Jump to content
News Ticker
  • This is a news ticker

Recommended Posts

Poniżej zebrano najczęściej używane przez traderów słownictwo, a także pojęcia związane z giełdą zakładów. Bez ich znajomości niemożliwe będzie poznanie giełdy i zrozumienie problematyki tradingu sportowego. Alfabetyczny spis z pewnością ułatwi poszukiwania.A

Antepost - rynki dostępne na wiele tygodni przed zdarzeniem.

B

Back - obstawienie, ze dane zdarzenie nastąpi.

Boomber - uczestnik rynku wystawiajacy na rynek bardzo duża ilość pieniędzy w porównaniu do już dostępnych na rynku środków. Dzialanie takie moze skutecznie zablokować (lub zmienić) trend.

C

CS (correct score) – rynek „Dokładny wynik”.

Commision - prowizja

F

Fill or Kill – jedna z opcji w programach pomagających w handlu na giełdzie. Pozwala ona na automatyczne anulowanie zakładu, jeśli nie został on przyjęty w określonym przez nas czasie. Używana jest najczęściej na bardzo zmiennych rynkach, jak np. wyścigi konne.

G

Giełda sportowa – miejsce, gdzie można zakładać się z innymi uczestnikami co do wyniku zdarzenia sportowego.

Green book (greenować)- sytuacja w której niezależnie od wyniku handlujący odnotowuje zysk. Oznaczana na giełdach zielonym kolorem, stad nazwa. "Grenn book" jest celem każdego tradera. Por. "red book".

H

HT/FT (Half time/Full time) - rynek połowa/koniec spotkania.

Hedge (to hedge) - obstawienie kombinacji zakładów, w rezultacie której zakład zawsze przynosi profit lub stratę (Green Book lub Red Book).

I

In Play - rynek na którym obstawia się na żywo.

L

Ladder - (ang. drabina) rodzaj interfejsu w programach wspomagających trading. Cecha charakterystyczna jest wyszczególnienie w pionie wszystkich kursów oraz dostępnych środków po stronie back oraz lay. Zaleta tego interfejsu jest zwiększona przejrzystość w stosunku do strony betfair oraz możliwość składania zleceń za pomocą jednego kliknięcia.

Lay - obstawienie, ze dane zdarzenie NIE nastąpi.

LTD - Lay The Draw. Strategia stosowana na rynku "Kursy meczu" w piłce nożnej polegająca na obstawieniu lay (nie wygra) remisu przed rozpoczęciem meczu i back (wygra) po strzelonej bramce (lub w momencie wcześniej ustalonego punktu wyjścia z rynku). W przypadku korzystnego układu kursów, lay remisu może być zabezpieczony backiem pozycji 0:0 na rynku "dokładny wynik". Dokładny opis zobacz w dziale strategie.

M

MO (match odds) – rynek „Kursy meczu”

N

Non-Runner - pozycja która została wycofana z rynku (wyścigi konne, hartów itp.). Zob. też "reduction faktor".

P

Pre-Play (trading preplay) - handlowanie kursami tylko i wyłącznie przed rozpoczęciem zdarzenia.

Premium Charge - cotygodniowa opłata naliczana przez Betfair. Uzależniona od wielkości dochodów i poziomu strat w danym okresie. Dotyczy tylko profesjonalnych graczy, którzy systematycznie czerpią zyski.

R

Rynek – pojedyncze zdarzenie na giełdzie sportowej, na które są przyjmowane zakłady. Każdemu zdarzeniu sportowemu może być przyporządkowane kilka rynków. Przykładowo „Kursy meczu” i „Poniżej/Powyżej 2,5 gola” w meczu piłki no to dwa osobne rynki. Giełdy sportowe pobierają prowizje od wygranych netto na poszczególnych rynkach.

Red book (redować) - sytuacja w której niezależnie od wyniku handlujący ponosi stratę. Oznaczana na giełdach czerwonym kolorem, stad nazwa. Por. "green book"

Reduction faktor - współczynnik o który są modyfikowane kursy w razie wycofania jakiejś pozycji (non-runner).

S

Scalping - metoda handlu kursami polegająca na częstych operacjach kupna i sprzedaży przy minimalnej różnicy kursów (różnica jednego ticka).

Scratch Trade -transakcja kupna i sprzedażny po tym samym kursie, wykonywana najczęściej zaraz po tym, gdy nie nastąpił oczekiwany ruch kursów.

Strike Rate - współczynnik określający liczbę udanych transakcji (zarobkowych) do wszystkich transakcji. Np. SR = 70% oznacza że na 100 transakcji 70 trader zakończył z zyskiem.

Swing - "swingować" - znaczące ruchy kursów na danym rynku, niezależnie od ich kierunku. W handlu dąży się się do wczesnego znajdowania takich ruchów i "podpinania" się pod nie.

"Stop loss" - jedna z opcji w programach pomagających handel na giełdzie. Pozwala ona na automatyczne sprzedanie zakładu, jeśli kurs nie poszedł po naszej myśli. Każdy sam może ustalić ilość ticków, po której następuje sprzedaż zakładu.

T

Tick - Rożnica pomiędzy dwoma dozwolonymi kursami. Przykładowo różnica miedzy kursem 1.3 i 1.31 to jeden tick. Rożnica pomiędzy kursami 3.0 i 3.05 to również jeden tick, gdyż na giełdzie nie jest dozwolone wystawienie kursów pomiędzy tymi wartościami.

1.01 - 2.00 (1 tick = 0.01)

2.00 - 3.00 (1 tick = 0.02)

3.00 - 4.00 (1 tick = 0.05)

4.0 - 6.0 (1 tick = 0.1)

6.0 - 10.0 (1 tick = 0.2)

10 - 20 (1 tick = 0.5)

itd.

Trading – Handel. Na tym forum w kontekście handlowania kursami na giełdach sportowych.

Trader - osoba handlująca kursami na giełdzie zakładów. Nie interesuje jej przewidzenie wyniku sportowego, lecz przewidzenie ruchu kursów.

W

WOM (weight of money) - wskaźnik obrazujący po której stronie (back/lay) znajduje się więcej środków. Wskaźnik ten może być pomocny w wyznaczeniu kierunku ruchu kursów. Oblicza się go sumując 3 pierwsze pozycje po stronach lay i back i dzieląc je przez siebie.

Z

<Żarcik hermetyczny>

zagofrowac, ew. "Zrobic Gofera" - uzyskac duzego green booka (>100 euro). Nazwa pochodzi od wynalazcy, użytkownika o nicku Gofer, który jako pierwszy na tym forum wkleił screen-a z green bookiem na ponad 100 euro.

Kliknij tutaj aby zobaczyć Artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...