasakcji robi sie bardziej zdenerwowany niz normalnie i przez to powiela błedy (...)

- Trzecia sprawa to ruch, mi pomaga bieganie 3-4 km to gora 15-20 min ruchu ale rozładowuje cały stres jaki był na rynkach.

- Czwarta sprawa, myślcie o tradingu tylko jak pracujecie, po dniu roboty na rynkach nie myslcie co zrobiliście źle co dobrze i ile zarobicie jutro , traktujcie to jak dodatek to zycia a nie jak wasze życie.

- Piąta sprawa, siadajcie zawsze zadowoleni do pracy i pozytywnie nastawieni, dobrze jest usłyszec jakis kawałek optymistyczny i nałdowac sie nim.

- Szósta sprawa, wysypiajcie sie.

- Siódma, mozna tradeowac na kacu, ale nie na jakims mega, np. jak wczoraj wypilscie litrowa cycore to dajcie sobie spokój, jutro tez bedzie dzień i odrobicie dzień zaległości.

- Ósma, spotykajcie sie z ludzmi, chodzcie do pubow, kina, nie spedzajcie całego dnia przed kompem, w ogóle najlepiej jest spedzac przed kompem jak najmniej czasu,(...) oglądanie kwejka, filmów przed kompem, siedzenie na facebuku po prostu odmóżdża jakby ludzi.

- Ogolnie powiem że w zdrowym ciele zdrowy duch, żeby dobrze tradowac i nie wpadac w gorsze okresy wystarczy dbać o siebie i o swoją psychikę aaa i bym zapomniałem o najwazniejszym:

CISZA!

Najlepiej sie trejduje jak sie jest samemu, nic nas nie rozprasza i nikt (...)

Cały wpis oczywiście na blogu plomienia, który możecie znaleźć pod tym linkiem :

http://www.traderzy.pl/forum/topic/680-plomin/page__view__findpost__p__18449

Powyższy wpis delikatnie poprawiłem - dodałem ogonki i znaki interpunkcyjne.

PS. Ze swojej strony gratuluję wspaniałych wniosków.

Edytowane przez matiaspl

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widzę, że matias postanowił zrobić zbiorczy temat o wpływie giełdy na nasze życie, więc i ja dorzucę swój post z września ubiegłego roku.

Zdałem sobie sprawę, że od 9 m-sc stałem się w pewnym sensie niewolnikiem "zielonego kolorku" i rozmaitych wykresów. Za wiele rzeczy mnie omijało, bo zacząłem przedkładać korzyści finansowe nad inne, nie mniej ważne sprawy. Omotała mnie chęć zwiekszania bankrolla, a moje nastroje były uzależnione od wyniku na BF. Każdą wolną chwilę siedziałem przed kompem i analizowałem dane, tylko po to, aby pod koniec danego okresu móc być zadowlonym z wyników. Zrozumiałem, że moje życie stało się w pewnym sensie jednowymiarowe i zaczęło mi to przeszkadzać.

Pisze to dlatego, że każdemu z was grozi pułapka zachłyśnięcia się własnymi wynikami i stanu ciągłego nienasycenia. Niezwykle ciężko jest znaleźć złoty środek, który pozwoli równomiernie rozłożyc czas między giełde a prawdziwe życie. Mam jednak nadzieje, że jest to możliwe.

Post napisany ku przestrodze. Wielu z was znajdzie się zapewne w takim punkcie, że trzeba będzie coś wybrać i z czegoś w jakimś stopniu zrezygnować. Warto zadać sobie pytanie: Czy potrafię wytrzymać bez giełdy tydzień/miesiąc/sezon ?

Wiem, że jeśli widać postępy i bankroll rośnie to nikt nie zaprząta sobie głowy takimi sprawami, ale w tym momencie jesteśmy trochę podobni do hazardzistów. Wszyscy tracimy czas, nerwy i zamykamy się w swoim świecie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

w pracy przez 8 godzin tez trace czas, nerwy, jestem zamkniety i odizolowany od swoich znajomych, rodziny :P a jednak nie potrafie z niej zrezygnowac, pomimo ze chetnie bym chcial :)

tu nie chodzi o to czy jestesmy w stanie zrezygnowac z gieldy na miesiac, bo jestesmy. tylko po co? po co rezygnowac z czegos co sprawia frajde przy okazji dajac zarobic? to takie polaczenie przyjemnego z pozytecznym. bardziej zwrocilbym uwage na rownomierne rozlozenie czasu spedzanego na gieldzie i czasu poswieconego na czas dla siebie, rodziny, przyjaciol. jak wiadomo, coby to nie bylo, zgodnie z przyslowiem - co za duzo, to niezdrowo. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

yavor jak i homik mają całkowitą rację ;) Dokładnie pamiętam ten moment na początku mojej kariery tradera, gdy emocje wywołane na rynku in w tenisie, czy to greeny czy redy bardzo na mnie oddziaływały. Gdyby nie moja dziewczyna pewnie bym się załamał po wielkiej wpadce ;D Opanowałem się, zrobiłem przerwe i wróciłem silniejszy, ale bez pomocy z zewnątrz nie dałbym sobie sam rady.

Rodzina najważniejsza, giełdę powinniśmy traktować jako dodatek :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta