Jump to content
  • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Test Test

Test Test

Forumowa aplikacja do analizy koni in play - Wasze sugestie

Recommended Posts

Temat ten poruszałem z kilkoma użytkownikami na prywatnych wiadomościach, jednak piszę to teraz do ogółu ;)

Witam Panowie!

Sytuacja wygląda tak: mam znajomego, który pracuje przy zarządzaniu i analizowaniu ogromnej ilości danych , mniejsza o to jakich. Jest dość biegły w tym co robi, pisze jakieś programy dla firm, no ogólnie gość zna się na robocie. Przy piwku kiedyś zeszło na temat Betfair (on ogólnie jest w tym zielony - tzn nie gra, bo nie ma czasu). Jednak po kilku tam małych semiariach stwierdził, że na ruchach kursów widzi spory potencjał do robienia kasy. No to stwierdziłem, że ściągne dane archiwalne i postaram się to wrzucić do excela, jednak on mówi, że to za mało. On będzie że tak powiem narzędziem do pracy, bo potrafi dość sporo z różnych dziedzin i matematyki czy informatyki. Natomiast potrzebuje ode mnie informacji, co ma przeanalizować i w jaki sposób. Dlatego mam pytanie do Was, a jednocześnie propozycję - gdybyście mieli obok siebie kogoś, kto jest w stanie przeanalizować rynki z ostatnich siedmiu lat (biorę pod uwagę rynek tylko zwycięzcy), do tego wyliczać jakieś pierdoły z metod mieszanych w matematyce czy kij wie czego (nie znam się na tym w ogóle) - to o co byście go prosili, by zrobił?

Od razu powiem, że wszystkie dane udostępnię bez problemu - ma to służyć ogółowi tego forum. Dlatego zachęcam do dyskusji, na pewno wszyscy z tego skorzystamy. 

Ja od razu powiem, że ja chciałem iść w kierunku lay the field i różnych tego kombinacji, do tego na pewno będziemy dążyć, by aplikacja sama pobierała dane ze strony i cały czas aktualizowała bazę danych, ale to podstawa. 

Jeśli napisanie jakiejś skomplikowanej aplikacji przerośnie jego możliwości, zrobi to ktoś od niego z pracy. Koszty jeśli nie będą jakieś ogromne, biorę na siebie.

Próbowałem bawić się na danych archiwalnych i jeśli nie są one z fracsoftu, to wiele z nich nie wyciągniesz, bo jest tego zwyczajnie zbyt mało.

Ja mam aplikację, która zapisuje kursy w zadanym interwale czasowym i zrzuca to do bazy w mysqlu. Zrobienie z tego plotu np z całym rynkiem to kilka linijek kodu. Puszczenie na tych danych regresji, monte carlo, markova lub czegoś innego, to kolejne kilka linijek. Żadna sztuka. W sumie, to po paru modyfikacjach, byłby z tego świetny bot.

Jedyny problem, że jest to pod stare api, ale przerobienie tego na ng nie powinno być jakoś strasznie ciężkie. Nie zajmowałem się tym, bo w algo bettingu widzę większy potencjał i na tym się skoncentrowałem. Jeśli jest zainteresowanie, to mogę przeklepać to przez święta, zrobić jakieś prymitywne gui i wrzucić na forum. Wtedy każdy mógłby się zająć zbieraniem interesujących go danych, zrzucać to do jednej dużej bazy i po jakimś miesiącu/dwóch Twój znajomy miałby co analizować.

Zaletą jest to, że dane są świeżutkie, bo spójrzmy prawdzie w oczy, 7 lat na bf to szmat czasu, giełda zmienia się z miesiąca na miesiąc i szukanie zależności tam, gdzie ich już prawdopodobnie nie ma, to strata czasu.

Jeśli podoba Wam się taki pomysł i chcielibyście uczestniczyć w zbieraniu danych, to proszę o szybki odzew, abym mógł pomyśleć, jak zrealizujemy to logistycznie i rozplanować czas pomiędzy inne, prowadzone równolegle projekty.

Edited by Backrus

Witaj,

jaki okres czasu wg Ciebie powinniśmy analizować? 7 lat to sporo - tam bardziej chodzi o taką typową statystykę. Wydaje mi się, że okres 2-3 lat wstecz, plus każdy najnowszy dzień (on mówił, że będzie robił api, które będzie pobierać z neta dane). Dane nie są z fracsoftu - bo my chcieliśmy skupić się na lay the field, a tu wystarczy sprawdzać do jakich wartości spadał dany rynek, jak często, gdzie (na którym torze, jakiej długości). Ten mój kolega mówił, że wtedy będzie trzeba wyliczyć wartość bezpieczną, czy liczbę bezpieczną. Później dochodzi do tego testowanie różnych wartości, przy różnym stawkowaniu, różnych zakresach tych wartości, by liczyć max prawdopodobieństwo zyskania profitu. Backrus jesteś w stanie napisać bota do bf? Chodzi mi o autonomiczne oprogramowanie, nie podpięte pod betangel, czy geekstoya. 

Edited by lostdesper

Nie wiem, jaki okres należy wybrać. Do NBA dane mam od sezon 03/04 tj. ostatniej poważniejszej zmiany reguł. Ale tam linia bukmachera jest jedną z danych wejściowych, więc w tym przypadku im więcej tym lepiej.

Jeśli są to dane ogólnodostępne z bf, to za wiele w nich nie ma (duża ilość informacji ucieka, oczywiście można to interpolować, ale to wg mnie wróżenie z fusów).

566d783673ce2_Screenshot2015-12-1314-51-

Bot koncepcyjnie to bardzo prosty program. Jedyne czego potrzeba, to własny ranking, który pozwoli opracować logikę decyzyjną wykonywania transakcji na danym rynku przy danych kursach. Prawdę mówiąc, mam bota (bez interfejsu graficznego) do dutchingu pod stare api, który miał kilka ciekawych opcji (wystawianie własnych kursów, wyliczanie stawki na podstawie rolla itp). Działać, w sensie funkcyjnym, działał, ale weszło api ng i nie chciało mi się tego przepisywać. Jeżeli ktoś jest w stanie opracować mocne rankingi na podstawie danych historycznych, to nie widzę przeszkód, by przerobić go do połowy lutego.

Rozumiem do czego zmierzasz. Pisałem do fracsoftu, w związku ze zmianą api najnowsze dane tj od grudnia 2014 będą dostępne prawdopodobnie w połowie stycznia, albo w lutym. Na ten moment będziemy po prostu sprawdzać dane z betfairpromo. No i przede wszystkim zejdziemy chyba do okresu czterech lat. Niestety dopiero 26grudnia będziemy do tego siadać na spokojnie i powoli to rozkręcać, bo jednak jeszcze poza giełdą jest praca. Dane z betfair promo są moim zdaniem przede wszystkim do sprawdzenia lay the field, jak czesto wygrywa faworyt itd. Natomiast tak jak mówisz: z tych danych nie będziemy widzieć KIEDY dany kurs spadł, jednak myślę, że do początkowego szukania zakresów lay the field, czas nam niepotrzebny, tylko wartości, do których kursy spadały. Backrus jeszcze mam pytanko ale to na pm. 

• 3 weeks later...

Bardzo fajna inicjatywa, jednak mam wątpliwości czy w przypadku "Lay the Field " na podstawie danych historycznych będzie można wypracować jakiś model. Tutaj mamy do czynienia z ogromną ilością zmiennych osadzonych w aktualnych realiach.

Za to na pewno warty uwagi byłby taki prosty  program (dalej pod Lay the Fiekd), który już w inplay przyjmowałby wcześniej zdefiniowany zakład na wszystkie konie pod pewnymi warunkami. np. kurs na jednego konia spadł poniżej 2,5, a na któregoś z pozostałych poniżej 3,5. Na pewno znacznie poprawiłoby to strike rate do tej metody.

Tak na marginesie, z tego co się orientuję, to w przypadku Lay the Field bardzo ważny jest dostęp do szybkiego przekazu live żeby wchodzić tylko wtedy gdy zapowiada się gorąca końcówka gonitwy.

Witam, mały update: temat jak najbardziej dalej jest aktualny, w sobotę siedliśmy na poważnie do tego, niestety analiza wszystkich gonitw dla lay the field, tylko dla kursu poniżej 2, to jest ok 9h liczenia w excelu(i to na dobrym komputerze) , znajomy robi póki co osiem różnych kursów, jak już ogarniemy wszystko dla tych kilku kursów, podam takie pierwsze wnioski, na pewno pierwszy jest taki, że granie wszystkiego na pałę, czy dla kursu 2,3,4 i różnych daje minus (płaska stawka dla każdego kursu), ale to było wiadomo raczej przed samą analizą. Kiedy będę wiedział więcej, na pewno napisze tutaj konkretne wnioski z takiej analizy, a na testowanie przyjdzie czas później. Przepraszam z góry, że tyle to trwa, aczkolwiek nie wiedziałem, że sama analiza nam tyle zajmie. 

Pozdrawiam i cierpliwości

• 1 month later...

Witam po dłuższej przerwie!

Spodziewałem się, że wszystko szybciej się potoczy, aczkolwiek strasznie dużo było tych danych, do tego excel chyba nie jest zbyt dobrym narzędziem do liczenia, zważywszy na sprzęt na którym pracowaliśmy. Początkowo wszystko szło dobrze, niestety mój dobry znajomy na ten moment zajmuje się doktoratem, przez co z większością pracy pozostałem całkiem sam. 

Do rzeczy:

Całość naszej analizy opieraliśmy na danych z http://www.betfairpromo.com/betfairsp/prices/
Są to dane darmowe dlatego też, nie są one zbytnio szczegółowe, tj nie dostaniemy z nich dokładnego przebiegu gonitwy, a mówiąc prościej nie mamy danych cena/czas ---> czyli tu z tych danych niestety nie wyciągnie się wniosków, jak przebiegał wyścig. Można natomiast i na tym się skupiliśmy wyciągnąć wnioski, co do lay the field. 

Gdyby ktoś nie wiedział: lay the field polega na tym, że gramy w ten sposób iż wybieramy sobie dany kurs lay, np. 1,5 i taki też lay obstawiamy dla każdego z koników. 
Na screenie macie przykładowe lay the field, jednak proszę nie sugerować się wygraną, gdyż to jest sytuacja teoretyczna, gdzie każdy koń spada poniżej naszego wybranego kursu, co w rzeczywistości jest mało realne, żeby nie powiedzieć niemożliwe.
56af274f9c5b4_laythefieldbf.thumb.jpg.61
Oczywiście można wybrać sobie różne kursy - my zajmowaliśmy się kursami od 1,2 do 2,0.

W sumie do analizy wykorzystaliśmy dane od roku 2007 (szczątkowe) do 14 stycznia roku 2016. 

Łącznie jest to 90719 gonitw, z czego 18100 gonitw to gonitwy z Irlandii, natomiast reszta to gonitwy z UK. (na ten moment, przy wprowadzaniu najnowszych danych do arkusza pomijam Irlandię)

Przedstawiam wam kilka takich pierwszych podsumowań w formie tabeli, myślę, że każdy wyczyta to tak, jak powinien.
TABELA 1 WYGRANE UK.jpg

TABELA 2 WYGRANE ir.jpg

TABELA 3 WYGRANE DLA KURSÓW.jpg

TABELA 4 JAK SPADAŁO.jpg

Od razu powiem, że jest to podsumowanie takie trochę na szybko. Na ten moment, jeszcze jeden znajomy z Krakowa wylicza parę innych rzeczy, ale to wszystko będę na bieżąco wstawiał. 

Cóż mogę rzec więcej, potrzebuję kogoś, kto zna się na excelu i potrafi to i owo :)

Jakie wnioski:

1. granie płaską stawką przyniesie minus
2. granie progresją myślę, że ma sens
3. przypadki gdzie w ciągu jednego dnia nie dało się trafić LTF na chociażby kursie 1,9 są znikome - wynikają one raczej z tego, że czasami zdarzały się dni, gdzie było tylko 4-6 gonitw.

Są to wnioski dziecinnie proste, jednak ja potrzebuję też, byście Wy zadali kilka pytań, na które ja na ten moment nie odpowiadam, z prostego względu: potrzebuję kogoś do obróbki tych danych - być może przeprowadzenia symulacji itd. W przyszłości być może warto by napisać bota pod zwykła progresję na lay the field, moim zdaniem ma to potencjał, przy ostrożnym stawkowaniu. 

Całość danych mam w kilku plikach. Widok tego, jak to wszystko wygląda w załączniku. 

podusmowanie widok.jpg
Moja ogromna prośba do was, byście włączyli się do dyskusji, gdyż nie wiem sam za bardzo, co tu jeszcze przedstawić. Aha, na pewno będę się starał określić największy próg progresji dla danego kursu, nie wiem natomiast jak to zrobić w excelu i raczej przez najbliższe dwa tygodnie się to nie zmieni, gdyż jak wcześniej mówiłem, Grzesiek zajmuje się tym doktoratem.

Na ten moment to chyba wszystko.

Aha, jak ktoś potrzebuje dane te z excela czy coś, to mam je : ogółem, dla IR, dla UK i dla każdego toru w UK oddzielnie.

Pozdrawiam, Paweł. 

Edited by lostdesper
Porządek w poście :)

Dla koni które osiągnęły in-play kurs lay'a na określonym poziomie (przedział od 1,2 do 2,0) sprawdzić ich kursy przed gonitwą. Dzięki temu można by wyselekcjonować przed wyścigiem konie do gry zmniejszając nakład a być może zwiększając skuteczność co pozwoliło by na grę płaską stawką. 

2 minuty temu, tramar napisał:

Dla koni które osiągnęły in-play kurs lay'a na określonym poziomie (przedział od 1,2 do 2,0) sprawdzić ich kursy przed gonitwą. Dzięki temu można by wyselekcjonować przed wyścigiem konie do gry zmniejszając nakład a być może zwiększając skuteczność co pozwoliło by na grę płaską stawką. 

Dokładnie ten aspekt bada kolega z Krakowa, chodzi też o to, czy lay the field pada w wyrównanych gonitwach, czy również tak samo często tam, gdzie jest zdecydowany lider.

Czy w waszych rozważaniach uwzględniacie jaki wolumen został przehandlowany po danym kursie. Przykład: Kurs spada do 1,9. Nasza stawka to 10 euro, ale po tym kursie zostały zrealizowane transakcje na 1 e. po kursie 1,91 może być 1000 euro ale nie skupiło naszej stawki więc jesteśmy w plecy a według statystyk mamy win.

4 minuty temu, Realista napisał:

Czy w waszych rozważaniach uwzględniacie jaki wolumen został przehandlowany po danym kursie. Przykład: Kurs spada do 1,9. Nasza stawka to 10 euro, ale po tym kursie zostały zrealizowane transakcje na 1 e. po kursie 1,91 może być 1000 euro ale nie skupiło naszej stawki więc jesteśmy w plecy a według statystyk mamy win.

Jeśli dany kurs wynosił w danych 1,5 na przykład, to znaczy, że na tym kursie przehandlowano minimum 100 funtów. Dokładnych danych co do kursu niestety nie posiadamy, wolumen nie był dostępny (jedynie były dane o tym ile przehandlowano pre i inplay. W symulacjach, które chcielibyśmy przeprowadzić, będziemy właśnie sprawdzać zarówno 1,2.....1,9 oraz 1,21.....1,91. Na pewno z małymi stawkami problemu nie będzie, gorzej jeśli będą to stawki rzędu 1k itd, ale do tego daleko. Aktualnie szukam kogoś do napisania bota, bo śledzenie wszystkich gonitw na pewno nie będzie dla mnie możliwe ze względu na pracę i czas.

pozdrawiam

Podsumowanie część druga.

Witam ponownie, było trochę czasu w weekend, więc przedstawiam trochę więcej danych. Przejdźmy do sedna.

Podzieliłem wszystkie tory ze względu na długość. Wyróżniłem 4 grupy

1. Tory krótkie - do jednej mili
  2. Tory średnie - od jednej do dwóch mil
    1. z przeszkodami
    2. bez przeszkód
    3. handicapy
  3. Tory długie - od dwóch do trzech mil
    1. bez przeszkód
    2. z przeszkodami
      1. hurdle
      2. chase
  4. Tory bardzo długie - od trzech mil
    1. z przeszkodami
      1. hurde
      2. chase

W pierwszej tabelce macie podane porównanie torów biorąc pod uwagę tylko ich długość. 
56b75ef7d2cd4_wykresywszystkietory.thumb

Wniosek nasuwa się sam -im dłuższy tor, tym prawdopodobieństwo LTD jest większe. 

Obrazowo:

56b7605d48abd_wykresporwnanietorw.thumb.

Podsumowałem również wszystkie rodzaje torów, jakie brałem pod uwagę, by zobaczyć gdzie mamy największe i gdzie najmniejsze prawdopodobieństwo trafienia:

56b760a749c76_wszystkietoryzminimax.thum

Wynika z tego że:

1. Najłatwiej LTD dla kursu 1,2 1,3 1,4 można trafić w gonitwach na torach średnich, czyli od 1m do 2m gdzie występują przeszkody.
  2. Najłatwiej LTD dla kursu od 1,5.....2,0 możemy trafić w gonitwach na torach bardzo długich, czyli od 3m, ale z przeszkodami chase (to takie większe przeszkody, za nimi mogą być też takie małe baseniki z wodą)
  3. Generalnie najtrudniej trafić LTD dla gonitw krótkich, co wynika też z poprzedniego wykresu. Wyjątkami są tutaj 1,2 1,7 2,0.

Na wykresie wszystko przedstawia się w następujący sposób - wykres może być trochę nieczytelny:

56b7627000342_wszystkiewykresyzwszystkim

Jeśli wieczorem będę miał chwile czasu, siądę jeszcze by porobić oddzielne podsumowanie dla kursu 2,00 - niech was nie zmyli nawet 70% skuteczność, gdyż dotyczy to min. dwóch koni, natomiast zysk który tam wypracujemy, zaczyna się, gdy 3 koniki spadają poniżej tego kursu i to postaram się wam zobrazować dziś wieczorem.

W dalszym ciągu czekam na kolegę z Krakowa, który robi analizę łączącą częstotliwość lay the field wraz z kursami startowymi w gonitwie --> czyli gonitwy wyrównane i gonitwy z wyraźnym faworytem.

Pozdrawiam, Paweł. 

• 2 weeks later...
  • 4 years later...

widze że bardzo stary temat a szukam takiego czegos kilka lat, mam bota do wiekszosci bukmacherow w tym betfair, dowolna strategia , pod warunkiem ze bot jest w stanie:) mysle ze wasze statystyki sa mega pomocne i ciekaw jestem czy udalo sie cos zrealizowac.

widze że bardzo stary temat a szukam takiego czegos kilka lat, mam bota do wiekszosci bukmacherow w tym betfair, dowolna strategia , pod warunkiem ze bot jest w stanie:) mysle ze wasze statystyki sa mega pomocne i ciekaw jestem czy udalo sie cos zrealizowac.